Zanokcica (łac. paronychia), rodzaj ropowicy, to zapalenie ropne związane z zakażeniem wałów paznokciowych wokół paznokci palców dłoni lub stóp. Mówi się o niej, gdy w obrębie wału paznokcia, czyli skóry i tkanki podskórnej, okalającej przyśrodkową i boczną część paznokcia, pojawił się stan zapalny. Choroba może rozwinąć się w jednym lub w kilku palcach, tak u dorosłego, jak i u dziecka. Schorzenie może dotyczyć zarówno dłoni, jak i stóp. Wyróżnia się dwie podstawowe postaci choroby: ostrą i przewlekłą (choć mówi się również o zanokcicy nawracającej).
Zanokcica może występować w:
Niezależnie od przyczyny w przypadku zanokcicy pojawiają się takie objawy jak:
Rzadko zdarza się gorączka, dreszcze lub pocenie się oraz powiększenie węzłów chłonnych.
Zanokcica, choć nie jest schorzeniem rozległym, bywa dotkliwa i utrudnia życie oraz wykonywanie codziennych czynności. Dodatkowo naruszenie ciągłości skóry powoduje, że obrąbek oddziela się od płytki paznokciowej, dając wolną drogę do wnikania bakterii w ranę.
Zanokcica najczęściej jest wywołana przez:
Czym grozi obgryzanie paznokci?
Zanokcica, oprócz przyczyn miejscowych, może mieć również przyczyny ogólne, związane z chorobami ogólnoustrojowymi. To schorzenia hormonalne, zaburzenia metaboliczne, otyłość czy przyjmowanie leków immunosupresyjnych.
W przypadku pojawienia się objawów wskazujących na zanokcicę należy zgłosić się do lekarza POZ, dermatologa lub chirurga. Leczenie zanokcicy jest ważne, ponieważ dolegliwości z nią związane są dokuczliwe, a i może dojść do ich zaostrzenia. Bywa, że nieleczona zanokcica skutkuje ropniem, bólem i zapaleniem macierzy paznokcia. Co robić?
Leczenie zanokcicy zależy od przebiegu i czynnika etiologicznego. W warunkach domowych najczęściej stosuje się maść ichtiolową lub maści antybiotykowe. Pomogą ciepłe okłady - najlepiej się sprawdza woda z szarym mydłem. Inną - bardzo skuteczną - metodą jest kilkakrotne zanurzanie chorego palca we wrzątku na 1 sekundę. Czasem wystarczy jeden zabieg, by sytuacja uległa znacznej poprawie.
Czasem niezbędne jest postępowanie chirurgiczne, polegające na nacięcie wału paznokciowego, a w przypadku wytworzenia ropnia podpaznokciowego drenaż ropnia. Jeśli przyczyną zanokcicy jest wrastający paznokieć, należy go usunąć z płytki paznokciowej - częściowo bądź całkowicie. Bywa, że niezbędne jest stosowanie leków: antybiotyków, leków przeciwgrzybiczych miejscowo w postaci maści lub doustnie.
Zanokcica u dziecka powinna być leczona w taki sam sposób, jak u dorosłych, czyli w zależności od jej przyczyny. Zanokcicy można zapobiegać przez unikanie niewłaściwych metod manicure i pedicure, a także skubania skórek lub obgryzania paznokci.