Konto dla dziecka - gdzie, jak i po co je założyć?

Konto dla dziecka jest łatwo dostępnym narzędziem edukacji finansowej. To nie tylko wygoda rodzica i nieletniego użytkownika, ale i możliwość wkroczenia w świat finansów w naturalny sposób. Dzięki takiemu rozwiązaniu młody człowiek na co dzień zgłębia tajniki oszczędzania, zarządzania zasobami i planowania wydatków. Jakie są rodzaje kont dla dzieci? Jak je założyć i gdzie? Co warto wiedzieć?

Konto dla dziecka to odmiana konta osobistego. Główna różnica polega na tym, że jest ono skierowane do dzieci i młodzieży, czyli osób, które nie osiągnęły pełnoletności i nie są tym samym zdolne do czynności cywilno-prawnych. Można wyróżnić dwa rodzaje kont dla dzieci. To konto dla dziecka poniżej 13. roku życia i konto dla dziecka pomiędzy 13. a 18. rokiem życiem (konto dla młodzieży).

Co dzieci myślą o pieniądzach? Zobaczcie sami:

Zobacz wideo

Konto dla dziecka - cechy

Konto dla dziecka różni się od konta osobistego dorosłych. W przypadku konta dla dziecka to dorośli ustanawiają na przykład limity dziennych wypłat z bankomatów, jak i płatności kartą. Konto bankowe dla dziecka zwykle wiąże się z mniejszymi, często symbolicznymi opłatami. Najczęściej wypłaty pieniędzy z bankomatu, przelewy internetowe czy korzystanie z karty są bezpłatne. Zazwyczaj banki nie pobierają również opłat za otwarcie i prowadzenie konta. Dodatkowo zwykle konta dla dzieci są wyżej oprocentowane niż konta dla dorosłych. Banki często dodają do nich oferty bonusowe, programy zniżkowe czy ubezpieczenia w atrakcyjnych cenach.

Konto bankowe dla dziecka powyżej 13. roku życia

W Polsce, aby założyć konto, trzeba mieć nie mniej niż 13 lat. Wówczas uzyskuje się ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

Kwestię konta młodzieżowego, dla dzieci i młodzieży po 13., do 18. roku życia, regulują przepisy. Art. 58. "Rachunek bankowy małoletniego" (Dz.U.2018.0.2187 tj. - Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe) mówi, że małoletni posiadacz rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej może po ukończeniu trzynastu lat swobodnie dysponować środkami pieniężnymi zgromadzonymi na tych rachunkach, o ile nie sprzeciwi się temu na piśmie jego przedstawiciel ustawowy. Wymagana jest tym samym zgoda rodziców, którzy muszą być obecni podczas podpisywania umowy. Konta młodzieżowe są skierowane dla dzieci w wieku 13-18 lat.

Konto bankowe dla dziecka poniżej 13 lat

W sensie formalnoprawnym konto dla dziecka można założyć już po jego urodzeniu, jednak konto bankowe dla dziecka poniżej 13. roku życia ma znacznie ograniczoną funkcjonalność. Zwykle jest powiązane z kontem rodzica. Dzieci, które nie ukończyły 13. roku życia nie mogą korzystać z karty debetowej. Otrzymują kartę płatniczą, ale jest to specjalna karta typu pre-paid. Rodzic bezpośrednio nadzoruje działanie konta i dokonuje na nim transakcji.

Konto dla dziecka poniżej 13. roku życia musi otworzyć rodzic lub prawny opiekun dziecka. Nie jest ono typowym kontem pieniężnym. Nie jest rachunkiem samodzielnym, a stanowi cześć rachunku rodziców. To także konto oszczędnościowe dla dziecka, które ułatwia ułatwiające zbieranie pieniędzy. Wraz z chwilą ukończenia przez dziecko 13 roku życia, konto dla dziecka automatycznie przekształca się w konto młodzieżowe. Historia transakcji oraz zgromadzone środki nie ulegają zmianom.

Czy komornik może zająć konto dziecka?

I tak, i nie. Jeśli chodzi o konto dla dziecka poniżej 13. roku życia, jest to możliwe, ponieważ posiadaczem rachunku jest rodzic. W przypadku, gdy dziecko ukończyło 13 lat, to ono jest posiadaczem rachunku, zatem komornik - bez względu na źródło wpływów - nie może go zająć.

Jak założyć konto dla dziecka?

Konto dla dziecka można założyć w wielu bankach. Poszczególne oferty różnią się między sobą, dlatego przed podjęciem decyzji warto się zapoznać z kilkoma. Dobrym pomysłem jest przestudiowanie rankingów i zestawień ofert dotyczących konta dla dziecka, które są dostępne w internecie. Warto wybrać takie konto, które będzie najbardziej wygodne w obsłudze, a jednocześnie najmniej obciążone dodatkowymi opłatami czy prowizjami.

Procedura zakładania konta dla dziecka jest prosta i nie zajmuje dużo czasu. Stosowny wniosek można złożyć w oddziale wybranego banku lub online. Potrzebny jest numer PESEL, skrócony odpis urodzenia dziecka, legitymacja szkolna lub paszport.

Konto dla dziecka - czy warto je założyć?

Konto dla dziecka warto założyć, ponieważ to dobra lekcja oszczędzania, planowania wydatków, zarządzania zasobami. Można powiedzieć, że to doskonała metoda edukacji finansowej. Ponadto rodzice, mając dostęp do konta dziecka, mogą kontrolować jego wydatki i - gdy zajdzie taka konieczność - interweniować.

Główną zaletą otwarcia konta dla dziecka jest wygoda zarówno rodzica, jak i dziecka. Rodzic może w szybki sposób przelać dziecku kieszonkowe, a młody człowiek może nim swobodnie rozporządzać. Konto przydaje się zarówno na co dzień, jak i w sytuacjach szczególnych, gdy dziecko przebywa na obozie czy koloniach.

Więcej o: