Jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami? Najlepiej octem i sodą

Jak wyczyścić pralkę w prosty i skuteczny sposób, korzystając z produktów, które znajdują się w każdym gospodarstwie domowym? Sięgnij po ocet i sodę, usuń brzydki zapach pochodzący z pralki i popraw funkcjonowanie urządzenia.

Czyszczenie pralki - dlaczego powinno się to robić?

Zarówno pralki, jak i pozostałe urządzenia AGD, powinny być co jakiś czas czyszczone i konserwowane. Dzięki temu sprzętom zapewnia się dłuższe, prawidłowe funkcjonowanie, mniej się psują, rzadziej ulegają awariom i lepiej spełniają swoją rolę.

Do wyczyszczenia pralki można wykorzystać gotowe środki czystości zakupione w sklepie, ale trzeba wziąć pod uwagę, że mają one w sobie sporą ilość chemikaliów. Dodatki w środkach czystości dobrze czyszczą, ale nie są obojętne dla zdrowia. Jak - bez użycia szkodliwych chemikaliów - należy czyścić pralkę, aby usunąć z niej nieprzyjemny zapach, pozbyć się kamienia i wyeliminować pojawiający się od wilgoci grzyb w środku pralki? Oto kilka sposobów, do których wystarczy użyć podstawowych produktów spożywczych, obecnych w każdej kuchni.

Ekspresowy sposób na składanie koszul w dwóch wersjach:

Zobacz wideo

Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną

W jaki sposób wyczyścić wnętrze pralki sodą oczyszczoną? To jeden z bardziej popularnych, a przy tym sprawdzonych sposobów czyszczenia. Zastosowanie sody oczyszczonej nie jest skomplikowane, ani kosztowne. Wystarczy do zbiornika na proszek wsypać 1/2 szklanki produktu, następnie nastawić pranie na standardowy program, ale odbywający się w 90 stopniach Celsjusza. Wysoka temperatura prania przyczyni się do lepszego pozbycia się zanieczyszczeń i usunięcia kamienia.

Dezynfekcja pralki przy pomocy sody przyniesie korzyści w postaci wyeliminowania nieprzyjemnego zapachu wywołanego wilgocią oraz odświeży środek pralki. W czystszej i pachnącej pralce pranie będzie się lepiej dopierało.

Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym

Oprócz sody do dezynfekcji pralki poleca się także użycie kwasku cytrynowego. Proces zastosowania kwasku bardzo przypomina korzystanie z sody. Kwasek wsypuje się do zbiornika przeznaczonego na proszek do prania z tą jednak różnicą, że proporcje sody i kwasku są nieco inne. Kwasku cytrynowego powinno się dodać w ilości 1/3 szklanki. Następnie włącza się pranie. Tu również rekomenduje się wybranie takiego programu, który odbywa się w temperaturze 90 stopni Celsjusza. Specjaliści zalecają, by czyszczenie wykonywać najlepiej raz w ciągu miesiąca, dzięki temu zapobiega się grzybom i tworzeniu się kamienia.

Czyszczenie pralki octem

Jeśli użycie zarówno kwasku cytrynowego, jak i sody nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, jest jeszcze jeden sposób czyszczenia, z którego warto skorzystać. Jest to czyszczenie pralki octem. Do pojemnika na proszek wlej 3/4 szklanki octu, a następnie włącz standardowy program do prania w 90 stopniach Celsjusza. Nie wszyscy chwalą ten sposób z uwagi na niezbyt przyjemny zapach octu, ale jest skuteczny i przynosi efekty widoczne gołym okiem.

Czyszczenie pralki octem i kwaskiem - papka do zadań specjalnych

Jeśli chcesz, by twoja pralka błyszczała czystością, a bęben pozbawiony był kamienia, spróbuj zastosować domową pastę samodzielnie przygotowaną z octu i sody. Mieszanka tych dwóch składników jest idealna na mocne zabrudzenia w pralce. Jak przygotować oczyszczającą pastę? Należy wymieszać 10 łyżek octu z sodą oczyszczoną. Składniki mieszamy do czasu powstania dość gęstej papki, a następnie nakładamy ją na wszystkie zanieczyszczone miejsca w pralce. Podczas usuwania brudu nie zapomnij o gumowych uszczelkach i podajnikach na proszek oraz płyn (właśnie tam gromadzi się ogromna ilość bakterii, a pleśń znajdująca się na uszczelkach może czasami być mało widoczna). Domową mieszankę pozostaw na dłużej i zmyj dopiero po upływie kilku godzin. Do zmywania preparatu użyj zwilżonej szmatki, a potem wytrzyj wszystko do sucha.

Jak często powinno się czyścić pralkę?

Specjaliści odpowiadają na to pytanie najczęściej jednym słowem: regularnie. Systematyczne czyszczenie pralki powinno odbywać się raz w ciągu miesiąca, mycie powinno wykonane starannie i z uwzględnieniem uszczelek, filtrów wody, pojemników na płyn do płukania i proszek do prania. W tych miejscach gromadzi się brud i zalegają pozostałości po detergentach do prania.

Regularne czyszczenie i utrzymywanie pralki w dobrej kondycji pozwala wydłużyć jej funkcjonowanie. Konserwowane sprzęty AGD rzadziej się psują i nie są narażone na tak częste awarie.

Poza tym, w celu zapobiegania brzydkim zapachom, staraj się wyjmować pranie od razu, jak skończy się robić. Po wyjęciu prania powinno zostawić się uchylone drzwiczki, by bęben pralki miał szanse wyschnąć. To sprawi, że we wnętrzu nie będzie powstawał grzyb.

Więcej o: