Najpiękniejszy kącik dla nowego człowieka w waszym życiu - zainspirujcie się! Architektka radzi

Piękne, pastelowe wnętrza, bogactwo barw na stonowanym tle, migoczące światełka... Możliwości jest wiele. Urządzając pokój dla dziecka, na pewno znajdziemy rzeczy, które będą odpowiadały naszym wizualnym potrzebom. Wygląd to jedno, ale funkcjonalność - drugie. Jak to połączyć?

Zacznijmy od podstaw

Urządzając kuchnię, planujemy ciąg technologiczny. W odpowiedniej kolejności ustawiamy lodówkę, zlew i kuchenkę. Gdy planujemy kącik dla dziecka, również musimy pamiętać o kilku zasadach. Jak zaznacza architektka wnętrz Katarzyna Beresińska, współwłaścicielka pracowni projektowania wnętrz TK Architekci a prywatnie mama dwójki maluchów, planując przestrzeń dla niemowlaka, warto brać pod uwagę rytm funkcjonowania dziecka, czyli sen, karmienie i aktywność, która składa się zarówno z zabiegów pielęgnacyjnych, jak i z zabawy. W przypadku starszych dzieci będzie to strefa snu/wypoczynku i strefa zabawy.

Zobacz wideo

Najważniejsze wyposażenie

Nie musimy kupować wszystkiego, ale są pewne elementy, których w kąciku dla dziecka nie może zabraknąć. To na pewno miejsce do spania, czyli łóżeczko z pionowymi szczebelkami i dnem, które można obniżyć stosownie do wieku. Architektka zauważa, że w okolicy łóżeczka często pojawia się także fotel, który na początku wykorzystywany jest do karmienia, a później jest miejscem, w którym rodzic może usiąść podczas usypiania dziecka, czy też po to, by czytać książeczki lub śpiewać kołysanki. Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia, na który zwraca uwagę specjalistka, jest miejsce do pielęgnacji. To przewijak z miejscem na podręczne akcesoria. Zdaniem ekspertki najlepiej, aby była to komoda z szufladami z przewijakiem na wierzchu. Będzie ona bowiem pełniła również funkcję komody do przechowywania ubranek, kosmetyków i pieluszek.

- Od mniej więcej trzeciego miesiąca życia dziecka w jego pokoju pojawia się miejsce do zabawy. Bardzo fajnym rozwiązaniem jest mata puzzlowa. Złożoną z mniejszych elementów matę można dostosować rozmiarem i formatem do powierzchni pokoju. Miękkie i łatwe do umycia podłoże świetnie się sprawdza na czas aktywności dziecka, czyli podczas zabawy, leżenia na brzuszku, ćwiczenia obrotów, raczkowania, a nawet podczas zmiany pieluszki - dodaje Katarzyna Beresińska.

 

Zasady, o których musisz pamiętać

Urządzając pokój dla dziecka, musimy także przestrzegać pewnych zasad.

- Przestrzeń dla dziecka musi być bezpieczna. Łóżeczko powinno mieć pionowe szczebelki, rozstawione nie rzadziej niż co sześć centymetrów. Powinno mieć możliwość dostosowania do wieku dziecka - dla najmłodszych, jeszcze niesiadających dzieci ustawiamy dno wyżej, dla siedzących trochę niżej, a dla dzieci, które zaczynają wstawać najniżej - zaznacza architektka.

Oglądając w sklepach wyposażenie dziecięcych łóżeczek, możemy mieć problem z wyborem odpowiedniego. Podoba nam się właściwie każda rzecz. Jednak na samym początku wybór jest banalnie prosty - decydujemy się jedynie na prześcieradło i okrycie bezpieczne dla dziecka.

- W łóżeczkach dla niemowląt nie stosuje się poduszek, kołder, odradza się również baldachimy, a niektórzy odradzają także używanie ochraniaczy na szczebelki. Wszelkie miękkie tkaniny, w które maluszek może się wtulić, mogą zwiększać ryzyko uduszenia. Najlepsza pościel to prześcieradło z gumką i śpiworek - podsumowuje Katarzyna Beresińska.

A gdzie ustawić łóżeczko? Specjalistka wskazuje, gdzie nie powinniśmy go umieszczać. - Nie powinno stać przy oknie - ryzyko przewiania ani przy grzejniku - ryzyko przegrzania i suche powietrze, które szkodzi układowi oddechowemu dziecka.

O bezpieczeństwie nie możemy zapominać, kiedy dziecko rośnie. Wraz z rozwojem dziecka powinny pojawiać się kolejne, dostosowane do jego wieku rozwiązania.

- Jeśli nasza pociecha już sprawnie się przemieszcza, warto zainwestować w systemy zabezpieczające gniazdka, osłonki narożników mebli, blokady i zamknięcia do szafek czy szuflad - przypomina architektka.

Niestandardowe rozwiązania

Często nie jesteśmy świadomi, co jest dostępne na rynku. A istnieje wiele rzeczy, które mogą ułatwić funkcjonowanie.

- Na rynku jest ogromny wybór akcesoriów do dziecięcych pokoików. Producenci prześcigają się w zaskakujących pomysłach - mówi Katarzyna Beresińska. Architektka wymienia także ciekawe, jej zdaniem, a mniej standardowe rozwiązania. To m.in.:

  • gumowa wanienka dla dziecka, którą składa się na płasko. Zajmuje ona mało miejsca i stanowi świetne rozwiązanie do małych mieszkań,
  • łóżeczko dla niemowlaka, które ma wyjmowany jeden bok i dosuwa się je do łóżka rodziców (ułatwia ono nocne karmienia piersią),
  • specjalny kosz na pieluszki, który można postawić obok przewijaka (likwiduje problem zapachu zużytych pieluszek, bo po wrzuceniu każdej z nich możemy zakręcić porządnie worek).

