Kiedy najlepiej wziąć prysznic? Naukowcy wyliczyli idealną porę

Niektórzy z nas biorą szybki prysznic z rana. Inni wolą długie kąpiele wieczorową porą. Mało kto zastanawia się nad tym, czy godzina, o której się myjemy, ma znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu. Naukowcy udowodnili, że od tego zależy jakość naszego snu. Przeanalizowali dane i wyliczyli, kiedy jest najlepszy czas na kąpiel.

Kąpiel lub prysznic powinniśmy brać jedną-dwie godziny przed pójściem spać - tak wynika z analizy badań naukowców z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin. Badacze twierdzą, że taka kąpiel może skrócić czas zasypiania średnio o 10 minut. Kąpiel poprawia krążenie krwi od stóp do rąk i pomaga się zrelaksować, a  to ma znaczenie dla naszego snu. 

Badania dowodzą, że ciepły prysznic lub kąpiel przed snem ma ogromny wpływ na jego jakość

- mówi Shahab Haghayegh, jeden z autorów badań.  

Wpływ kąpieli na jakość snu 

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Biomedycznej na Uniwersytecie Teksańskim w Austin zajęli się analizą związku kąpieli z jakością snu. Przeanalizowali łącznie 5322 badania z baz danych. Wyniki swoich analiz opublikowali w czasopiśmie "Sleep Medicine Reviews".

Badacze zajęli się wpływem kąpieli na jakość snu, biorąc pod uwagę takie czynniki jak: czas potrzebny do zasypiania, liczbę przebudzeń, całkowity czas snu, jakość snu, sen wolnofalowy (najgłębsza faza snu) i subiektywna jakość snu. 

"Jedynym sposobem na dokładne określenie, czy w rzeczywistości można poprawić jakość snu dzięki kąpieli o odpowiedniej porze, było przeanalizowanie licznych danych z przeszłości" - dodaje autor badań. Naukowcy doszli do wniosku, że kąpiel jedną lub dwie godziny przed snem może przynieść wiele korzyści. 

Prysznic lub kąpiel jako sposób na problemy z zasypianiem

Stan odprężenia organizmu jest bardzo ważny, jeśli chodzi o zasypianie. Ciepła kąpiel lub prysznic to jeden ze sposobów, które pomagają nam się zrelaksować. Jeśli nasz organizm jest odprężony, łatwiej jest się wyciszyć, a to pomaga mieć lepszy sen. Co więcej, po kąpieli temperatura naszego ciała ma tendencję do spadku, a to również pozytywnie wpływa na jakość snu. 

Ciepły prysznic lub kąpiel poprawia rytm dobowy temperatury. Cykl temperaturowy napędza cykl snu i jest ważnym czynnikiem, który pomaga szybko zasnąć i cieszyć się głębokim snem.

Dlaczego sen jest ważny?

Odpowiednia ilość snu jest niezbędna dla odpowiedniego funkcjonowania organizmu. Niedobory snu mogą sprawiać, że myślimy mniej logicznie i podejmujemy ryzykowne decyzje. Mogą powodować zaburzenia nastroju, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. Człowiekowi, który się nie wysypia, znacznie obniża się motywacja do działania i chęć do życia. Jego reakcje mogą być spowolnione. Niewystarczająca ilość snu osłabia także działanie układu odpornościowego. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA