Zmiana czasu 2019 na zimowy. Zobacz, kiedy cofnąć zegarki

Zmiana czasu 2019. Na czas zimowy przestawiamy zegarki w ostatni weekend października, czyli w nocy z soboty na niedzielę (z 26 października na 27 października).

Zmiana czasu tuż, tuż. W 2019 roku na czas zimowy przechodzimy w ostatni weekend października, czyli z soboty (26 października) na niedzielę (27 października). Wówczas cofniemy zegarki o godzinę. 

Zmiana czasu 2019. Czy po raz ostatni przestawiamy zegarki

Przechodzenie z czasu letniego na zimowy i z zimowego na letni, jest dla mieszkańców Unii Europejskiej jedynie przykrym obowiązkiem. Jak pokazały badania na terenie wspólnoty, aż 80 proc. Europejczyków życzyłoby sobie zniesienia zmiany czasu. Przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker, ogłosił, że tak właśnie się stanie, ale... kwestia, kiedy to nastąpi, ciągle pozostaje otwarta.

Zmiana czasu. Jakie jest prawo

Zmianę czasu na terenie Unii Europejskiej reguluje dyrektywa 2000/84/EC z dnia 19 stycznia 2001 r. Zgodnie z tymi zapisami, na czas zimowy przechodzimy w ostatnią niedzielę października, natomiast na czas letni w ostatnią niedzielę marca. Polacy swoje zegarki przestawiają nieprzerwanie już od 44 lat. Wcześniej, czyli przed 1977 rokiem, zmiany czasu nie były jednolicie uregulowanie i robiono je w różnych okresach i na różnych zasadach. 

Zmiana czasu 2019. Kiedy musimy przestawić zegarki?

Zgodnie z prawem, w nocy, w ostatni weekend października (z 26 października na 27 października) cofniemy zegarki z godziny 3 na godzinę 2. Jeśli więc zastanawiacie się, kiedy najlepiej wybrać się na imprezę to ten weekend będzie ku temu idealny, zyskamy bowiem jedną godzinę więcej zabawy. 

O zmianie czasu łatwo jest zapomnieć. Na szczęście dziś większość urządzeń elektronicznych ma wbudowany mechanizm, dzięki któremu same przestawiają godzinę. Gdy więc obudzimy się w ostatnią niedzielę października, nasz smartfon najprawdopodobniej pokaże już prawidłowy czas. 

Zmiana czasu. Skąd się wzięła?

Dziś zmiana czasu stanowi jedynie relikt czasów minionych, a jej uzasadnienie ekonomiczne i społeczne się zdezaktualizowało. Dawniej zmiana czasu pozwalała na lepsze dostosowanie się do rytmu dnia i oszczędność w użyciu świec czy lamp naftowych. Elektryczność sprawiła, że żyjemy niezależnie od rytmu słonecznego, a nasz rytm dnia wyznaczają raczej godziny pracy i rozkład jazdy komunikacji niż wschody i zachody słońca.

Zmiana czasu obecnie niesie ze sobą wiele możliwych komplikacji: od przerw w funkcjonowaniu bankowości elektronicznej, przez zmiany w godzinach kursowania pociągów, na trudnościach w adaptacji do nowego dziennego rozkładu obowiązków kończąc. A to tylko problemy najmniejszego kalibru. Zmiana czasu może mieć bowiem śmiertelne skutki. Jak to możliwe? Dowiesz się z naszego wideo:

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.