W przypadku starszych dzieci można rozważyć umieszczenie w pokoju ciekawych rozwiązań służących zabawie, które uatrakcyjnią wnętrze, takich jak:

  • namiot tipi,
  • huśtawka lub hamak,
  • ścianka wspinaczkowa,
  • drabinki,
  • mini basenik z piłeczkami,
  • farba tablicowa lub magnetyczna na ścianie.
 

Na które meble się zdecydować?

Rodzice zastanawiają się, które meble będą wygodniejsze? Gdzie łatwiej będzie przechowywać ubranka, kosmetyki i różnego rodzaju dziecięce rzeczy? Komoda czy szafa? Co powinno znaleźć się w dziecięcym kąciku?

- Komoda i szafa - stwierdza architektka. - Akcesoriów dla dzieci jest sporo i wiele z nich służy nam jedynie przez bardzo krótki czas, wiec przydaje się sporo miejsca na przechowywanie zarówno bieżących rzeczy, jak i tych, które będą nam potrzebne za niedługo. Najbardziej poręczna jest komoda z szufladami pod przewijakiem i tu warto zgromadzić rzeczy, które używamy najczęściej (bieżące ubranka, pieluszki, kosmetyki, ręczniki, pieluszki tetrowe). Pozostałe rzeczy dziecka mogą być przechowane w szafie.

Ostateczna decyzja

Wiemy, co chcemy kupić, wiemy, co nam się podoba. Gdy przychodzi do zakupów, okazuje się, że przedmiotów, które spełniają nasze kryteria, jest ogrom. Czym się kierować wybierając sprzęty, ale i materiały, które znajdą się w dziecięcym kąciku?

- Wybierając meble dla dziecka, trzeba sprawdzić, czy lakiery użyte do ich wykończenia mają atesty, czy są bezpieczne dla dziecka - zaznacza specjalistka. - Musimy pamiętać o tym, że małe dzieci gryzą i liżą wszystko, łącznie z meblami. Podobnie jest również, jeśli chodzi o farby, tapety i tkaniny. Warto wybierać takie, do których produkcji używane były bezpieczne, nietoksyczne komponenty.

Moda czy klasyka?

Tu nie ma zaskoczenia. Chociaż korci nas, aby zaszaleć, lepiej nie robić tego podczas wybierania koloru ścian, mebli czy podłóg. Łatwiej eksperymentować z dodatkami, które zdecydowanie prościej wymienić, gdy zmienią się nasze upodobania. Na jakie kolory postawić?

- Neutralne, jasne, pastelowe - radzi architektka. - Żywe kolory pobudzają, zatem sprawdzą się najlepiej w zabawkach, ale ściany i meble powinny być stonowane. Upodobania kolorystyczne dziecka będą się wielokrotnie zmieniać. Warto postawić na neutralną bazę (drewno, biele, beże, szarości) w postaci podłogi, mebli, a nadać charakteru wnętrzu kolorowymi dodatkami, które łatwo i niedrogo można wymienić.

Błędy? Trudno ich uniknąć

Chociaż każdy wybór dokładnie analizujemy, zastanawiamy się nad różnymi opcjami, to i tak bardzo często nie udaje nam się uniknąć złych decyzji. Jakie błędy najczęściej popełniamy?

- Zapominamy, że dziecko, zwłaszcza małe, szybko się zmienia - wskazuje Katarzyna Beresińska. - Powinniśmy brać pod uwagę, iż dziecko szybko rośnie, rozwija się, a zatem zmieniają się jego potrzeby. Warto kupować meble, które rosną razem z dzieckiem. Inwestować w rzeczy, które posłużą na dłużej.

Specjalistka zauważa także, że bierzemy pod uwagę własny gust, a nie zawsze to, co będzie odpowiednie dla naszego dziecka.

- Na rynku jest całe mnóstwo przepięknych rzeczy dla dzieci, w których nietrudno się zakochać. Wybierając produkty, pamiętajmy jednak, że muszą być nie tylko piękne, ale też praktyczne, wygodne i funkcjonalne dla naszej pociechy - dodaje.

 

Gdy brakuje metrów

Czy są jakieś sposoby, które pozwolą wydzielić przestrzeń dla dziecka i rodziców w jednym pomieszczeniu?

- Wszytko zależy od tego, jaki jest układ naszego pokoju i ile chcemy zainwestować w jego zaadaptowanie. Można wydzielić część dziecięcą półścianką, jakimś meblem lub rozstawionym w razie potrzeby parawanem - radzi architektka.

Wnioski? Zainspiruj się pięknymi zdjęciami i wybierz to, co podoba ci się najbardziej. Dobrym pomysłem jest stworzenie moodboardu, czyli tablicy inspiracji. Umieść tam to, co przykuło twoją uwagę, a później dopasuj do swoich potrzeb. Jeśli np. spodobała ci się piękna komoda, ale jej rozmiary nie pasują do twojego wnętrza, poszukaj czegoś w podobnym stylu, ale o odpowiednich wymiarach. Przede wszystkim skup się na bezpieczeństwie - sprawdź, z czego wykonane są sprzęty, na które chcesz się zdecydować. Nawet najpiękniejsza rzecz, która nie jest zrobiona z bezpiecznych dla dziecka materiałów, powinna zostać skreślona z listy zakupów.

Więcej o: