Toksokaroza - przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie

Toksokaroza jest niebezpieczną odzwierzęcą chorobą pasożytniczą, wywoływana przez larwy glisty kociej lub psiej. Choroba przenosi się na ludzi, gdy nie są przestrzegane zasady higieny. Jak można się zarazić toksokarozą? Czy można jej zapobiegać? Co warto wiedzieć o chorobie?

Toksokaroza - jak można się zarazić

Toksokaroza to groźna odzwierzęca choroba pasożytnicza wywoływana przez inwazję larw glist psich lub glist kocich (toksokar). Jak się można nią zarazić? Okazuje się, że w prosty sposób. Samice pasożytów, które bytują u zarażonego zwierzęcia (psa lub kota) wydalają dziennie ponad 200 tysięcy jaj. Ponieważ jaja pasożytów trafiają do gleby razem ze zwierzęcymi ekskrementami, źródłem zakażenia jest skażona gleba, zanieczyszczony nią pokarm, jak również kontakty z zakażonymi zwierzętami i ich odchodami. W organizmie człowieka, z połkniętych przez niego jaj inwazyjnych wykluwają się larwy, które przedostają się przez ściany jelita do krwiobiegu.

Wszy to bardzo częsty problem wśród dzieci przedszkolnych i szkolnych - zobacz, jak można się ich pozbyć:

Zobacz wideo

Toksokaroza - postacie choroby

Większa część larw po dostaniu się do organizmu zatrzymuje się w wątrobie, po czym w niej ginie. Czasem jednak dochodzi do wędrówki i inwazji do tkanki płucnej, ośrodkowego układu nerwowego, a nawet gałki ocznej. To dlatego wyróżnia się kilka postaci choroby:

  • toksokaroza trzewna - gdy larwy są obecne w różnych narządach wewnętrznych,
  • toksokaroza oczna - gdy larwy znajdują się w oku,
  • toksokaroza mózgowa, czyli neurotoksokaroza - gdy larwy lokalizują się w mózgu.

Toksokaroza w większości przypadków przebiega w sposób bezobjawowy (toksokaroza utajona). Nieleczona choroba może być groźna, zwłaszcza w przypadku postaci ocznej, gdyż może spowodować utratę wzroku.

Toksokaroza - objawy

Jeśli toksokaroza przebiega w sposób bezobjawowy, jedynym wskaźnikiem inwazji larw jest eozynofilia, czyli podwyższona liczba białych krwinek, ściślej mówiąc granulocytów kwasochłonnych, które mają zdolność do zabijania pasożytów tkankowych. Podczas infekcji poziom eozynofilów wzrasta o 50% i więcej.

Objawy chorobowe w toksokarozie zależą od stopnia inwazji oraz umiejscowienia się larw w organizmie. Niezmienne jest, że te, pozostając w tkankach, powodują odczyn zapalny - niszczą zainfekowane tkanki. Jakie są objawy toksokarozy? Te zależą od miejsca w którym ulokowały się larwy glist. W jej postaci ocznej dochodzi do pogorszenie widzenia, a w badaniu okulistycznym stwierdza się patologiczne zmiany w gałce ocznej. Toksokaroza mózgowa zwykle przebiega pod postacią zapalenia mózgu. U alergików (zwłaszcza dzieci) toksokaroza płucna może nasilić objawy alergii oraz wywoływać ataki astmy. Postać uogólniona intensywnej inwazji larw, zwłaszcza toksokaroza u dzieci, objawia się:

Toksokarozę zwykle cechuje charakterystyczna triada objawów, takich jak powiększenie wątroby, eozynofilia oraz hipergammaglobulinemia.

Toksokaroza - zapobieganie

Na toksokarozę najczęściej chorują dzieci, które zarażają się podczas kontaktu z zakażonymi zwierzętami, bawiąc się na podwórkach i w zanieczyszczonych inwazyjnymi jajami glist piaskownicach. Nie bez znaczenia jest, że często brudne ręce maluchy wkładają do buzi, a i zwykle zapominają o myciu rąk po przyjściu do domu.

To dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad higieny oraz upominanie dzieci, by nie dotykały paluszkami ust i nie jadły niczego brudnymi rączkami bądź nie sięgały po jedzenie, które upadło im na ziemię. Aby zapobiegać zachorowaniu na toksokarozę, należy wybierać takie place zabaw, które są zadbane i chronione przed zanieczyszczeniem odchodami zwierząt.

Bardzo ważne jest, by odrobaczać domowe czworonogi. W tym celu zaleca się regularne podawanie psom i kotom tabletek odrobaczających. Warto przestrzegać dzieci, by nie bawiły się ze szczeniętami i kociętami oraz nieznanymi psami i kotami. Nie mniej ważne jest mycie warzyw i owoców przed spożyciem.

Toksokaroza - rozpoznanie i leczenie

Rozpoznanie toksokarozy jest trudne. Dużą rolę odgrywają: badania immunoserologiczne (testy ELISA), zdjęcia rentgenowskie płuc, ultrasonografia lub tomografia komputerowa narządów dotkniętych inwazją larw.

Toksokarozę powinno leczyć się w ośrodkach specjalistycznych. Terapia jest długotrwała, a im wcześniej choroba jest rozpoznana, tym szybciej można wdrożyć leczenie. Późne wprowadzenie leczenia może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia tkanek, w których doszło do inwazji larw.

Więcej o:
Copyright © Agora SA