Dzień Pluszowego Misia - kiedy wypada i jak się go obchodzi?

Dzień Pluszowego Misia to stosunkowo nowe święto, które w bardzo szybkim tempie stało się popularne. Jak doszło do powstania Dnia Pluszowego Misia? Kiedy obchodzony jest światowy dzień misia i jak się świętuje to wydarzenie?

Dzień Pluszowego Misia to dzień ulubionego misia

Dzień Pluszowego Misia powinno obchodzić każde dziecko - niezależnie od wieku dziecka i od wieku misia, a także jego wyglądu. Ulubione i najukochańsze misie dzieci to nie zawsze te najpiękniejsze, najdroższe, pachnące nowością i z metką znanego producenta. Bardzo często serce dziecka skrada właśnie typowy brzydal - szaro-bury, stary i odrapany, bez jednego oka. Niezależnie od tego, jak wygląda ulubiony miś dziecka, jest on bardzo często jednym z najlepszych przyjaciół dziecka. Z tego powodu zasługuje na swoje święto. Tym bardziej, że jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Skąd się właściwie wziął pluszowy miś?

Niebezpieczne zabawki - na co uważać?

Zobacz wideo

Pluszowy miś i jego ciekawa historia

Trudno znaleźć dziecko, które nie lubi misiów. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że za niepozorna z wyglądu zabawka to właściwie symbol niosący ze sobą niesamowitą historię. Opowieść zaczyna się od jednego z prezydentów USA - Teodora Roosvelta, który w 1902 roku udał się wraz z grupą przyjaciół na polowanie.

W czasie łowów został postrzelony niewielki niedźwiadek, którego prezydent uwolnił. Ta historia została zobrazowana w komiksie pokazanym w jednym z waszyngtońskich wydań prasowych. Zainspirowała ona producentów zabawek do stworzenia pluszowego misia, którego nazwali "Teddy Bear” - od  zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta.

Kiedy jest dzień pluszowego misia?

Światowy dzień misia rok do roku obchodzony jest 25 listopada. Ta data nie jest zupełnie przypadkowa, ponieważ właśnie wtedy przypada rocznica stworzenia pluszowej zabawki. Nie jest to święto z długą tradycją. Zaczęto je obchodzić dopiero od kilkunastu lat - po raz pierwszy w 2002 roku, czyli w setne urodziny misia.

Pluszowy miś wciąż na topie

Dzisiaj miły miś wykonany z pluszu to ponadczasowa zabawka, dla dzieci w każdym wieku i na całym świecie. Mimo wciąż pojawiających się coraz bardziej wymyślnych i oryginalnych zabawek, postaci z kreskówek wykonanych z pluszu czy plastiku, gier i interaktywnych gadżetów, to właśnie Teddy Bear pozostaje wiernym przyjacielem dzieci.

Pluszowy miś zdecydowanie kojarzy się z beztroskim dzieciństwem - jest także najlepszym powiernikiem wszystkich sekretów, kompanem w podróży, lekiem na nocne koszmary. Właściwie trudno wyobrazić sobie lata młodości bez słodkiego, uśmiechniętego, łagodnego misia.

Pluszowy bohater jest także patronem wielu placówek - żłobków i przedszkoli. Jest także symbolem pomocy - dzięki akcji charytatywnej "Podaruj Misia", jak również akcji "Miś" (dla biednych dzieci, które dzięki programowi otrzymują prezenty) oraz dzięki Fundacji Burego Misia (wspierającej osoby niepełnosprawne). Sam pluszak jest symbolem miłości, ciepła, dobra, łagodności i opiekuńczości, czyli właściwie wszystkiego, czego pragnie człowiek.

Dzień Pluszowego Misia - jak świętujemy?

To urocze święto celebrują ludzie na całej kuli ziemskiej, jednak są takie miejsca, gdzie do tej uroczystości przywiązuje się większą wagę. Żłobki, przedszkola i szkoły, a także szpitale (szczególnie oddziały dziecięce) starają się podtrzymać coroczną tradycję. Z tej okazji proponują dzieciom konkursy z nagrodami, najczęściej dotyczące historii pluszowego misia, różnego rodzaju uroczystości, występy, teatrzyki i wierszyki. Biblioteki wychodzą z inicjatywą grupowego czytania powieści, której bohaterami są pluszowe misie, a także wspólnego oglądania filmów. Misie są bowiem bohaterami takich bajek i filmów, jak np. Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Coralgol, Yogi, Paddington, Rupert, Mój Brat Niedźwiedź, Mały Miś, Troskliwe Misie czy Gumisie.

Dodatkowym atutem tego święta jest zachęcanie dzieci, by przyniosły ze sobą do żłobka, przedszkola czy szkoły ulubionego misia. Miś, będący symbolem miłości i łagodności, inspiruje również do organizowania wielu zbiórek na cele dobroczynne - nie zawsze pieniędzy, ale często właśnie zabawek dla biednych i potrzebujących.

Pamiętajmy, że ukochany miś naszych dzieci nie jest zwyczajną zabawką wykonaną z miękkiego materiału. To zawsze wyjątkowy pluszak, który poprawia humor, jest wiernym przyjacielem, towarzyszem podróży. Jest miękki, kochany, pachnący i można go tulić, kiedy tylko się ma na to ochotę.

Więcej o: