"Jest jak gorący piekarnik na kółkach". Powstał kalkulator, który pokazuje, co się dzieje z dzieckiem w rozgrzanym samochodzie

Rozgrzany samochód może stać się śmiertelną pułapką, która zagraża zdrowiu, a nawet życiu. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, jak szybko podnosi się temperatura w jego wnętrzu i osiąga niebezpiecznie wysoką wartość. Powstał kalkulator, który to pokazuje.
Zobacz wideo

W mediach regularnie pojawiają się informacje o nieodpowiedzialnych rodzicach, którzy pozostawiają swoje dzieci zamknięte w rozgrzanych samochodach. Cztery dni temu pisaliśmy o podobnym incydencie, który zdarzył się w Kudowie-Zdroju. Rodzice półtorarocznego chłopca zostawili go w samochodzie w 30-stopniowym upale na parkingu przed jednym ze sklepów. Sami zaś poszli z babcią na zakupy. Potem tłumaczyli policjantom, że zostawili w samochodzie uchylone dwie szyby - na trzy centymetry.

Pozostawienie dziecka w zamkniętym samochodzie to bezpośrednie narażenie go na utratę zdrowia, a nawet życia. Naukowcy zwracają uwagę, że wystarczy zaledwie kilkanaście, a czasem tylko kilka minut w zamkniętym, przegrzanym samochodzie, żeby organizm dziecka przestał prawidłowo funkcjonować

- czytamy na stronie Rzecznika Praw Dziecka.

Kalkulator rozgrzanego samochodu

Doktorant z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, Dominik Czernia oraz dr Łukasz Białek stworzyli razem kalkulator rozgrzanego samochodu. Narzędzie dostępne jest online i pokazuje dokładnie, minuta po minucie, co dzieje się z dzieckiem pozostawionym w samochodzie w zależności m.in. od temperatury, stopnia zachmurzenia czy miejsca, w którym znajduje się pojazd.

Jest jak gorący piekarnik na kółkach

- takimi słowami opisują rozgrzany samochód autorzy nowo opracowanego kalkulatora.

Kalkulator powstał w ramach projektu Omni Calculator po to, aby uświadomić rodzicom, jak tragiczne w skutkach może być pozostawienie dziecka w zamkniętym samochodzie nawet na czas krótkich zakupów.

Jak używać kalkulatora rozgrzanego samochodu?

Nowo opracowany kalkulator rozgrzanego samochodu pozwala na oszacowanie, jak będzie się zmieniać temperatura powietrza w samochodzie oraz temperatura ciała dziecka po określonym czasie. 

Najpierw należy wpisać temperaturę powietrza, która panuje na zewnątrz samochodu (jej zakres obejmuje od 20 do 50 stopni Celsjusza). Potem należy wybrać, czy obliczeń dokonujemy na podstawie promieniowania słonecznego czy też pokrycia nieba przez chmury. W przypadku tej pierwszej opcji wpisuje się dzień roku i państwo. Dzięki tym dwóm danym kalkulator dalej już sam oblicza średnią dzienną moc promieniowania słonecznego. Następnie należy określić, czy kolor karoserii samochodu jest jasny czy ciemny oraz czy jego okna są zamknięte, czy też częściowo uchylone.

Na postawie tych prostych danych kalkulator utworzy dwa interaktywne wykresy:

  1. niebieska linia, która pokazuje zmianę temperatury powietrza wewnątrz samochodu po określonym czasie,
  2. żółto-czerwona linia to oszacowanie temperatury ciała dwuletniego chłopca znajdującego się w tym samochodzie.

Każda linia zawiera charakterystyczne punkty szczegółowo opisane zaraz nad wykresem. Obejmują one ostrzeżenia Narodowej Służby Pogodowej USA (NWS) - punkty na niebieskiej linii oraz konsekwencje zdrowotne wynikające ze zwiększonej temperatury ciała dziecka - punkty na żółto-czerwonej linii.

Jak odróżnić przegrzanie od udaru cieplnego?

Jeżeli postępujemy z dzieckiem ostrożnie, najpewniej unikniemy kłopotów. Dobrze jednak wiedzieć, jak poznać, że dzieje się coś złego i co wtedy robić.

Przegrzanie:

Objawy: dziecko jest niespokojne, ma zaczerwienioną, rozgrzaną skórę, podwyższoną temperaturę.

Co robić: przenieś dziecko w chłodne miejsce, zdejmij ubranko, zmierz temperaturę. Jeśli jest podwyższona, przetrzyj ciało dziecka wilgotną pieluszką. Zmierz temperaturę ponownie. Dawaj dziecku dużo pić. Jeśli jest niespokojne, a temperatura nie spada, wezwij lekarza.

Odwodnienie:

Objawy: dziecko ma zapadnięte oczy, suche wargi, mało się załatwia, kolor moczu jest ciemnożółty; kiedy bierzesz w palce fałd skóry na brzuszku, a następnie puszczasz, skóra nie wygładza się tak, jak zwykle.

Co robić: wezwij lekarza, próbuj napoić dziecko wodą lub przystawić do piersi.

Udar cieplny:

Objawy: dziecko ma gorącą, suchą skórę, jest nienaturalnie ożywione lub senne, może mieć nudności, wymioty, a nawet drgawki, traci przytomność.

Co robić: wezwij pogotowie; czekając na karetkę zmocz w zimnej wodzie ręcznik i owiń nim dziecko. Jeśli malec jest przytomny, trzeba go obficie poić.

Udar słoneczny:

Objawy: skóra dziecka jest czerwona, a nawet purpurowa, boli i piecze, mogą tworzyć się wypełnione płynem pęcherze, maluch ma bóle głowy, mdłości, dreszcze, jest apatyczny.

Co robić: wezwij lekarza i rób dziecku kompresy ochładzające.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.