Bulgotanie w brzuchu - najczęstsze przyczyny. Czy to powód do niepokoju?

Bulgotanie w brzuchu może mieć wiele przyczyn. Bywa zarówno dowodem na prawidłową pracę systemu trawiennego, jak i oznaką głodu. Zdarza się jednak, że to objaw stanu chorobowego. Choć nie zawsze bulgotanie w brzuchu budzi niepokój, zawsze jest krępujące. Kiedy staje się powodem do zmartwienia? Jak się go pozbyć?

Bulgotanie w brzuchu - przyczyny naturalne

Bulgotanie w brzuchu najczęściej wywołane są przez prawidłowe procesy trawienne bądź uczucie głodu (bulgotanie jest związane z motoryką jelit). Można je usłyszeć, gdy dochodzi do wymieszania strawionego pożywienia z sokami żołądkowymi. Nie jest to nic niepokojącego.

Bulgotanie w brzuchu może być również wywołane przez zbyt szybkie jedzenie, skutkującym połykaniem nadmiernej ilości powietrza. Bulgotanie w brzuchu może nasilać się po wypiciu napojów gazowanych lub zjedzeniu warzyw strączkowych, kapusty, brukselki czy brokułów, czyli produktów, które wywołują wzdęcia. Bulgotaniu w brzuchu sprzyja nadmiar alkoholu. Może być to także skutek uboczny przyjmowania leków.

Zobacz, jakie są najczęstsze przyczyny bólu brzucha:

Zobacz wideo

Bulgotanie w brzuchu w ciąży

Na bulgotanie w brzuchu często skarżą się kobiety w ciąży. Zwykle jest to związane z niestrawnością, ale może być skutkiem zaburzenia przepływu treści pokarmowej przez jelita, co ma związek z ich przemieszczeniem przez powiększającą się macicę.

W początkowym okresie ciąży bulgotanie w brzuchu oraz inne sensacje ze strony układu pokarmowego wiążą się z dolegliwościami, które są wynikiem zmian hormonalnych. Zgaga, nudności, mdłości, bulgotanie i przelewanie się w żołądku czy jelitach to częste objawy ciąży, które są efektem działania hormonów. To one sprawiają, że przyszła mama reaguje silnie i gwałtownie na różne smaki czy zapachy, które dotąd nie wiązały się z nieprzyjemnymi doznaniami.

Na późniejszych etapach ciąży bulgotanie w brzuchu może być przejawem ruchów dziecka (choć pierwsze ruchy dziecka przyszłe mamy czują zwykle około 16. tygodnia ciąży, to wywołane nimi bulgotanie może być odczuwane znacznie wcześniej), a na jej finiszu - symptomem nadchodzącego porodu.

Bulgotanie w brzuchu dziecka

Bulgotanie w brzuchu dwulatka, starszaka, noworodka czy niemowlaka może niepokoić rodziców, zwykle jednak jest naturalnym procesem związanym z trawieniem. Bywa jednak, że u najmłodszych dzieci karmionych piersią przyczyną może być niewłaściwa dieta matki lub zbyt łapczywe ssanie mleka przez malucha. Zdarza się, że bulgotanie w brzuchu jest konsekwencją niewłaściwego lub zbyt wczesnego rozszerzenia diety lub sugeruje alergię pokarmową.

Bulgotanie w brzuchu u 5-latka, nastolatka czy niemowlaka zawsze powinno budzić niepokój, jeśli towarzyszy mu ból bądź inne dolegliwości lub gdy dziecko słabo przybiera na wadze bądź nieprawidłowo się rozwija. Wówczas należy skonsultować się z lekarzem.

Bulgotanie w brzuchu - sytuacje niepokojące

Bulgotanie w brzuchu potrafi być nie tylko kłopotliwe, ale i niepokojące. Zdarza się bowiem, że to objaw niegroźnej niestrawności, ale i poważnego stanu chorobowego.

Jeśli pojawia się także biegunka, może to świadczyć o alergii czy nietolerancji pokarmowej. Jeżeli bulgotaniu w brzuchu towarzyszy ból, wzdęcia i wodnista biegunka, może to być objaw zatrucia pokarmowego. Zdarza się, że bulgotanie w brzuchu to skutek nadmiernej aktywności jelit, na którą wpływ może mieć stres i stany lękowe.

Niepokojące jest przedłużające się bulgotanie w brzuchu oraz odchodzenie gazów, ponieważ może to wskazywać na:

Bulgotanie w brzuchu - zapobieganie i leczenie

Bulgotanie w brzuchu, choć najczęściej jest naturalne i nie świadczy o patologii, zwykle jest wstydliwe i krępujące. Jak się pozbyć bulgotania w brzuchu?

Jeżeli bulgotanie w brzuchu wywołane jest przez zjedzenie potraw je wywołujących bądź wypiciu napoju gazowanego, wystarczy wyeliminować z diety dane produkty. Jeżeli bulgotanie w brzuchu pojawia się wskutek szybkiego jedzenia, wystarczy pamiętać o dokładnym gryzieniu i przeżuwaniu pokarmów.

Kiedy bulgotanie w brzuchu powinno niepokoić i skłonić do wizyty u lekarza? W sytuacji, gdy utrzymuje się przez dłuższy, występuje bardzo często i długo bądź notorycznie lub gdy pojawiają się dodatkowe dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Leczenie bulgotania w brzuchu zależy od przyczyny występowania zmian w pracy jelit lub żołądka. Jeśli są one wyłącznie efektem trawienia czy skutkiem głodu, nie wymagają leczenia.

Więcej o: