Polipy w nosie - przyczyny, objawy i leczenie
Polipy w nosie powstają wskutek zmian zapalnych lub alergicznych błony śluzowej nosa. Są mniejszymi bądź większymi naroślami, które mogą mieć zarówno kilka milimetrów, jak i wypełniać całą jamę nosową. Zmiany te zwykle wywodzą się ze środkowego przewodu nosowego, zatok szczękowych lub sitowych.
Jak powstaje polip w nosie? Jego tworzenie się rozpoczyna obrzęk błony śluzowej. Następie dochodzi do rozrostu tkanki podśluzowej, gromadzenia się płynu i tworzenia się szypuły. Ostatecznie polipy kształtują się w postaci torbielowatych tworów. Obecność polipów w nosie świadczy o osiągnięciu zaawansowanego stadium przewlekłego nieżytu nosa i zatok.
Jak wygląda polip? Zmiany są gładkie, białawoszare, białawożółtawe, przezroczyste lub biało-żółte. Mogą być pokryte wydzieliną o ropnym bądź śluzowym charakterze. Masy są podatne na ucisk i zachowują ruchomość podczas dotykania. Polipy nosa mogą występować pojedynczo lub mieć charakter mnogi, ponadto często stwierdzane są obustronnie.
Zapalenie zatok: problem co drugiego Polaka. Można to skutecznie leczyć?
Polipy w nosie - przyczyny
Przyczyna formowania się polipów nie jest do końca znana. Badania dowodzą, że u osób, które je mają, pojawia się zmieniona odpowiedź układu immunologicznego na zakażenie, a obecność polipów ma związek z przewlekłym stanem zapalnym błony śluzowej nosa i zatok. Ważnym czynnikiem w procesie ich powstawania jest zaburzenie funkcji i struktury komórek nabłonkowych.
Wiadomo, że polipy w nosie pojawiają się najczęściej u młodych dorosłych lub osób w średnim wieku. Choć narzeka na nie około 4% populacji, u niektórych osób ryzyko wystąpienia narośli jest większe. W grupie tej znajdują się chorzy na astmę, pacjenci z tzw. astmą aspirynową (nietolerujących niesteroidowych leków przeciwzapalnych), chorujący na atopowe zapalenie skóry, osoby z wrodzonymi niedoborami odporności, ludzie borykający się z alergicznym grzybiczym zapaleniem zatok, mukowiscydozą, zespołem Churga i Strauss, a także osoby, u których polipy w nosie występują rodzinnie.
Polipy w nosie - objawy
Niewielkie polipy w nosie zazwyczaj nie są odczuwalne. Objawy mogą dawać narośla o większych rozmiarach. Polipy w nosie u dziecka czy dorosłego wywołują:
- uczucie zatkania nosa, zaburzenia drożności nosa,
- łzawienie,
- bóle głowy,
- zmiana głosu,
- przewlekły, śluzowo-ropny nieżyt nosa (wyciek surowiczej lub ropnej treści z jam nosa),
- spływanie treści surowiczej po tylnej ścianie gardła,
- upośledzenie lub zniesienie węchu,
- znaczne upośledzenie smaku,
- uczucie ucisku u nasady nosa,
- bóle zębów,
- chrapanie,
- nawracające zakażenia górnych dróg oddechowych.
Polipy w nosie u dzieci mogą wywołać nieprawidłowości we wzroście twarzoczaszki, co prowadzi do poszerzenia nosa i obrazu tzw. "żabiej twarzy".
Polipy w nosie - diagnostyka
W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy udać się na wizytę do laryngologa. W diagnostyce polipów w nosie wykorzystuje się takie badania jak rynoskopia czy zdjęcie RTG zatok. Ważne jest różnicowanie zmian z nowotworami. W tym celu można wykonać fiberoskopię, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Lokalizacja zmian jest kluczowa podczas wyboru metody leczenia.
Polipy w nosie - leczenie
Jeśli nos jest drożny, początkowo stosuje się glikokortykosteroidy donosowe, działające przeciwzapalnie. Ponieważ po leczeniu polipy mogą nawracać, bardzo ważne jest leczenie choroby podstawowej, która przyczynia się do pojawienia się zmian. W przypadku polipów alergicznych konieczne jest leczenie przeciwalergiczne. Zdarza się, że konieczny jest zabieg chirurgiczny. Wówczas usuwanie polipów z nosa odbywa się najczęściej metodą endoskopową. To "złoty standard", czyli postępowanie z wyboru w przypadku postawienia rozpoznania polipów w nosie. Zmiany mogą zostać usunięte w znieczuleniu miejscowym, jak i ogólnym podczas zabiegu operacyjnego (tzw. polipektomii).
Polipy nosa leczenie naturalne - czy to możliwe? Wiele osób jest zdania, że pomocne jest stosowanie roztworu soli fizjologicznej i wody utlenionej, roztworu czosnkowego czy roztworu z rokitnika i propolisu.
Czy polip w nosie jest groźny? Pomimo tego, że zmiana ma łagodny charakter, jej obecność może wywołać wiele powikłań. To najczęściej: ataki astmy, obturacyjny bezdech senny, nawracające zapalenia zatok.
-
Ulga na dziecko 2021. Rodzice mogą dostać nawet 4 tys. złotych
-
W powrocie do szkoły mają pomóc programy Ministerstwa Edukacji. Czarnek: "Dzieci zostaną przebadane z uwagi na problemy psychologiczne"
-
Nietrafione zabawki dla dziecka. "Z mężem wyjmowaliśmy je 20 godzin. To był koszmar"
-
Nową Miss Niemiec została 33-letnia matka dwójki dzieci. Ma "dodawać siły autentycznym kobietom"
-
Ulga na dziecko 2021. Nawet 4 tys. złotych dla rodziców, którzy spełnią określone warunki
- Coraz mniej uczniów klas 1-3 chodzi do szkół? Minister Czarnek: Notujemy spadek frekwencji
- Lektury do matury 2021 to tylko osiem książek. "Nie jesteśmy w stanie przekazać wiedzy, jak w edukacji stacjonarnej"
- Dziecko dobrze rozwiązało z matematyki, nauczycielka odjęła punkty. Powód może dziwić
- CKE matury próbne 2021. "Niech próbne matury będą tym, czym są: diagnozą"
- Wielkanoc 2021. Najlepsze ciasto na Wielkanoc, które możesz przygotować razem z dzieckiem