Alpakoterapia - na czym polega? Dla kogo jest zalecana?
Co to jest alpakoterapia?
Alpakoterapia, podobnie jak dogoterapia oraz hipoterapia, jest dziedziną zooterapii. Jej istotą jest towarzystwo zwierząt. Terapia polega na współpracy terapeuty i pacjenta z alpaką.
Alpaki są roślinożernymi ssakami pochodzącymi z Ameryki Południowej. Z wyglądu przypominają lamy, choć są znacznie od nich mniejsze. Osiągają wysokość do metra w kłębie, a ważą do 85 kg. Przeważnie są białe, brązowe lub czarne. Na co dzień zwierzęta te żyją w Andach na wysokościach od 4000 do 4700 m n.p.m., gdzie hodowane są w stadach. Można je spotkać głównie w Peru, Chile i Boliwii. Nie występują w stanie dzikim. Alpaki są inteligentne i ciekawskie, mają łagodne usposobienie oraz - co nie jest bez znaczenia - miękkie i delikatne futro, które jest hypoalergiczne (z wełny alpak produkuje się koce, poncza oraz wysokiej klasy odzież). Lubią ludzi, są przyjazne, towarzyskie i łagodne. Co ważne alpaki nie wykazują zachowań agresywnych.
Alpakoterapia nie stanowi samodzielnej metody leczenia, ale zajęcia te są dobrą formą wsparcia wielu terapii specjalistycznych. Alpakoterapię zaleca się przede wszystkim dzieciom z różnego rodzaju deficytami lub zaburzeniami rozwojowymi, ale i osobom starszym.
Alpakoterapia - korzyści
Podczas zajęć alpakoterapii zwierzęta można głaskać, przytulać, a i się z nimi bawić. Ponieważ charakter aktywności terapeutycznej dobiera się indywidualnie, w zależności od potrzeb pacjenta, zajęcia mogą obejmować również karmienie czy czynności pielęgnacyjne.
Zarówno widok alpak, które są bardzo sympatyczne oraz urocze, jak i dotykanie ich miękkiej okrywy włosowej jest bardzo przyjemnym doznaniem, które powoduje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. To dlatego kontakt z alpakami wycisza, relaksuje, uspokaja i poprawia nastrój, ale także kształtuje kompetencje społeczne oraz komunikacyjne, pomaga w przełamywaniu barier psychicznych, pokonywaniu lęków, budowaniu pewności siebie. Ponadto zajęcia z alpakami stymulują układ nerwowy i rozwój psychospołeczny dzieci oraz osób niepełnosprawnych intelektualnie. Efekty alpakoterapii są dostrzegalne po kilku sesjach.
Ponieważ kontakt ze zwierzętami rozwija sferę motoryczną, poznawczą i emocjonalną, wspiera koordynację ruchową, pielęgnuje wrażliwość i empatię, otwiera na nowe doznania zmysłowe oraz pogłębia wiedzę na temat świata przyrody, alpakoterapia może pełnić również rolę edukacyjną.
Alpakoterapia - dla kogo?
Z uwagi na szereg korzyści, jaki niesie ze sobą bezpośredni kontakt z alpaką, alpakoterapię zaleca się dzieciom oraz osobom starszym z:
- zaburzeniami nerwicowym, lękowymi bądź depresją, problemami emocjonalnymi,
- niepełnosprawnością ruchową, przechodzącym rehabilitację po chorobach i kontuzjach oraz urazach (prowadzi się różnego typu zajęcia fizjoterapeutyczne),
- zespołem Downa,
- autyzmem,
- mózgowym porażeniem dziecięcym,
- niepełnosprawnością intelektualną,
- zespołem Aspergera,
- nadpobudliwością psychoruchową (ADHD),
- trudnościami w nauce,
- zaburzeniami zachowania,
- chorobą nowotworową,
- obniżoną samooceną, po traumatycznych doświadczeniach, samotnym.
Gdzie skorzystać z alpakoterapii?
Choć w Polsce ta forma terapii cieszy się coraz większą popularnością, wciąż jest niewiele hodowli alpak. Zatem jak zacząć alpakoterapię? I gdzie w Polsce jest alpakoterapia?
Alpakoterapię można podjąć w Warszawie, w miejscowości Bujenka koło Ciechanowca, w Gnieźnie, Sieborowicach pod Krakowem, Biczycach Dolnych w woj. małopolskim, podlaskiej Rudce czy Rzeszowie. Zdarza się, że zajęcia odbywają się w różnych placówkach czy na turnusach rehabilitacyjnych. Koszt zajęć z alpakami wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od zakresu terapii.
Nie tylko alpakoterapia. W Kalifornii bezdomne psy pomagają w resocjalizacji więźniów. Zobaczcie sami:
-
Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego? Rodzice: To może wyrządzić dzieciom krzywdę
-
Kiedy zaczynają się wakacje? MEN: Dzisiaj trudno powiedzieć, jaką będziemy mieli sytuację w czerwcu w lipcu czy sierpniu
-
Mama 22 dzieci była w ciąży bez przerwy przez ponad 16 lat. "Najkrótszy poród trwał 45 minut"
-
Emerytury stażowe nowości. "Solidarność" chce wprowadzić jeszcze jeden dodatkowy warunek
-
Czy warto walczyć o powrót do szkoły? Sławomir Broniarz: Nie ma powodu, aby dla próbnej matury ryzykowali zdrowie
- Złudzenie optyczne, czyli jak mózg potrafi nas oszukać
- Alergia na roztocza - jakie są objawy i co można zrobić? Czy można się odczulić?
- Mama uczy córkę, że dziewictwo nie istnieje. Wideo obejrzało ponad 2 miliony ludzi. Ma w tym ważny powód
- "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza - szczegółowe streszczenie lektury i główne motywy
- Pierwsza komunia święta 2021 pod znakiem zapytania. "Dla bezpieczeństwa należałoby je przesunąć"