Sposób na komary w domu: poznaj domowe i naturalne metody
Sposób na komary - spis treści:
- Sposób na komary - który wybrać?
- Naturalne sposoby na komary
- Domowe sposoby na komary - świece i olejki eteryczne
- Co na komary w domu? Pomogą stare firanki
Sposób na komary - który wybrać?
Obecnie w sklepach mamy szeroki wybór środków, które mają nam pomóc w walce z komarami. Czasami okazują się one jednak zawodne. Warto więc przetestować znacznie tańsze naturalne i domowe sposoby, które zazwyczaj okazują się skuteczne. I co bardzo istotne, są znacznie tańsze. Poza tym bardzo często, gdy chcemy sprawdzić ich skuteczność, nie musimy kupować nowych produktów, a po prostu korzystamy z tego, co mamy już w domu.
Który sposób na komary wybrać? Oto kilka sprawdzonych metod, które wspomogą twoją walkę z niechcianymi owadami w twoim domu.
Naturalne sposoby na komary - rośliny
Jedną z najpowszechniejszych rad, która pojawia się na różnych forach dyskusyjnych, jest to, by w swoich mieszkaniach, na balkonach lub w ogródkach zasadzić niektóre gatunki roślin. Mają one rzekomo działać odstraszająco na komary.
Do grona tego typu roślin zaliczamy między innymi:
- aksamitki;
- bergamotki;
- żeniszek meksykański;
- kocimiętka;
- lawenda;
- bazylia.
Domowe sposoby na komary - świece i olejki eteryczne
Komary nie lubią pewnych zapachów. Możemy więc skorzystać z ich właściwości w walce z nielubianymi owadami. Co ciekawe, zapachy te bardzo często są dla ludzi bardzo przyjemne. Korzystając z tego typu metod, zyskujemy więc podwójnie.
Różnego typu świeczki ozdobne do ogrodów cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością. Jeśli więc kupujemy je regularnie, latem i wiosną możemy zaopatrzyć się w takie modele, które odstraszają komary. Tego typu świece zwierają dodatek citronelli. Jest to olejek z cytroneli, która znana jest także jako palczatka cytrynowa lub trawa cytrynowa. Mimo że dla ludzi zapach ten jest bardzo przyjemny, komary bardzo go nie lubią.
Tego typu świece nie powinny być jednak wnoszone do domów. To dlatego, że są one bardzo mocno dymiące i cechuje je wyjątkowo intensywny zapach. Dlatego, jeśli nie mamy ogrodu, warto sięgnąć po różnego typu olejki eteryczne. Może to być na przykład:
- olejek eukaliptusowy;
- olejek lawendowy;
- olejek goździkowy.
Komary odpycha także zapach wanilii. Dlatego w celu odstraszenia ich możemy wykorzystać olejek waniliowy lub aromat do ciasta. Pomocne mogą okazać się nawet waniliowe perfumy.
Zmorą lata są nie tylko komary, ale i kleszcze! Dowiedz się, jak wygląda rumień po kleszczu >>
Sposoby na komary w domu
Inny domowy sposób na komary znajduje się w większości łazienek. To płyn do płukania jamy ustnej, który należy wymieszać z wodą. Następnie takim roztworem spryskujemy posadzki, a także różne rośliny - na balkonie, na parapetach i w ogrodzie. Taka metoda ma podobno zniechęcić komary do przebywania na terenie naszego ogrodu i domu.
W podobny sposób możemy wykorzystać wódkę. Musimy wymieszać ją z którymś z olejków eterycznych - najlepiej by był to produkt nielubiany przez komary, czyli na przykład olejek lawendowy, eukaliptusowy lub goździkowy. Następnie roztwór rozpylamy na skórę lub ubrania. Dzięki temu komary przestają się nami interesować.
Co na komary w domu? Pomogą stare firanki
Jak jeszcze możemy walczyć z komarami w domu? Jedna z najbanalniejszych porad brzmi, aby zawsze mieć zamknięte okna. Jednak, gdy nie mamy w domu zainstalowanej klimatyzacji, wydaje się to niewykonalne w najcieplejsze dni. Poza tym, gdy korzystamy z klimatyzacji, co kilka dni musimy robić przerwę w jej pracy, aby wpuścić do naszych pomieszczeń trochę świeżego powietrza. Wówczas do naszych mieszkań wlatują komary i inne owady.
W takich przypadkach mogą przydać nam się stare firanki z małymi oczkami. To metoda znana od lat. Z tego sposobu korzystały powszechnie nasze babcie, gdy nieznane były jeszcze nowoczesne moskitiery.
Firanki powinniśmy powiesić po zewnętrznej stronie okna. Możemy je przymocować na przykład mocną taśmą. Oczywiście wcześniej należy je odpowiednio obciąć, by pasowały rozmiarowo do okien. Dzięki temu wpuszczamy do naszych mieszkań świeże powietrze, a komary i inne owady nie są w stanie do nich wlecieć.
Zobacz także:
- Ugryzienie komara - jak wygląda i dlaczego swędzi? Łagodzenie dolegliwości
- Ocet jest tani i działa jak niewidzialna moskitiera na komary. Ale nie tylko on
- Lato z owadami i pająkami. Kto powinien być szczególnie czujny i nie lekceważyć bąbli po pogryzieniach?
- Co gryzie nas latem? Komary, meszki, pluskwy - to nie koniec listy. Oto 9 stworzeń, które psują wakacje
- Jak odstraszyć kleszcze? Które popularne sposoby działają? Ekspert: 'Jaskrawe ubranie? Kleszcze są ślepe'
- Wyciągnęła 150 kleszczy z ciała córki. Wyglądały jak wysypka, jak brud pod paznokciem
-
Kiedy powrót do szkół klas 4-8? Wirusolog: Raczej spodziewamy się, że wzrośnie liczba ognisk domowych
-
Zmiany w 500 plus od 2021 roku. Rodzicu, jeszcze tylko kilka dni do złożenia wniosku
-
Ciąża geriatryczna. Co oznacza pojęcie, którym określano ciążę Meghan Markle?
-
Anna Lewandowska pokazała twarz Klary. Fani zachwyceni. "Jest cudna"
-
Ulga na dziecko 2021. Nawet 4 tys. złotych dla rodziców, którzy spełnią określone warunki
- Agnieszka Kaczorowska chwali się ciążowym brzuszkiem. "Zdrowo rosnę, a w zasadzie rośniemy"
- Ciąża wyparta. Jedna na 475 kobiet nie odczuwa objawów ciąży
- Ula "Pedantula" Chincz pokazała synka. Zdradza, czym zaskoczyło ją macierzyństwo
- Dni wolne w 2021 roku. Na kiedy zaplanować urlop? Kalendarz świąt i dni wolnych od pracy
- Emerytury Stażowe 2021 na nowych warunkach. Wiek emerytalny ulegnie zmianie?