Andropauza - przyczyny, objawy, metody leczenia

Andropauza to nic innego jak okres przekwitania - tyle, że u mężczyzn. Jakie towarzyszą jej objawy i w jaki sposób można złagodzić te dolegliwości?

Andropauza -- co to jest?

Sam termin - andropauza - wywodzi się greckich słów "andros" (oznaczającego "mężczyznę") oraz "pausis" (przerwa). Mówiąc o andropauzie posługujemy się również takimi nazwami, jak: wiropauza, męskie klimakterium czy męskie przekwitanie. Co kryje się pod tym słowem? Najprościej mówiąc, andropauzą u mężczyzn nazywa się okres biologicznego, stopniowego starzenia się organizmu, w czasie którego w znaczący sposób zmniejsza się ilość wydzielania hormonów, co wpływa na obniżenie zdolności rozrodczych. W przeciwieństwie do kobiet mężczyzna traci zdolność prokreacji - po okresie przekwitania zmniejsza się w istotnym stopniu jego siła, moc. W rzeczywistości jednak dojrzały przedstawiciel płci męskiej jest zdolny do zapłodnienia kobiety przez całe swoje życie, jeśli nie przeszkadzają mu rozmaite dolegliwości i schorzenia.

Należy jednak zaznaczyć, że po ukończeniu 35. roku życia u mężczyzn spada poziom testosteronu we krwi. Już od tego czasu zaczyna zmniejszać się jego zdolność do rozmrażania. Reasumując, andropauza to proces odbywający się stopniowo, czasami trwa przez długie lata. Nie dotyczy każdego mężczyzny, ale odsetek mężczyzn przechodzących andropauzę rośnie z wiekiem.

U kobiet okres przekwitania nazywany jest menopauzą i przebiega zdecydowanie uciążliwiej... Chociaż nie musi tak być zawsze:

Zobacz wideo

Andropauza u mężczyzn - objawy

Przekwitanie nie jest uciążliwą chorobą wymagającą leczenia, ale jej objawy mogą być, w niektórych przypadkach, naprawdę dokuczliwe. Wszystko zależy oczywiście od tego, jakie dolegliwości dokuczają danemu mężczyźnie, jak wiele ma objawów i jakie mają one nasilenie. Warto zauważyć, że wśród objawów andropauzy wymienia się zarówno te fizyczne, jak i psychiczne, a nawet seksualne. Zazwyczaj na początku przekwitania pojawiają się kłopoty z erekcją, obniżone libido, problemy z koncentracją, pamięcią oraz osłabienie całego organizmy. Wśród zaburzeń o podłożu psychicznym wymienia się spadek nastroju, niekiedy tak silny, że dochodzi do depresji, problemy ze snem, ogólne rozdrażnienie, notoryczne zmęczenie, brak energii, apatia.

Często występują także dodatkowe objawy, takie jak: brak apetytu lub wręcz odwrotnie - wzmożona chęć jedzenia, utrata masy ciała, względnie przyrost masy i tkanki tłuszczowej (szczególnie w okolicach brzucha), zaburzenia rytmu serca, uderzenia gorąca, łysienie, ginekomastia, nadciśnienie tętnicze, przerost gruczołu krokowego, zwiększona potliwość, różne dolegliwości bólowe, przerzedzenie owłosienia, nadwrażliwość na chłód.

Objawy andropauzy są spowodowane przede wszystkim spadkiem DEHEA, hormonu produkowanego przez nadnercza - tzw. hormon młodości, a także obniżeniem się hormonu wzrostu, testosteronu i melatoniny. Istotnie wpływa na to także zwiększona produkcja białka SHGB, który wiąże steroidy płciowe. To wszystko zaś prowadzi do zmian fizycznych, psychicznych i seksualnych.

Andropauza u mężczyzn - jak długo trwa?

Andropauza u mężczyzn rozpoczyna się w rozmaitym wieku - zazwyczaj nasilenie objawów zauważa się u mężczyzn w przedziale wiekowym 40-55 lat. Przebieg tego procesu jest różny w zależności od różnych czynników. Tak samo jak nie da się jednoznacznie określić, kiedy się zacznie, tak samo trudno powiedzieć kiedy się skończy. Androprauza trwa zazwyczaj do końca życia.

Warto nadmienić, że nie wszyscy mężczyźni przechodzą ten, często nieprzyjemny w skutkach, proces przekwitania. Niektórzy mają tak nieznaczne objawy, że nawet jej nie odczuwają, a inni twierdzą, że nie doświadczyli jej wcale.

Andropauza -- leczenie

Najlepszym sposobem zmniejszenia uciążliwych dolegliwości u mężczyzn jest, podobnie jak u kobiet w przypadku menopauzy, rozpoczęcie terapii hormonalnej. U pacjentów płci męskiej opiera się głównie na przyjmowaniu testostertonu i właśnie ta metoda wykazuje dobre efekty. Istotne jest jednak, by przed podjęciem decyzji o terapii tego typu skonsultować się z lekarzem, a także by przyjmowanie leków odbywało się pod jego kontrolą. W przypadku przyjmowania hormonów mogą bowiem wystąpić różne skutki uboczne.

Jeśli pacjent skarży się konkretne dolegliwości, jak np. bezsenność, zaburzenia rytmu serca czy huśtawki nastroju, specjalista może leczyć objawowo. Zaleci zatem przyjmowanie leków ułatwiających zasypianie, kardiologiczne czy środki normujące nastrój. Nie zawsze muszą być one bardzo inwazyjne. Czasami wystarczy spróbować naturalnych preparatów przygotowanych na bazie ziół.

Dobrze na potencję działa np. maca a także suplementy zawierające DHEA i L-argininę, która ma działanie rozszerzające naczynia krwionośne.

Więcej o:
Copyright © Agora SA