Kolczak zbrojny występuje w Polsce. Ten pająk jest jadowity

W błędzie są ci, którzy myślą, że w Polsce nie występują jadowite pająki. Kolczak zbrojny jest takim stworzeniem i żyje na terenie naszego kraju. Największe prawdopodobieństwo spotkania go mają mieszkańcy południa Polski.
Zobacz wideo

Kolczak zbrojny w Polsce 

Kolczak zbrojny (Cheiracanthium punctorium) jest uznawany za najniebezpieczniejszego pająka, występującego w Europie Środkowej. Można spotkać go także w Europie Południowej, na Bliskim Wschodzie i w środkowej części Azji. W Polsce widywany jest najczęściej na południu. Kolczaki zbrojne mieszkają w wysokich trawach, suchych i ciepłych miejscach, na otwartych terenach - m.in. na łąkach, nasypach kolejowych i na skraju dróg. Pająki te widywane były również w ogródkach przydomowych. 

Jak wygląda kolczak zbrojny? 

Kolczak zbrojny osiąga 10-15 mm długości. Jego ciało składa się z czerwonobrązowego głowotułowia (na nim znajduje się sześć par odnóży, w tym cztery pary odnóży krocznych) i odwłoka o różnorodnej barwie (od żółtej do zielonej). Na środku odwłoka jest widoczny ciemnobrązowy pas. 

Najbardziej rozpoznawalnym szczegółem u kolczaka zbrojnego są ogromne szczękoczułki (pierwsza para odnóży gębowych), które są wyposażone w gruczoły jadowe.  Odnóża są uzbrojone w kolce. Samce kolczaka zbrojnego są mniejsze niż samice.

Kolczak zbrojny - objawy po ukąszeniu

Ugryzienie kolczaka zbrojnego jest bolesne i może powodować stan zapalny oraz ogólne objawy, takie jak wymioty, zawroty głowy, osłabienie i dreszcze. Te dolegliwości mogą utrzymywać się nawet do dwóch tygodni. Na szczęście, jad kolczaka zbrojnego nie jest śmiertelny.

Czy powinniśmy bać się pająków?

Większość pająków w Polsce jest zupełnie niegroźna. Za niebezpiecznego pająka niesłusznie uważa się  sieciarza jaskiniowego. Jego zła sława jest związana z miejskimi legendami. Może on ukąsić człowieka, ale nie ma żadnych dowodów na to, że stanowi zagrożenie dla jego zdrowia lub życia. 

Do tej pory w Polsce, nie zaobserwowano powikłań zdrowotnych ani przypadków śmierci, które spowodowało ugryzienie pająka

Więcej o: