500+ dla rodziny z trojgiem dzieci finalnie da 324 tys. zł. "Nigdy tak nie liczyliśmy"

500+ zasili budżet rodziny z trojgiem dzieci o 324 tysiące złotych - przekonuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. Wyliczenia obejmują okres 18 lat.

500+ było tematem rozmowy Bożeny Borys-Szopy z Michałem Adamczykiem na antenie TVP Info. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej poinformowała w programie, że "resort pokusił się o obliczenia". Efektami tych wyliczeń Borys-Szopa podzieliła się z telewidzami. 

Myśmy się pokusili o obliczenie, jak wygląda 500+ przy rodzinie z trójką dzieci.  Muszę powiedzieć, że nigdy tak nie liczyliśmy, ale przez 18 lat taka rodzina otrzyma od państwa 324 tysiące złotych

- powiedziała Borys-Szopa.

Minister obliczyła również, ile pieniędzy otrzyma z tytułu świadczenia 500+ rodzina z czworgiem dzieci:

Przy czwórce dzieci to powyżej 400 tysięcy złotych. To są olbrzymie kwoty

- podkreśliła.

Zobacz, na co idą pieniądze z 500+

Zobacz wideo

500+ bez kryterium dochodowego

500+ na pierwsze dziecko to sztandarowy element programu PiS, ważna część tzw. "Nowej Piątki". Świadczenie będzie teraz przyznawane na każde dziecko w rodzinie, aż do momentu, gdy ukończy ono 18 lat. Co ważne, teraz o dofinansowanie może ubiegać się każda rodzina, ponieważ zniesione zostało kryterium dochodowe. Wcześniej można było wystąpić o 500+ na pierwsze dziecko, jeśli miesięczne dochody nie przekraczały 800 zł netto na jednego członka rodziny (1200 złotych netto w przypadku dzieci z niepełnosprawnością).

500+ w 2019 roku. Terminy i składanie wniosków

Wnioski o 500+ można zgłaszać drogą elektroniczną - za pośrednictwem portalu Emp@tia, poprzez bankowość elektroniczną lub PUE ZUS. Jeśli wolimy, możemy też złożyć wniosek stacjonarnie - w urzędzie gminy, miasta lub ośrodku pomocy społecznej. Terminy wypłat z tytułu 500+ zależy od terminu przyjęcia wniosku. Okres rozliczeniowy trwa od października do września. Jeśli nowy wniosek złożymy do końca września, otrzymamy środki z wyrównaniem od lipca.

Więcej o: