Bulgotanie w brzuchu - najczęstsze przyczyny. Czy to powód do niepokoju?
Bulgotanie w brzuchu - przyczyny naturalne
Bulgotanie w brzuchu najczęściej wywołane są przez prawidłowe procesy trawienne bądź uczucie głodu (bulgotanie jest związane z motoryką jelit). Można je usłyszeć, gdy dochodzi do wymieszania strawionego pożywienia z sokami żołądkowymi. Nie jest to nic niepokojącego.
Bulgotanie w brzuchu może być również wywołane przez zbyt szybkie jedzenie, skutkującym połykaniem nadmiernej ilości powietrza. Bulgotanie w brzuchu może nasilać się po wypiciu napojów gazowanych lub zjedzeniu warzyw strączkowych, kapusty, brukselki czy brokułów, czyli produktów, które wywołują wzdęcia. Bulgotaniu w brzuchu sprzyja nadmiar alkoholu. Może być to także skutek uboczny przyjmowania leków.
Zobacz, jakie są najczęstsze przyczyny bólu brzucha:
Bulgotanie w brzuchu w ciąży
Na bulgotanie w brzuchu często skarżą się kobiety w ciąży. Zwykle jest to związane z niestrawnością, ale może być skutkiem zaburzenia przepływu treści pokarmowej przez jelita, co ma związek z ich przemieszczeniem przez powiększającą się macicę.
W początkowym okresie ciąży bulgotanie w brzuchu oraz inne sensacje ze strony układu pokarmowego wiążą się z dolegliwościami, które są wynikiem zmian hormonalnych. Zgaga, nudności, mdłości, bulgotanie i przelewanie się w żołądku czy jelitach to częste objawy ciąży, które są efektem działania hormonów. To one sprawiają, że przyszła mama reaguje silnie i gwałtownie na różne smaki czy zapachy, które dotąd nie wiązały się z nieprzyjemnymi doznaniami.
Na późniejszych etapach ciąży bulgotanie w brzuchu może być przejawem ruchów dziecka (choć pierwsze ruchy dziecka przyszłe mamy czują zwykle około 16. tygodnia ciąży, to wywołane nimi bulgotanie może być odczuwane znacznie wcześniej), a na jej finiszu - symptomem nadchodzącego porodu.
Bulgotanie w brzuchu dziecka
Bulgotanie w brzuchu dwulatka, starszaka, noworodka czy niemowlaka może niepokoić rodziców, zwykle jednak jest naturalnym procesem związanym z trawieniem. Bywa jednak, że u najmłodszych dzieci karmionych piersią przyczyną może być niewłaściwa dieta matki lub zbyt łapczywe ssanie mleka przez malucha. Zdarza się, że bulgotanie w brzuchu jest konsekwencją niewłaściwego lub zbyt wczesnego rozszerzenia diety lub sugeruje alergię pokarmową.
Bulgotanie w brzuchu u 5-latka, nastolatka czy niemowlaka zawsze powinno budzić niepokój, jeśli towarzyszy mu ból bądź inne dolegliwości lub gdy dziecko słabo przybiera na wadze bądź nieprawidłowo się rozwija. Wówczas należy skonsultować się z lekarzem.
Bulgotanie w brzuchu - sytuacje niepokojące
Bulgotanie w brzuchu potrafi być nie tylko kłopotliwe, ale i niepokojące. Zdarza się bowiem, że to objaw niegroźnej niestrawności, ale i poważnego stanu chorobowego.
Jeśli pojawia się także biegunka, może to świadczyć o alergii czy nietolerancji pokarmowej. Jeżeli bulgotaniu w brzuchu towarzyszy ból, wzdęcia i wodnista biegunka, może to być objaw zatrucia pokarmowego. Zdarza się, że bulgotanie w brzuchu to skutek nadmiernej aktywności jelit, na którą wpływ może mieć stres i stany lękowe.
Niepokojące jest przedłużające się bulgotanie w brzuchu oraz odchodzenie gazów, ponieważ może to wskazywać na:
- stan zapalny jelita grubego,
- infekcje bakteryjne jelit lub żołądka,
- tak zwaną grypę żołądkową,
- chorobę wrzodową,
- chorobę Leśniowskiego-Crohna,
- niedrożność jelit.
Bulgotanie w brzuchu - zapobieganie i leczenie
Bulgotanie w brzuchu, choć najczęściej jest naturalne i nie świadczy o patologii, zwykle jest wstydliwe i krępujące. Jak się pozbyć bulgotania w brzuchu?
Jeżeli bulgotanie w brzuchu wywołane jest przez zjedzenie potraw je wywołujących bądź wypiciu napoju gazowanego, wystarczy wyeliminować z diety dane produkty. Jeżeli bulgotanie w brzuchu pojawia się wskutek szybkiego jedzenia, wystarczy pamiętać o dokładnym gryzieniu i przeżuwaniu pokarmów.
Kiedy bulgotanie w brzuchu powinno niepokoić i skłonić do wizyty u lekarza? W sytuacji, gdy utrzymuje się przez dłuższy, występuje bardzo często i długo bądź notorycznie lub gdy pojawiają się dodatkowe dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Leczenie bulgotania w brzuchu zależy od przyczyny występowania zmian w pracy jelit lub żołądka. Jeśli są one wyłącznie efektem trawienia czy skutkiem głodu, nie wymagają leczenia.
-
Rząd luzuje obostrzenia. Sklepy w galeriach handlowych będą otwarte? "Mam nadzieję, że decyzje zapadną 10 dni od zakończenia ferii"
-
Powrót dzieci do szkół po feriach, ale tylko na dwa tygodnie. Nie ma planów kontynuowania nauki stacjonarnej?
-
Mama czworga dzieci zmarła podczas śniadania. Ujawniono przyczynę śmierci
-
Nauczycielka napisała odważny list do redakcji. "Idę do pracy uzbrojona w 2xM - maseczkę i modlitwę"
-
Tak wyglądają brzuchy po cesarce. Dumne mamy pokazują zdjęcia bez retuszu na Instagramie
- Chłopczyk stanął w obronie siostry i doznał poważnych obrażeń. Lekarze zaoferowali mu darmową pomoc
- Olga Kalicka pokazała zdjęcie zrobione kilka godzin po porodzie. "Piękne, bo prawdziwe"
- Powrót do szkoły 2021. "Problemy psychologiczne młodzieży będą ważniejsze niż nadrabianie materiału"
- MediaMarkt przeanalizował technologiczne wyzwania Polaków w nauce zdalnej
- Przemysław Czarnek o podwyżkach dla nauczycieli: Będziemy dbać o zwiększenie atrakcyjności tego zawodu