Muzyka dla dzieci - klasyczna czy relaksacyjna?

Muzyka dla dzieci, szczególnie ta klasyczna i relaksująca bardzo pozytywnie działa na dzieci. Zarówno tuż po urodzeniu, mające kilka lat, nastolatki, a nawet przebywające jeszcze w łonie matki. Jaki wpływ na rozwój dziecka ma spokojna i łagodna muzyka?
Zobacz wideo

Muzyka pełni tak wiele funkcji: doskonale odpręża, relaksuje, poprawia nastrój, dodaje energii. Może uczyć, bawić i rozśmieszać. Uwielbiają ją nie tylko dorośli, ale i dzieci - także te, które jeszcze się nie urodziły. Jaką muzykę najlepiej puszczać dzieciom? Czy jest lista polecanych i zakazanych utworów?

Muzyka relaksacyjna dla dzieci - korzyści u maluchów

Puszczanie dzieciom muzyki relaksacyjnej przynosi bardzo korzystne efekty. Zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci, słuchanie tego typu muzyki działa uspokajająco i wyciszająco. Dzieci pod wpływem spokojnych, łagodnych dźwięków robią się spokojniejsze, a tym samym grzeczniejsze. Wyciszenie odnosi się nawet do tych z natury nerwowych i bardzo pobudzonych słuchaczy.

Uspokajające dźwięki zaczynają stosować również nauczyciele w przedszkolach i żłobkach. Niektóre placówki wprowadzają nawet do swojego programu zajęcia z cyklu "muzykoterapia", które cieszą się dużym powodzeniem.

Zdaniem specjalistów, muzykoterapia poprawia nastój i ogólne funkcjonowanie organizmu. Relaksująca muzyka wyróżnia się tym, że ma wysoką częstotliwość, a ta pozytywnie oddziałuje na mózg, stymulując pamięć i koncentrację. Muzyka relaksacyjna jest polecana także do nauki - dzięki niej szybciej się zapamiętuje.

Muzyka relaksacyjna dla dzieci i poprawa motoryki

Dźwięki muzyki relaksacyjnej działają także na poprawę motoryki u najmłodszych słuchaczy. Chodzi przede wszystkim o tempo reakcji, umiejętność koordynacji, poczucie własnego ciała, zachowanie równowagi czy ogólnie ruchomość. Dodatkowym atutem wynikającym ze słuchania tej muzyki jest większa wrażliwość dzieci na dźwięki, na piękno i na rozwój percepcji słuchowej.

Nie tylko dzieci, które słuchają muzyki w młodym wieku, czerpią korzyści z tych spokojnych dźwięków. Również dzieci, które przebywając w łonie matki często słuchały muzyki relaksacyjnej, po przyjściu na świat wykazują reakcje na podobne dźwięki. Jeśli noworodek usłyszy muzykę, której mama słuchała nosząc go w brzuchu, wycisza się i uspokaja.

Jakie dźwięki najlepiej działają?

W muzyce relaksacyjnej można znaleźć bardzo wiele różnych dźwięków i odgłosów. Mogą to być na przykład odgłosy pochodzące z otoczenia, z natury oraz klasyczne melodie z uwzględnieniem fortepianu, skrzypiec czy fletu.

Rodzaj utworów powinno się wybierać w zależności od aktualnego nastroju. Odgłosy natury najlepiej sprawdzą się w czasie, kiedy organizm potrzebuje odpoczynku, gdy czujemy się przemęczeni psychicznie. Jeżeli zaś chcemy pobudzić nasz organizm do działania, dodać sobie energii, powinniśmy wybrać melodie, w których wyraźnie słychać rytm - np. z wykorzystaniem bębnów.

Spokojne, łagodne dźwięki polecane są także osobom, które mają problem z zasypianiem lub cierpią na bezsenność. Ułatwiają ona zasypianie, rozluźniają organizm i uspokajają kłębiące się w głowie myśli. Korzystnie zadziałają także na dzieci, które mają zaburzenia snu, czują się zaniepokojone i mają kłopoty z zasypianiem.

Warto dodać, że muzykoterapia ma również wpływ na regulację ciśnienia krwi.

Muzyka klasyczna dla dzieci

Jednak nie tylko typowa muzyka relaksacyjna pozytywnie wpływa na dzieci. Równie korzystnie działa na dzieci muzyka klasyczna. Noworodki od razu po pojawieniu się na świecie atakowane są przez różne bodźce. Nie wszystkie sprawiają im przyjemność, większość z nich jest trudna do akceptacji, może budzić strach i niepokój. Z tego powodu maluchy mogą być nerwowe, rozdrażnione i płaczliwe. Chcąc ukoić zaniepokojone dziecko, eksperci proponują włączyć mu muzykę klasyczną. Jednak w tym przypadku polecane są łagodne dźwięki z wysoką częstotliwością oraz melodyjne, wyraziste tematy w durowych tonacjach. Przy uspokajaniu pomoże także muzyka z niespiesznym tempem.

Starszym dzieciom także warto włączyć muzykę poważną, szczególnie tym, które powoli zaczynają samodzielnie odkrywać świat. Chcąc zachęcić malucha do działania, polecane są utwory z żywym tempem barokowych utworów - np. Bacha, Vivaldiego, czy Telemana.

Kołysanki dla dzieci

Na problemy ze snem polecane są kołysanki. Kołysanka, czyli krótka piosenka śpiewana najczęściej a cappella, ma na celu pomóc w usypianiu dzieci. Zazwyczaj kołysanki to utwory napisane w takcie 6/8, dzięki czemu słuchając ich od razu robimy się spokojniejsi. Są skonstruowane tak, że przewidują stopniowe wyciszanie i spowolnienie tempa. Wśród najpopularniejszych autorów kołysanek wymienia się takie nazwiska, jak Fryderyk Chopin, Claude Debussy, Maurice Ravel czy Johann Pachelbel.

Więcej o: