Co zrobić, żeby w 2020 mieć najwięcej urlopu i jak to połączyć z wakacjami i feriami dzieci? Podpowiadamy

Rok 2019 rozpieścił nas pod względem dni wolnych w tygodniu. W 2020 będzie z tym nieco gorzej. Dlatego warto już teraz pomyśleć, kiedy wziąć urlop, aby mieć jak najwięcej czasu na wypoczynek.
Zobacz wideo

W 2019 roku mieliśmy sporo długich weekendów oraz dni wolnych w ciągu tygodnia. W 2020 roku niestety czeka nas pod tym względem rozczarowanie. Nie mamy co liczyć na długi weekend w maju, czy "kumulację świąt". Kiedy zatem jest najlepszy czas na wypoczynek z bliskimi? 

28 grudnia 2019 - 12 stycznia 2020 - to termin, podczas którego można wykorzystać osiem dni urlopu, a mieć dwa tygodnie na wypoczynek. To idealny czas na podróż do ciepłych krajów albo skorzystanie z zimowych atrakcji i wybranie się np. na narty. Te dni obejmują 6 stycznia (Trzech Króli) oraz Nowy Rok, dzięki temu mamy dwa dni wolne w tygodniu. 

Niestety, w 2020 roku majówka wypada w tradycyjny weekend. Można sobie natomiast przedłużyć weekend w czerwcu, wziąć urlop 12 czerwca i dzięki temu, że dzień przed jest Boże Ciało, mieć cztery wolne dni w terminie 11-14 czerwca

W związku z Bożym Ciałem proponujemy jeszcze dłuższy wypoczynek 6 - 21 czerwca 2020. Wykorzystujemy wtedy dziewięć dni urlopu. W większości miejsc w Europie w tym czasie jest ciepłe powietrze oraz woda. Ceny są zdecydowanie niższe niż w lipcu i sierpniu, nie ma też w tym okresie tak dużej liczby turystów. 

11-15 listopada 2020 - jest propozycją dla tych, którzy chcą wykorzystać to, że 11 listopada (środa) będzie wolny. Bierzemy wtedy dwa dni urlopu, a cieszymy się dłuższym wypoczynkiem. 

Kiedy twoje dziecko ma ferie? Zaplanuj wtedy urlop

Warto wykorzystać przerwę od lekcji swoich pociech i zaplanować wyjazd z całą rodziną w trakcie ferii zimowych. Poniżej znajdziecie terminy ferii 2020 dla poszczególnych województw:

13-26 stycznia 2020 r. - województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
20 stycznia - 2 lutego 2020 r. - województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
27 stycznia - 9 lutego 2020 r. - województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;
10-23 lutego 2020 r. - województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.

Ile urlopu nam przysługuje?

Pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę przysługuje 20 dni w przypadku, gdy pracuje krócej niż 10 lat oraz 26 dni, jeśli przepracował co najmniej 10 lat. Do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu pracownika, dolicza się następujące okresy nauki w:

- zasadniczej lub innej równorzędnej szkole zawodowej - trzy lata,
- średniej szkole zawodowej - pięć lat,
- średniej szkole zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - pięć lat,
- średniej szkole ogólnokształcącej - cztery lata,
- szkole policealnej - sześć lat,
- szkole wyższej - osiem lat.

Więcej o: