Rodzice otrzymają list od GIS-u w sprawie e-papierosów. To ostrzeżenie

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) ostrzega rodziców przed elektronicznymi papierosami. Do szkół ma trafić list, w którym opisane są zagrożenia związane z tą używką. Tymczasem przed szkodliwością e-papierosów ostrzega również doradca Donalda Trumpa, Jerome Adams.
Zobacz wideo

List Głównego Inspektoratu Sanitarnego na temat zagrożeń związanych ze stosowaniem e-papierosów ma trafić do szkół za pośrednictwem elektronicznego dziennika. Jest skierowany do rodziców i zawiera opis zjawiska zwanego "wapowaniem" oraz zagrożeń związanych z tą czynnością. Poinformował o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

"Należy się zastanowić, czy nie zakazać smakowych e-papierosów"

Jerome Adams, który jest odpowiedzialny za politykę administracji Donalda Trumpa, apeluje do wszystkich, aby nie popełniali tych samych błędów, co Amerykanie. Sugeruje, aby zastanowić się nad wprowadzeniem zakazu wapowania. Według raportów amerykańskiej Agencji do spraw Żywności i Leków wśród młodzieży w USA rozwinęła się epidemia. Niemal co trzeci nastolatek pali e-papierosy. Po tym, jak w całym kraju zgłoszono setki hospitalizacji osób, które mają poważne kłopoty z oddychaniem po wapowaniu, administracja prezydenta zapowiedziała, że planuje wprowadzenie zakazu sprzedaży aromatyzowanych e-papierosów.

E-papierosy szczególnie popularne wśród młodzieży

Jak informuje rzecznik GIS-u, Jan Bondar, marketing producentów elektronicznych papierosów skierowany jest przede wszystkim do młodzieży. Dlatego należy zwrócić uwagę na tę sprawę i uświadomić rodziców, na jakie niebezpieczeństwo mogą być narażane ich dzieci. W tym tygodniu do dzienników elektronicznych polskich uczniów trafi list Głównego Inspektoratu Sanitarnego na temat zagrożeń związanych z paleniem e-papierosów.

Będzie to pierwsze ostrzeżenie dla rodziców przed e-papierosami, jakie zdecydował się wydać GIS. Kolejnym etapem tej akcji mają być lekcje, podczas których uczniowie będą edukowani w zakresie zagrożeń związanych z e-papierosami

- mówił Rynkowi Zdrowia Jan Bondar.

GIS w liście do rodziców przedstawia zasady działania e-papierosów. Informuje, że w efekcie podgrzewania płynu wytwarzają aerozol, który zwykle zawiera nikotynę, aromaty i inne substancje chemiczne, w tym aceton, formaldehyd czy propanal. Nie tylko osoba używająca e-papierosów wdycha do płuc aerozol, lecz także osoby, które przebywają w jej otoczeniu. Bondar zwrócił uwagę również na to, że istnieje możliwość dodawania do liquidów substancji psychoaktywnych, np. dopalaczy. 

Więcej o: