Białe plamki na paznokciach - co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Białe plamki na paznokciach nie zawsze są jedynie niewielkim defektem kosmetycznym. Czasem mogą wskazywać na choroby bądź niedobory. Nie warto ich lekceważyć. Co oznaczają białe plamki na paznokciach i jak się ich pozbyć?

Białe plamki na paznokciach występują zarówno pojedynczo, jak i w skupiskach, tak u osób dorosłych, jak i dzieci. Wraz ze wzrostem płytki paznokciowej przesuwają się ku jej krawędzi. Mogą mieć różne kształty. Niektóre wyglądają jak kropeczki, inne jak prążki lub poprzeczne wykwity. Zdarza się, że pokrywają większą część płytki paznokcia. Białe plamki pojawiają się tak na jednym, jak i na kilku paznokciach. Są typowe nie tylko dla dłoni, możliwe są też białe plamy na paznokciach u nóg.  

Zmiany na płytce określa się mianem leukonychii, zwanej też bielactwem paznokci. Te, które powstają w macierzy nazywa się leukonychią prawdziwą, w płytce paznokcia - pseudoleukonychią, a w tkankach podpaznokciowych - leukonychią pozorną. 

Witaminy z grupy B: po co ci one i gdzie ich szukać?

Zobacz wideo

Co powoduje białe plamki na paznokciach? Przyczyny 

Białe plamki na paznokciach w zdecydowanej większości przypadków są efektem uszkodzeń mechanicznych i błędów w manicure. Mogą je spowodować uderzenia, urazy, noszenie za małego obuwia. Zdarza się, że przyczyną są nieprawidłowo wykonane zabiegi kosmetyczne lub lakier do paznokci. Białe plamki na płytce paznokcia bywają wynikiem reakcji alergicznej wywołanej przez składnik preparatu używanego do malowania płytki paznokciowej. To także problem wielu kobiet, które noszą paznokcie akrylowe, ponieważ podczas ich zdejmowania może dochodzić do uszkodzenia łożyska. W takim przypadku mówi się o pseudoleukonychii.  

Czasem białe plamki na paznokciach mogą być oznaką chorób i niedoborów. Wówczas mówi się o leukonychii: 

  • pozornej - widoczne na płytce zmiany powstają w tkankach podpaznokciowych. Mogą świadczyć o chorobach nerek i wątroby, niedokrwistości, nadmiernej potliwości,  
  • prawdziwej - zmiany powstają w macierzy paznokcia. Te mogą być objawem choroby wrzodowej, kamicy żółciowej czy niedoczynności przytarczyc, niewydolność serca i nerek czy infekcji. 

Białe plamki na paznokciach mogą świadczyć o zakłóconym metabolizmie, osłabionej odporności, zaburzeniach procesu rogowacenia czy łuszczycy, zatruciu metalami ciężkimi. Bywają też sygnałem o niedoborach: wapnia (choć takie same objawy daje jego nadmiar) lub składników mineralnych, takich jak: cynk, potas, żelazo, krzem czy witamina A lub B6. Mogą być również uwarunkowane genetycznie i występować bez powiazania z jakąkolwiek chorobą. 

Ale to nie wszystko. Co oznaczają białe plamki na paznokciach? Ich obecność może wskazywać również na choroby paznokcia, takie jak: bielactwo prążkowane paznokci, wewnątrzpłytkowa grzybica paznokci, biała powierzchowna grzybica paznokci czy paznokcie Muehrckego. 

Białe plamki na paznokciach u dziecka 

Prawidłowa płytka paznokcia jest gładka i przezroczysta. Białe plamki na paznokciach u dziecka zwykle świadczą o niedoborach odżywczych. U najmłodszych zmiany na płytkach paznokci nierzadko są efektem urazów mechanicznych. Tak czy inaczej, warto przyjrzeć się codziennej diecie dziecka, a w razie wątpliwości skonsultować się z pediatrą. Być może wskazane będzie włączenie preparatu witaminowego.  

Białe plamki na paznokciach - jak się ich pozbyć? 

Jak się pozbyć białych plamek na paznokciach? Dorośli mogą je zamaskować, malując lakierem do paznokci, robiąc manicure, na przykład tytanowy, który wzmacnia paznokcie. Czasem nie ma innej rady niż poczekać, aż zmiany znikną wraz ze wzrostem płytki.  

Czy pojawieniu się białych plamek na paznokciach można zapobiegać? Warto natłuszczać płytkę paznokcia, prawidłowo dbać o higienę dłoni i stóp. Należy również zwracać uwagę na sposób wykonywania manicure oraz jakość produktów do pielęgnacji i ozdabiania paznokci. Warto również zadbać o dietę - ta powinna być urozmaicona. Jeśli przyczyną problemu jest grzybica paznokci, konieczne jest leczenie dermatologiczne. Jeżeli białe plamki na paznokciach są powiązane z chorobami organizmu, leczenie dotyczy bezpośrednio konkretnych jednostek chorobowych.  

Białe plamki na paznokciach, jeśli budzą niepokój, pojawiają się często i są intensywne, warto pokazać lekarzowi i wykonać niezbędne badania. Warto zwłaszcza przyjrzeć się hemoglobinie oraz wynikom badań zleconych przy podejrzeniu niedoczynności tarczycy. W porozumieniu z lekarzem bądź farmaceutą można wspomagać się suplementacją.  

Więcej o:
Copyright © Agora SA