Zwyrodnienie plamki żółtej - poznaj przyczyny, objawy i metody leczenia

Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba, która może prowadzić do pogorszenia widzenia, a w niektórych przypadkach nawet do ślepoty. Jakie objawy mogą świadczyć o rozwoju schorzenia? Jak wygląda diagnoza zwyrodnienia plamki żółtej? Wyjaśniamy.

Zwyrodnienie plamki żółtej - spis treści:

  1. Zwyrodnienie plamki żółtej - co to jest?
  2. Zwyrodnienie plamki żółtej - przyczyny
  3. Zwyrodnienie plamki żółtej - najczęstsze objawy
  4. Zwyrodnienie plamki żółtej - diagnostyka i leczenie

Zwyrodnienie plamki żółtej - co to jest?

Zwyrodnienie plamki żółtej (Age-related Macular Degeneration, AMD) to przewlekła choroba prowadząca do zwyrodnienia centralnej części siatkówki oka. Ryzyko zachorowania jest największe wśród osób po pięćdziesiątym roku życia, zwłaszcza kobiet. Bywa, że schorzenie jest mylone z zapaleniem nerwu wzrokowego. Warto także wspomnieć, że istnieją dwie postaci choroby - sucha i wysiękowa. Ta druga może dotknąć także osoby młode. 

Uszkodzenie siatkówki może skutkować m.in. ubytków, pogorszenia, a w niektórych przypadkach nawet do zupełnej utraty widzenia centralnego. Dlatego bardzo istotne jest zdiagnozowanie choroby na wczesnym etapie jej rozwoju i wprowadzenie odpowiednich nawyków, które mogą powstrzymać niechciane zmiany.

Zwyrodnienie plamki żółtej - suche i wysiękowe

W przypadku postaci suchej choroby zanik widzenia jest wolniejszy. Chorzy stopniowo zaczynają widzieć gorzej przy słabym oświetleniu. Poza tym w trakcie czytania pojedyncze litery stają się zniekształcone. Warto wspomnieć, że ta postać choroby jest znacznie powszechniejsza (to od 80 do 90 procent wszystkich przypadków zachorowań).

Z kolei przy postaci wysiękowej w siatkówce pojawia się patologiczne naczynie krwionośne, co skutkuje nieodwracalnym zanikiem komórek fotoreceptorów i komórek barwnikowych. Poza tym pogorszeniu ulega ostrość widzenia oraz widzenie barw.

Zwyrodnienie plamki żółtej - przyczyny

mimo wielu badań dotyczących tej kwestii, przyczyny choroby nie są nadal do końca jasne. Zwykle wśród największych czynników ryzyka wymienia się wiek. Według statystyk choroba dotyczy od pięciu do dziesięciu procent osób w wieku od 65 do 75 lat oraz od 20 do 30 procent osób powyżej 75. roku życia.

Wśród innych czynników ryzyka wymienia się:

  • płeć żeńską;
  • schorzenia układu sercowo-naczyniowegol
  • występowanie choroby w rodzinie;
  • długotrwałe narażenie na działanie intensywnego światła;
  • znaczący niedobór przeciwutleniaczy, takich jak na przykład witamina c, witamina E, selen czy beta-karoten. 

Zwyrodnienie plamki żółtej - najczęstsze objawy

Jakie objawy mogą świadczyć o rozwoju schorzenia? Często narastają one stopniowo, przez co nie dostrzegamy ich na wczesnym etapie. Do najczęstszych symptomów zwyrodnienia plamki żółtej zwykle zalicza się:

  • postępujące trudności w czytaniu;
  • widzenie prostych linii jako linii falistych (lub zniekształconych).

Zwyrodnienie plamki żółtej - diagnostyka i leczenie

W jaki sposób diagnozuje się zwyrodnienie plamki żółtej? Najpowszechniejsze metody to:

  • tomografia koherentna;
  • badanie dna oka;
  • angiografia fluorosceinowa.

Jeśli zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy, przed wizytą u lekarza, możemy samodzielnie wykonać test Amslera. Potrzebna będzie nam do tego siatka Amslera, czyli kwadrat o boku 10 centymetrów. Figura ta podzielona jest przecinającym się co pół centymetra czarnymi liniami. Jej centralnym elementem jest niewielki punkt, na którym powinniśmy skupić nasz wzrok w czasie wykonywania testu. 

Złym sygnałem jest, jeśli w trakcie skupiania wzroku na tym elemencie, widzimy zniekształcenia lub mroczki. Wówczas jak najszybciej powinniśmy skonsultować się z lekarzem, który zleci bardziej specjalistyczne badania. 

Zobacz także: Okulista: Nie oceniajmy pochopnie, że dziecko nie jest zdolne. Trudności w nauce mogą wynikać z wady wzroku >>

Obecnie niestety nie ma jeszcze skutecznej metody leczenia zwyrodnienia plamki żółtej. Wczesne wykrycie choroby jest jednak bardzo istotne - wówczas chorzy mogą wprowadzić do swoich nawyków pewne zmiany, które być może zahamują jej rozwój. 

Jednym z najważniejszych elementów jest odpowiednia dieta. Powinna być ona przede wszystkim bogata w przeciwutleniacze. Oprócz tego niektórym chorym zaleca się przyjmowanie lekarstw, które poprawiają ukrwienie. W przypadku wysiękowej postaci schorzenia, często stosowaną metodą leczniczą jest laserowe niszczenie nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Nie mogą być one jednak położone w centrum plamki żółtej. 

Zobacz także:

Więcej o:
Copyright © Agora SA