Ból zęba - jakie są jego przyczyny i sposoby na złagodzenie bólu
Ból zęba - czym jest i co z nim zrobić?
Ból zęba to bardzo przykra dolegliwość, którą miał okazję poznać niemal każdy z nas. Jej pojawienie się w większości przypadków uniemożliwia normalne funkcjonowanie - zarówno w dzień, jak i w nocy. Bólu zęba nie wolno bagatelizować - zawsze powinno się go skonsultować z lekarzem. Specjalista określi przyczynę bólu i dobierze odpowiednie leczenie. Silny ból nigdy nie wystąpi bez powodu - zazwyczaj oznacza, że w organizmie rozwija się stan zapalny. Ignorowanie dolegliwości może przyczynić się do powstawania groźnych powikłań, np. zainfekowania zatok czy nawet serca.
Zanim jednak uda nam się umówić na wizytę do lekarza, można chwilowo zmniejszyć ból - przyjmując odpowiednie preparaty przeciwbólowe lub stosując domowe sposoby na ból zęba.
Przyczyny bólu zęba
Ból zęba pojawia się z wielu różnych przyczyn, ale najczęstszym powodem jest próchnica. Próchnica powstaje w wyniku szkodliwej dla zębów działalności cukrów i bakterii. Jeśli leczenie próchnicy nie zostanie podjęte w odpowiednim momencie, przedostaje się ona do miazgi, a w dalszej kolejności powoduje ostrą lub przewlekłą infekcję zapalną. Próchnica w zaawansowanym stadium jest przyczyną bardzo uciążliwego bólu.
Inną przyczyną bólu zęba jest powstawanie ropnia. Ropień pojawia się w zapaleniu miazgi i towarzyszy mu równie silny ból, co w przypadku próchnicy. Stan zapalny, który rozprzestrzenia się w okolicy miazgi zęba, może przechodzić na okostną, czyli błonę pokrywającą wszystkie kości (np. kości szczęki czy żuchwy). Zapalenie okostnej związane jest z wystąpieniem choroby dziąseł, brak podjęcia leczenie może spowodować rozkład i obumarcie miazgi zęba. A jak wygląda leczenie? Zaleca się przyjmowanie antybiotyków i leczenie kanałowe. W niektórych przypadkach, gdy nie da się uratować zniszczonego zęba, zapada decyzja o jego usunięciu.
Ból zęba może być czasami również odczuwalny podczas nadgryzienia albo dotyku. Taka sytuacja zazwyczaj wskazuje na zapalenie miazgi, bądź paradontozę.
Wśród pozostałych możliwych przyczyn bólu zęba wymienia się również wyżynanie się zęba mądrości (trzecie zęby trzonowe, których wyrastanie wiąże się z bólem), a także pęknięcie szkliwa. Druga przyczyna związana jest bardzo często z działaniem zbyt dużej siły na zęby. Może wywołać je np. niewłaściwe wypełnienie protetyczne.
Ból zęba często pojawia się też u osób, które przechodzą choroby w obrębie żuchwy lub mają powiększone węzły chłonne.
Ból zęba w ciąży
Ból zęba u kobiety w ciąży może świadczyć o pojawieniu się próchnicy, dlatego jest wskazaniem do wizyty u dentysty. Należy pamiętać, że nieleczona próchnica lub inne problemy z zębami mogą powodować infekcje, zaś każdy stan zapalny jest niebezpieczny dla organizmu, w którym rozwija się dziecko.
Co powinno się zrobić, jeżeli okaże się, że w czasie 9 miesięcy trzeba wykonać poważniejszy zabieg dentystyczny? Nie ma powodów do niepokoju - podczas takiego zabiegu wystarczające jest znieczulenie miejscowe - bezpieczne dla matki i dziecka. Lekarze zapewniają, że mała dawka podtlenki azotu (czyli gazu rozweselającego) jest dozwolona nawet w czasie pierwszego trymestru ciąży. Bardziej inwazyjne, poważniejsze znieczulenia powinno się odroczyć na czas po urodzeniu dziecka.
Zdarzają się także przypadki, w których może pojawić się konieczność przyjęcia antybiotyku przed lub po zabiegu - w tej sprawie zaleca się konsultację z lekarzem.
Domowe sposoby na ból zęba
Jak zmniejszyć uciążliwy ból zęba, jeśli nie możemy natychmiast wybrać się na konsultację do dentysty? Oto kilka sposobów, które choć mają charakter doraźny, to są zazwyczaj skuteczne i umożliwiają choremu w miarę normalne funkcjonowanie. Zalecane są:
- paracetamol, szczególnie skutecznie zadziała na niewielki ból.
- ibuprofen, w przypadku ostrzejszego bólu zęba.
- rumianek o działaniu antyseptycznym. Na bazie rumianku przygotowuje się płukanki, które korzystnie wpływają na redukcję bólu.
- płukanki przygotowane z szałwii.
- eukaliptus, zawierający substancje o mocy niwelowania stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej.
Jeśli przyczyną bólu zęba jest dziura, zaleca się włożenie do niej wacika nasączonego olejkiem goździkowym, jodłowym bądź kroplami walerianowymi. Uśmierzy to ból i złagodzi stan zapalny. Goździki można również żuć, jeśli ból zęba to umożliwia. Ulgę w bólu i łagodzeniu obrzęku przyniesie również płukanie jamy ustnej zimnym naparem z mięty, a także okłady z lodu.
-
Zapomnimy o 500 plus? Będzie Bezwarunkowy Dochód Podstawowy? To aż 1200 zł dla dorosłego, 600 zł dla każdego dziecka
-
W niezwykły sposób pomógł dziecku ze spektrum autyzmu. "Okazał mu zrozumienie i dał namiastkę poczucia bezpieczeństwa"
-
Kiedy wracamy do szkoły 4-8? Adam Niedzielski: Będziemy obserwować wzrost zakażeń w kolejnych dniach
-
Popularne imiona 2020. Najpopularniejsze i najbardziej nietypowe imiona dla dzieci
-
W Brazylii umiera wiele dzieci z powodu COVID-19. "Błędne przekonanie, że nie są narażone na śmierć"
- Kasia Tusk mówi o macierzyństwie. Fanki dziękują za szczerość i naturalność. "Trafne wnioski"
- Skorzystał z pomocy surogatki i stanął w ogniu krytyki. "To tak, jakby kupić sobie dziecko i wykorzystać ciało kobiety"
- Pięciolatek nie chciał posprzątać pokoju. Takiej reakcji mamy się nie spodziewał
- Zofia Zborowska miała "babski wieczór" z koleżankami z show-biznesu. Wierzą w zabobony o ciąży?
- Lektury obowiązkowe matura 2021. Wymagania egzaminacyjne zostały okrojone. Na liście lektur niewiele pozycji