Syrop z czosnku - jak zrobić i dawkować? Na co działa?
Syrop z czosnku - właściwości
Syrop z czosnku to silny naturalny antybiotyk i prozdrowotna mikstura, którą można stosować zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo. Wszystko za sprawą czosnku, którego lecznicze właściwości są cenione od wieków.
Czosnek ma działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Jest naturalnym antybiotykiem - zawiera związki siarki hamujące rozwój bakterii (pałeczek okrężnicy, paciorkowca i otoczkowców).
Czosnek zawiera wiele cennych składników odżywczych, stąd często występuje w roli naturalnego leku. To źródło:
- witamin z grupy B oraz witaminy C i witaminy A,
- minerałów, takich jak potas, żelazo, magnez, siarka, selen,
- olejków eterycznych bogatych w siarczki i allicynę, działanie której jest porównywane do działania penicyliny. Allicyna ma właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze, pobudza czynność białych krwinek. Allicyna jest odpowiedzialna za silny i charakterystyczny zapach czosnku, który po jego spożyciu wyczuwa się w oddechu i pocie osoby go spożywającej,
- flawonoidów.
Zarówno syrop z czosnku, jak i sam czosnek jest naturalnym lekarstwem na przeziębienie i grypę, ponieważ łagodzi kaszel i ból gardła, ułatwia odkrztuszanie, udrażnia i chroni drogi oddechowe. Warto pamiętać, że czosnek można jeść na surowo, obrany i pokrojony na kanapce, dodany do sałatek czy gotowanych bądź pieczonych posiłków. Warto po niego sięgać, ponieważ nie tylko pomaga zwalczać infekcje dróg oddechowych, ale również:
- ma właściwości przeciwzakrzepowe,
- zapobiega zawałowi serca oraz udarowi mózgu,
- obniża ciśnienie tętnicze,
- ma korzystny wpływ na układ pokarmowy - łagodzi wzdęcia, ułatwia trawienie, zwiększa wydzielanie żółci, chroni przed zgagą, reguluje florę bakteryjną,
- pomaga zwalczać pasożyty: owsiki, glisty, tasiemce,
- działa antynowotworowo, zmniejsza ryzyko raka żołądka,
- niszczy wolne rodniki,
- uśmierza ból,
- reguluje poziomu cukru we krwi,
- zmniejsza gorączkę,
- poprawiaj funkcjonowanie mózgu,
- wzmacnia naturalne reakcje immunologiczne organizmu.
Syrop z czosnku - przepis. Składniki i wykonanie
Aby zrobić syrop z czosnku, należy przygotować:
- główkę dobrego czosnku (najlepiej polskiego),
- sok z 1 cytryny,
- szklankę przegotowanej, ostudzonej wody,
- 3 łyżki naturalnego miodu - tylko naturalny, dobry miód ma dobroczynne działanie, a i pozwala wydobyć z czosnku właściwości lecznicze. Po czym go poznać? Naturalny miód krystalizuje się, rozpuszcza nierównomiernie w płynach, a i nierównomiernie ścieka z łyżki. Nie należy stosować miodu sztucznego.
Jak zrobić syrop z czosnku?
Czosnek należy przecisnąć przez praskę i przełożyć do czystego słoika. Dodać sok z cytryny, miód i wodę. Całość wymieszać. Odstawić w ciemne i chłodne miejsce. Po mniej więcej 48 godzinach miksturę należy przecedzić przez gazę, po czym przelać ją do innego czystego słoika. Syrop z czosnku należy trzymać w lodówce, można go stosować przed 2 tygodnie.
Syrop z czosnku - dawkowanie
Syrop z czosnku można pić zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo. Aby wzmocnić organizm, wspomóc odporność i uchronić się przed infekcją, wystarczy jedna łyżka mikstury dziennie, dzieci - 1 łyżeczka.
Gdy pojawią się objawy przeziębienie czy grypy, dokucza kaszel i gorączka, dawkę syropu należy zwiększyć. Syrop z czosnku na ból gardła i inne zdrowotne przypadłości należy pić w ilości 3 łyżek na dobę, podawanych trzy razy dziennie po jednej łyżce w przypadku dorosłych i 3 łyżeczek na dobę, podawanych trzy razy dziennie, po jednej łyżeczce. Syrop z czosnku cytryny i miodu w ciąży jest dozwolony.
Syrop z czosnku dla dzieci nie jest może najsmaczniejszym sposobem na wzmocnienie czy kaszel, niemniej warto po niego sięgać. Jego wyrazisty smak, który może nie odpowiadać dzieciom, można łagodzić, rozcieńczając syrop ciepłym płynem.
Domowy syrop z czosnku jest bezpieczny i skuteczny, nie ma skutków ubocznych, choć przy nadużywaniu czosnku mogą pojawić się wzdęcia bądź objawy alergiczne. Dlatego nie należy przesadzać z jego ilością. Jak długo stosować syrop z czosnku? Warto go podawać przez 7 dni. Jeśli objawy infekcji nie ustąpią, zalecana jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu.
-
Kiedy koniec roku szkolnego? Tegoroczne wakacje będą krótsze niż dwa lata temu
-
Kasia Tusk pokazała męża i córkę. Jest także Donald Tusk. "Dziadek roku"
-
Komunia w pandemii. Rodzic: Sakrament można przełożyć na dogodniejszy czas. To nie jest koniec świata
-
Kiedy klasy I-III wrócą do szkoły? Nieoficjalnie 26 kwietnia, ale nie w całej Polsce. Jest pomysł na regionalizację
-
Kiedy dzieci 1-3 wracają do szkoły? Rodzice nie rozumieją, dlaczego tylko przedszkola są otwarte. Minister Czarnek wyjaśnia
- Matura 2022 zmiany. Egzamin w przyszłym roku może być na innych warunkach. "Ułatwienia są konieczne"
- Do kiedy są zamknięte szkoły? Adam Niedzielski z ministrem Czarnkiem mają plan. Zdradzili szczegóły
- Lektury obowiązkowe - matura 2021. Na liście niewiele pozycji. Polonistka: Mieszczą się na jednej stronie komputeropisu
- Bieżnia wciągnęła dziecko. Nagranie opublikowano ku przestrodze
- Imiona do bierzmowania damskie. Blaudyna, Eulalia i Klotylda to tylko niektóre możliwości