Lutropina LH - za co odpowiada hormon luteinizujący?

Lutropina LH to hormon gonadotropowy wydzielany przez przedni płat przysadki mózgowej. Do jego najważniejszych funkcji należy regulacja cyklu miesiączkowego u kobiet i pobudzanie komórek śródmiąższowych do wydzielania testosteronu u mężczyzn. To dlatego badanie LH wykonuje się zarówno u pań, jak i panów, na przykład w celu ustalenia przyczyny niepłodności.

Lutropina (LH), czyli hormon luteinizujący, produkowana jest w przednim płacie przysadki mózgowej. To hormon gonadotropowy, którego wydzielanie jest regulowane przez gonadoliberynę (GnRH), progesteron u kobiet i testosteron u mężczyzn. Kontrolę nad nim sprawuje podwzgórze. Jej wydzielanie ma charakter pulsacyjny.

Lutropina LH - za co odpowiada?

Za co odpowiada LH? U mężczyzn pobudza komórki w jądrach (tzw. komórki Leydiga) do produkcji testosteronu, zaś u kobiet bierze udział w jajeczkowaniu i produkcji progesteronu. W połowie cyklu duże stężenie LH powoduje owulację i tworzenie się ciałka żółtego. Po jajeczkowaniu LH stymuluje wytwarzanie progesteronu w ciałku żółtym.

Ile trwa cykl menstruacyjny? Kiedy wypadają dni płodne i niepłodne? Zobaczcie:

Zobacz wideo

Lutropina LH - badanie stężenia

Badanie poziomu LH wykonuje się z próbki krwi pobranej z żyły łokciowej. Pacjent przed badaniem krwi na hormon LH (luteinizujący) nie musi być na czczo. Rzadziej wykonuje się je poprzez badanie przypadkowej próbki moczu lub dobowej zbiórki moczu.

Badanie stężenia lutropiny LH stosuje się je w celu diagnozowania:

  • chorób jąder,
  • chorób jajników,
  • niedoczynności przysadki, guza przysadki mózgowej,
  • niewydolności gonad,
  • zaburzenia miesiączkowania o nieznanej etiologii,
  • niepłodności u kobiet i mężczyzn,
  • przedwczesnego dojrzewania u dzieci,
  • monitorowania owulacji,
  • potwierdzenie wieku menopauzalnego. U kobiet przechodzących okres pokwitania poziom hormonu LH rośnie,
  • określenie środka cyklu przy leczeniu stymulacyjnym,
  • hipogonadyzmu, czyli zaburzeń układu rozrodczego, które powodują dysfunkcję jąder lub jajników.

U kobiet badanie stężenia lutropiny LH wykonuje się w okresie owulacji, w przypadku jej monitorowania. W pozostałych przypadkach przeprowadza się je zwykle w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego (trzeci-piątydzień cyklu) lub w drugiej połowie cyklu (około 21. dnia cyklu). Ma to związek z tym, że wydzielanie lutropiny ma charakter pulsacyjny, a jej stężenie zmienia się wraz z fazami cyklu miesiączkowego. U mężczyzn poziom LH po zakończeniu dojrzewania płciowego utrzymuje się na stałym poziomie. U kobiet szczyt wydzielania LH przypada na okres owulacji, po czym gwałtownie spada. Wydzielanie lutropiny ma związek także w wiekiem.

Badając stężenie lutropiny LH bierze się również pod uwagę inne parametry, takie jak folikulotropina (FSH) czy testosteron, estradiol, progesteron. U mężczyzn dużą rolę w stężeniu hormonu LH odgrywa testosteron (działają na zasadzie sprzężenia zwrotnego ujemnego). Duże stężenie progesteronu i testosteronu hamuje wydzielanie lutropiny oraz gonadoliberyny - i odwrotnie. U kobiet dzieje się podobnie. W regulacji poziomu LH bierze udział nie testosteron, a głównie estradiol.

Lutropina LH - normy

U mężczyzn stężenie LH po okresie pokwitania utrzymuje się na stałym poziomie. Zakres norm waha się w przedziale 1,5 - 9,2 mlU/ml.

Prawidłowy poziom lutropiny (LH) u kobiet wynosi:

  • faza folikularna 1,4 - 9,6 mlU/ml,
  • owulacja 2,3 - 21 mlU/ml,
  • po menopauzie 42 - 188 mlU/ml.

Ponieważ na wynik badania hormonu luteinizującego wpływa wiele różnych czynników, w tym również metoda oznaczenia, bardzo ważne jest, aby skonsultować go z lekarzem, który weźmie pod uwagę inne badane parametry.

Wysokie LH - co oznacza?

Zwiększony poziom lutropiny u kobiet oznacza niewydolność jajników. W przypadku takiego podejrzenia zaleca się przeprowadzenie badania LH i FSH w celu rozróżnieniu niewydolności pierwotnej i wtórnej. Stały wysoki poziom może oznaczać menopauzę i wynikać z wygasania czynności jajników. Wysokie wartości LH są typowe dla zespołu Turnera i Klinefeltera, zespołu policystycznych jajników (PCOS), gruczolaka przysadki.

Podwyższony poziom LH mężczyzn wiąże się z niewydolnością jąder. Zbyt wysokie LH u mężczyzn obserwuje się również przy napromieniowaniu, chorobach autoimmunologicznych, infekcji wirusowych, urazów czy chemioterapii.

Niskie LH - co oznacza?

Niskie stężenie lutropiny LH może być związane z wtórną niewydolnością jajników lub jąder, z niewydolnością przysadki mózgowej lub podwzgórza, stosowaniem niektórych leków, uszkodzeniem podwzgórza lub przysadki mózgowej w wyniku zabiegu operacyjnego, urazu głowy, przerzutów nowotworowych bądź gruczolaka.

Więcej o:
Copyright © Agora SA