Stłuszczenie wątroby - alkoholowe i niealkoholowe. Przyczyny, objawy, leczenie

Stłuszczenie wątroby to jednostka chorobowa, w której dochodzi do nagromadzenia drobinek tłuszczu w komórkach wątrobowych. Nie jest to schorzenie groźne, niestety zaniedbane może doprowadzić do poważnych powikłań. Należy pamiętać, że choroba dotyczy nie tylko osób z problemem alkoholowym. Jakie są przyczyny i objawy stłuszczenia wątroby? Jak przebiega leczenie?

Stłuszczenie wątroby jest chorobą, która polega na odkładaniu się tłuszczu w komórkach wątroby. Przyczyną może być nadmierne spożycie alkoholu, wówczas mówi się o alkoholowym stłuszczeniu wątroby, ale pojawia się także i z innych przyczyn. Kiedy czynnikiem etiologicznym nie jest nadużywanie alkoholu, mówi się o niealkoholowym stłuszczeniu wątroby. Oznacza to, że problem może dotyczyć osób w każdym wieku, możliwe jest także stłuszczenie wątroby u dzieci.

Może cię również zainteresować: Anatomia człowieka - wątroba:

Zobacz wideo

Stłuszczenie wątroby - przyczyny i czynniki ryzyka

Jedną z głównych przyczyn stłuszczenia wątroby jest wspomniane spożywanie dużej ilości alkoholu. Wówczas mówi się o alkoholowym stłuszczeniu wątroby. A jakie są inne przyczyny schorzenia?

Lekarz Marcin Inglot, radiolog, wyjaśnia*, że głównymi przyczynami stłuszczenia wątroby u dzieci i dorosłych, którzy nie nadużywają alkoholu, są:

  • substancje hepatotoksyczne (leki, toksyny zawarte w grzybach),
  • zaburzenia trawienia i wchłaniania (otyłość, cukrzyca, choroba Leśniowskiego-Crohna),
  • wrodzone zaburzenia metabolizmu,
  • choroby infekcyjne (wirusowe zapalenie wątroby C, wirusowe zapalenie wątroby E).

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby najczęściej rozpoznaje się u osób:

  • z nadwagą i otyłością,
  • stosujących nieprawidłową dietę,
  • chorych na cukrzycę, zwłaszcza cukrzycę typu 2,
  • z zaburzeniami gospodarki lipidowej (dyslipidemia).

Stłuszczenie wątroby - objawy

Stłuszczenie wątroby zwykle przebiega bezobjawowo, a pacjent o tym, że jego wątroba jest zmieniona, dowiaduje się przypadkiem, podczas wykonywania badania USG. Objawami stłuszczenia wątroby może być zmęczenie i osłabienie oraz dyskomfort w prawym podżebrzu.

Stłuszczenie wątroby - diagnostyka i leczenie

Diagnostyka choroby opiera się na badaniach fizykalnych, laboratoryjnych oraz obrazowych. Podczas badania przedmiotowego można wyczuć powiększoną wątrobę (w 75%) lub śledzionę (25%), a w USG stwierdza się powiększanie i wzmożenie echogeniczności wątroby. Z kolei wyniki badania krwi zwykle wskazują większą aktywność AlAT i AspAT, GGTP, występuje dyslipidemia, podwyższony poziom bilirubiny. W przypadku wątpliwości diagnostycznych można przeprowadzić dokładniejsze badanie obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny wątroby lub badanie histopatologiczne wycinka wątroby.

Stłuszczenie wątroby może przebiegać bez lub z podwyższoną aktywnością enzymów wątrobowych. Kiedy wyniki krwi wskażą aktywność podwyższoną, pada podejrzenie zapalenia wątroby, czego skutkiem może być włóknienie lub marskość wątroby. Schorzenie przebiegające bez podwyższonej aktywności enzymów zwykle ma łagodny przebieg i cofa się po zmianie trybu życia.

Leczenie stłuszczenia wątroby zależy od rodzaju choroby oraz przyczyny, która ją wywołała. I tak w przypadku alkoholowego stłuszczenia wątroby kluczowe jest odstawieniu alkoholu. Leczenie niealkoholowego stłuszczenia opiera się na zmianie nawyków żywieniowych. Terapia obejmuje leczenie choroby wątroby i zaburzeń metabolicznych. Zaleca się zmianę stylu życia - specjalną dietę i aktywność fizyczną. To ważne, ponieważ choroba może doprowadzić do zwłóknienia i marskości wątroby, a nawet raka wątrobowokomórkowego.

Stłuszczenie wątroby - dieta i leczenie naturalne

Najskuteczniejsza metodą leczenia stłuszczenia wątroby jest odpowiednia dieta. Optymalny plan żywieniowy nie tylko łagodzi objawy, ale i likwiduje ich przyczynę. Jak powinien wyglądać jadłospis?

Dieta przy stłuszczeniu wątroby powinna być wysokobiałkowa, niskoenergetyczna i niskotłuszczowa. Należy pamiętać, że wątroba potrzebuje białka. To budulec niezbędny do jej regeneracji. Wskazane jest także spożywanie pokarmów, które chronią komórki przed uszkodzeniem, mają działanie przeciwzapalne i hepatoprotekcyjne oraz wspomagają wykorzystanie endogennej insuliny.

W diecie przy stłuszczeniu wątroby należy sięgać po pełnowartościowe białko (białko jaja kurzego, białko mleka, mięs, drobiu, ryb) oraz produkty mleczne zasobne w bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium. Należy spożywać wyłącznie tłuszcze roślinne tłoczone na zimno, np. oliwę z oliwek, niewskazane są natomiast margaryny, smalec, mięso wieprzowe, sery żółte i topione. Nie zaleca się jedzenia produktów smażonych. Zupy powinny być przyrządzane na bazie wywarów z mięsa chudego, pozbawione zasmażek i tłustej śmietany. W diecie powinny dominować węglowodany złożone. Należy ograniczyć węglowodany proste. Szczególnie niewskazana jest fruktoza, dlatego warto ograniczyć spożywanie owoców.

Leczenie stłuszczenia wątroby można wspomagać ziołami. Regenerację wątroby wspiera leczenie naturalne i zioła takie jak ziele rzepiku, liść karczocha, korzeń mniszka.

Źródło wypowiedzi: https://centrumelastografii.pl/blog/stluszczenie-watroby-przyczyny-objawy-i-leczenie/

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.