Benzoesan sodu, czyli E 211. Kiedy należy uważać na ten składnik?

Benzoesan sodu to jeden z najpopularniejszych dodatków do żywności. Związek ten wzbudza jednak spore kontrowersje. Kiedy jest niebezpieczny dla zdrowia i kto szczególnie powinien go unikać? W jakich produktach spożywczy znajduje się benzoesan sodu? Podpowiadamy.

Benzoesan sodu - spis treści:

  1. Benzoesan sodu - co to jest?
  2. Benzoesan sodu w przemyśle spożywczym
  3. Benzoesan sodu i jego wpływ na nasze zdrowie
  4. Szkodliwość E 211
  5. Benzoesan sodu i nadpobudliwość dzieci

Benzoesan sodu - co to jest?

Benzoesan sodu to organiczny związek chemiczny, który na skalę przemysłową uzyskuje się syntetycznie. Jest jednym z najpopularniejszych dodatków do żywności. Rozpoznamy go na opakowaniach różnych produktów żywnościowych dzięki symbolowi E 211.

Najczęściej dodawany jest do gazowanych napojów, dżemów, sosów, marynat, majonezów, margaryn, koncentratu pomidorowego i przetworów owocowych. Z kolei w naturalnej postaci znajduje się m.in. w cynamonie, grzybach, żurawinie, jagodach i goździkach.

Benzoesan sodu w przemyśle spożywczym

Przemysł spożywczy korzysta współcześnie z benzoesanu sodu na masową skalę. To dlatego, że ma on wiele właściwości, które mają dobry wpływ na trwałość i jakość produktu. Benzoesan sodu dodawany do produktów spożywczych może m.in. zahamować rozwój:

  • drożdży;
  • pleśni;
  • bakterii.

Producenci żywności, widząc jakie korzyści gwarantuje ten składnik, niechętnie rezygnują z dodawania go do swoich produktów. Może mieć to jednak zły wpływ na zdrowie konsumentów. 

Benzoesan sodu i jego wpływ na nasze zdrowie

Okazuje się, że bezpieczna dawna benzoesanu sodu to 5 mg na kilogram masy ciała. Sporą zaletą jest to, że konserwant nie kumuluje się w organizmie. Dzięki temu jest dosyć szybko wydalany. 

Benzoesan sodu może być jednak niebezpieczny w przypadku niektórych schorzeń. Kiedy należy więc zachować szczególną ostrożność i wykluczyć z diety produkty, w których składzie znajduje się E 211?

U osób, które leczą się na wrzody żołądka, benzoesan sodu może wywoływać silne bóle. To dlatego, że wykazuje on działanie drażniące na śluzówkę żołądka. Osoby z chorobą wrzodową powinny więc zwracać uwagę a składy produktów, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości.

Wrzody żołądka - poznaj najczęstsze objawy, przyczyny i sposoby leczenia >>

Na związek ten powinny także uważać osoby, które chorują na astmę aspirynową. Sprzyja on nasileniu objawów związanych ze schorzeniem. 

Szkodliwość E 211

O ile sam w sobie benzoesan sodu nie musi być niebezpieczny, o tyle związki, które powstają z jego udziałem, mogą mieć niepożądany wpływ na nasze zdrowie.

Szczególnie niebezpiecznie jest połączenie E 211 z kwasem askorbinowym, czyli E 300. W wyniku tego może powstawać rakotwórczy benzen. Co bardzo istotne, obie substancje występują jednocześnie w wielu napojach gazowanych. W ostatnich latach rośnie jednak świadomość tego zagrożenia. Wiele osób w trosce o swoje zdrowie rezygnuje z picia tego typu produktów. W tej kwestii warto uświadamiać także dzieci, które nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że ich ulubione napoje są bardzo szkodliwe.

Połączenie E 211 i E300 zdarzaj się nie tylko w przypadku napojów gazowanych. W czasie zakupów warto więc sprawdzać składy produktów na opakowaniach i rezygnować z tych, które zawierają niebezpieczną dla zdrowia mieszankę. 

Benzoesan sodu i nadpobudliwość dzieci

Okazuje się, że benzoesan sodu może mieć także wpływ na zachowanie dzieci. W 2007 roku zostały opublikowane wyniki badań, które przeprowadzono na zlecenie brytyjskiej Food Standarts Agency. Wynikało z nich, że związek ten w połączeniu z wybranymi barwnikami azowymi, takimi jak na przykład tartazyna czy czerwień koszenilowa) wywołuje nadpobudliwość u najmłodszych. 

Benzoesan sodu - o tym pamiętaj:

  • Benzoesan sodu to organiczny związek chemiczny, który na skalę przemysłową uzyskuje się syntetycznie.
  • Jest jednym z najpopularniejszych dodatków do żywności.
  • Rozpoznamy go na opakowaniach różnych produktów żywnościowych dzięki symbolowi E 211.
  • Przemysł spożywczy korzysta współcześnie z benzoesanu sodu na masową skalę. To dlatego, że ma on wiele właściwości, które mają dobry wpływ na trwałość i jakość produktu.
  • Na składnik ten muszą szczególnie uważać osoby z chorobą wrzodową oraz astmą aspirynową.
  • Szczególnie niebezpiecznie jest połączenie E 211 z kwasem askorbinowym, czyli E 300. W wyniku tego może powstawać rakotwórczy benzen

 

Zobacz także:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.