Rodzic powinien myć zęby dziecku do 12 roku życia? Sieć kpi: Życiowy kaleka. Dentyści odpowiadają: Jest problem

Do kiedy powinno się myć zęby swojemu dziecku? Jak wynika z reakcji internautów na pewne zdjęcie, wiedza na temat higeny jamy ustnej jest w Polsce niewielka.

Kilka dni temu za pośrednictwem Instastories najpopularniejszej polskiej influencerki parentingowej i medycznej - Mamy Ginekolog - na Instagramie rozpętała się prawdziwa burza dotycząca tego, jak dbać o higienę jamy ustnej dziecka

Dziecko może myć sobie samo zęby?

Jedna z fanek Mamy Ginekolog podesłała jej zdjęcie z facebookowej grupy wyśmiewającej tzw. madki. Przedstawiało ono mamę myjącą zęby swojemu kilkuletniemu synowi. Fotografia została wykpiona przez internautów przekonujących, że tego typu postępowanie rodziców sprawia, że wychowują "życiowe kaleki" i "osoby niesamodzielne życiowo".

Doktor Nicole Sochacki-Wójcicka w zdecydowanych słowach odniosła się do krytyki. Influencerka przekonuje, że nawet tak dużym dzieciom - jak to z wyśmiewanego zdjęcia - należy myć zęby. Co więcej, należy to robić nawet do 12. roku życia.

Dziecku powinniśmy myć zęby do 12 roku życia

Jak można było dowiedzieć się z Instastories Mamy Ginekolog, za wypowiedź o myciu zębów dzieciom, spadła na nią fala krytyki. Nie trzeba było jednak długo czekać na zdecydowaną reakcję lekarzy stomatologów. Ci murem wstawili się za dr Nicole Sochacki-Wójcicką, przypominając, że faktycznie zaleca się, żeby dzieciom myć zęby do 12. roku życia, czyli do czasu, gdy osiągnął wystarczającą sprawność manualną, by opanować skomplikowane ruchy szczoteczką.

Rodzice powinni myć zęby swojemu dziecku do 7.-8. roku życia???? Mówi się, że jeśli dziecko nie umie pisać, nie umie też myć zębów. Fala hejtu spłynęła na Nicole po tym,  jak podała wiek 12 lat. 12-latek to już prawie nastolatek, którego mycie zębów interesuje najmniej. Dla niego po 20 sekundach zęby są już umyte. Rodzice są od tego, aby dopilnować, żeby dbał o higienę jamy ustnej PRAWIDŁOWO 

- pisze Dentolka.

 
Zalecane jest, by rodzice myli dzieciom zęby do około 8., a nawet 12.roku życia. Jeśli dziecko chce samo to robić, niech robi, ale Ty skontroluj i popraw!!!

- apeluje lek. dent. Michał Kaczmarek, instagramowy Tata Stomatolog.

 
Zalecenia Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej mówią, że rodzice powinni szczotkować zęby swojego dziecka do 8. roku życia. W późniejszych latach powinni ZAWSZE poprawiać po dziecku oczyszczanie zębów, pomagać mu i kontrolować jakość higieny jamy ustnej nawet do 10. roku życia. Moi drodzy, nie ma kompletnie żadnego znaczenia, że wasze dziecko „umie już myć zęby”, ponieważ ŻADNE DZIECKO W TYM WIEKU NIE POSIADA UMIEJĘTNOŚCI MANUALNYCH, KTÓRE POZWOLĄ MU OCZYŚCIĆ ZĄBKI TAK, JAK NALEŻY TO ZROBIĆ!

- zwraca uwagę Mrs. Stomatolog.

 

Epidemia próchnicy

Morze drwin ze zdjęcia pokazało, jak duży jest w Polsce problem niewiedzy w zakresie higieny jamy ustnej. Dentyści mówią już wręcz o epidemii próchnicy, której mogłoby zapobiec codzienne dbanie o zęby. Według danych przytoczonych przez Tatę Stomatologa na jego blogu, w Polsce nastolatek ma próchnicę w aż czterech zębach, a dla porównania w Szwecji zaledwie jeden. Problem niestety dotyczy też dorosłych.

Jak dowiesz się z naszego wideo, aż 800 tysięcy nie ma nawet własnej szczoteczki, ale na tym nie koniec:

Zobacz wideo

Warto popracować nad higieną jamy ustnej. Jak pokazują badania i rosnąca skala próchnicy, większość z nas źle myje zęby. Jak robić to prawidłowo? Dowiesz się z naszego artykułu:

Więcej o:
Copyright © Agora SA