Fotomodelka Paula Tumala o ciąży z Hashimoto: "Przez trzy lata endokrynolodzy nie dawali mi dużych szans na dziecko"

Paula Tumala, która wystąpowała w klipach Donatana, jest w zaawansowanej ciąży. Lekarze nie dawali jej na to dużych szans. Powód? Schorzenie tarczycy - choroba Hashimoto. Fotomodelka opowiedziała nam o swoich doświadczeniach i o ciąży z chorobą.

Paula Tumala choruje na jedno z najczęściej diagnozowanych zaburzeń tarczycy - chorobę Hashimoto. Przez trzy lata lekarze powtarzali jej, że z powodu choroby zajście w ciąże będzie bardzo trudne i że powinna pogodzić się z myślą, że nie będzie mamą. Paula opowiedziała nam, jak wyglądało jej życie przed zajściem w ciążę.

Przez trzy lata endokrynolodzy nie dawali mi dużych szans na dziecko. Nie wiem, czemu każdy z lekarzy, jak widzi, że kobieta ma problemy z tarczycą, od razu stwierdza, że ciąża jest dla niej nieosiągalna? Odbiera tym samym kobiecie nadzieję i spełnienie.

Hashimoto a ciąża

Hashimoto, czyli przewlekłe zapalenie tarczycy, objawia się m.in.: ciągłym zmęczeniem, sennością i zmiennocią nastrojów. Hashimoto, to choroba autoimmunologiczna, która pojawia się w efekcie zaburzonego funkcjonowania układu immunologicznego. Jej bezpośrednią przyczyną jest atakowanie organizmu (a konkretnie tarczycy) przez jego własny system odpornościowy.

Jak dokładnie objawia się Hashimoto? Sprawdź w naszym filmie:

Zobacz wideo

- Pierwsze objawy, które miałam to na pewno ospałość, wieczne uczucie zmęczenia, skoki wagi i zatrzymywanie się wody w organizmie - opowiada Paula. - W ciąży na pewno trzeba bardziej na siebie uważać i kontrolować poziom hormonów - lekarz dobiera zwiększoną dawkę leku, który się przyjmuje. Dawka jest zwiększona po to, by dobrze zaopatrzyć również płód.

Czym się różni ciąża z Hashimoto od tej wzorcowej?

- Jest comiesięczna kontrola u endokrynologa i suplementacja lekami. Mój nie jest dostępny w Polsce - musiałam go sprowadzić z Niemiec. Do tego dochodzi zmęczenie - zdradza modelka.

Powrót do wcześniejszej sylwetki

Po urodzeniu dziecka większość kobiet pragnie wrócić do formy sprzed ciąży. Kiedy dodatkowo pojawia się choroba, powrót do poprzednich kształtów to podwójnie trudne zadanie. Jaki sposób ma na to Paula Tumala?

- Jak tylko urodzę, na pewno przejdę na dietę. Bardzo ważne jest dla mnie to, żebym wróciła do formy sprzed ciąży. Taki mam plan, a jak będzie, zobaczymy. Oczywiście po połogu na pewno wrócę do biegania razem z moim dzieckiem w wózeczku. Uwielbiam biegać. Jem, to na co mam ochotę i słucham swojego organizmu. Nawet w ciąży staram się w taki sposób zbilansować swoją dietę, by była bogata i wartościowa dla organizmu. Unikam jedzenia mięsa i smażonych rzeczy - mówi gwiazda.

Pamiętajcie, że podczas ciąży należy uważać na swoją dietę i wszelkie drastyczne zmiany w menu konsultować z lekarzem.

Porady fotomodelki

Instagramowe obserwatorki zadają pytania, proszą o rady, ale też często krytykują postawy celebrytów. A Paula lubi wrzucać odważne zdjęcia. Jak na to wszystko reagują jej followersi? Więcej osób ją wspiera czy krytykuje?

- Kobiety, które mnie obserwują, bardzo dużo do mnie piszą. Wspieramy się. Bardzo mnie to cieszy i jeszcze bardziej motywuje do tego, by dawać siłę i energię. Piszą do mnie z różnymi problemami, ale najczęściej w sprawie tarczycy i problemów z zajściem w ciążę. Moja sesja ciążowa (zdjęcie poniżej) była jednocześnie manifestem, by pokazać kobietom piękno naszego ciała, również w ciąży. Moim celem było, by pokazywać, że ciąża to dla nas najpiękniejszy okres i nie możemy tego ukrywać pod workowatymi ubraniami czy koszulami do ziemi. Bardzo chcę, by kobiety odkryły w sobie piękno. Odwagi kochane! - motywuje Paula.

 

 

Więcej o: