Domowe sposoby na hemoroidy - poznaj skuteczne metody łagodzenia bólu

Domowe sposoby na hemoroidy mogą pomóc uniknąć przeprowadzenia zabiegu u chirurga. Wystarczy tylko podjąć odpowiednie kroki we właściwym czasie, czyli gdy wystąpią pierwsze objawy.

Hemoroidy - ogólna charakterystyka

Hemoroidy, czyli choroba hemoroidalna, to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która dotyka niemal połowy dorosłych. Główne objawy tej choroby to ból w okolicy odbytu, swędzenie, pieczenie, a w niektórych przypadkach nawet krwawienie z odbytu. Za przyczyny powstawania hemoroidów uznaje się: przewlekłe zaparcie stolca, prowadzenie siedzącego trybu życia, zajście w ciążę, a także uprawianie niektórych dyscyplin sportu (np. biegi na długi dystans, kolarstwo, podnoszenie ciężarów czy jeździectwo).

Chociaż hemoroidy rozwijają się powoli i przez długi czas, to im wcześniej zostaną zdiagnozowane, tym lepiej dla pacjenta. Podjęcie leczenia we właściwym momencie jest bardzo ważne - dzięki temu można uniknąć wykonania zabiegu chirurgicznego, który jest już ostatnim ratunkiem. Poza tym, hemoroidy powodują dyskomfort i w znaczący sposób utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Zobacz wideo

Domowe sposoby na hemoroidy

  • Higiena intymna

Podstawowym "lekiem" na hemoroidy jest zadbanie o higienę intymną. Pacjenci z żylakami odbytu nie tylko powinni starannie dbać o zachowanie czystości w miejscach intymnych, ale także zrezygnować z używania mydła. Mydło lepiej zamienić na specjalny żel do higieny intymnej. Zamiast zwykłego papieru toaletowego, zaleca się stosowanie nawilżających chusteczek, które są delikatniejsze i nie będą powodowały podrażnień. 

  • Nasiadówki

Inną metodą, która przynosi ukojenie przy chorobie hemoroidalnej, są nasiadówki. Jak przygotować nasiadówki? Wypełniamy podłoże wanny (do wysokości 10 cm) letnią wodą maksymalnie o temperaturze 40 stopni. Następnie do wody dodajemy wywar z kory dębu, rumianku bądź nadmanganian potasu. Tak przygotowaną "kąpiel" traktujemy jako sposób złagodzenia objawów. Siadamy w wannie, podkurczając nogi. Najlepsze efekty przynoszą nasiadówki do 10 minut.

Druga opcja polega na przygotowaniu specjalnej mieszanki ziołowej. Mieszkankę przyrządzamy w następujący sposób: łyżeczkę ziela rdestu, szałwii, kory kasztanowca oraz kory dębu zalewamy 2 litrami zimnej wody. Całość należy gotować na małym ogniu około przez kilka minut. Wywar trzeba przecedzić i wlać do wanny.

W ostrych stanach kojące są także nasiadówki w zimnej wodzie (trwające najwyżej kilka sekund) lub polewania kolan oraz ud naprzemiennie zimną i gorącą wodą.

  • Dieta i aktywny tryb życia

Podczas leczenia żylaków odbytu dobre efekty przynosi stosowanie odpowiedniej diety, która powinna być bogata w błonnik, warzywa, owoce oraz produkty zbożowe i pełnoziarniste. Dobrze jest ograniczyć spożycie produktów wzdymających oraz tych zawierających kakao (powoduje zaparcia). Istotne jest także regularne picie dużej ilości wody. Zaleca się zwiększenie aktywności fizycznej, oczywiście dopasowanej do możliwości pacjenta.

  • Przemywanie

W łagodzeniu dolegliwości spowodowanych hemoroidami pomoże przemywanie newralgicznego miejsca chusteczką lub wacikiem nasączonym substancją kojącą, np. rumiankiem, nagietkiem, aloesem czy korą dębu.

Hemoroidy w ciąży - jak powstają?

Ta bolesna dolegliwość dotyczy bardzo wielu kobiet po urodzeniu dziecka - szacuje się, że dotyczy ona niemal połowy kobiet po porodzie. Skąd się biorą hemoroidy? Zarówno w nogach, jak i w odbycie często powstają żylaki. W wyniku powiększającej się w czasie 9 miesięcy macicy dochodzi do ucisku oraz zwiększonego przepływu krwi przez miednicę. To zaś bezpośrednio oddziałuje na żyły znajdujące się w obrębie odbytu, które poszerzają się, stają się nabrzmiałe i piekące.

Hemoroidy w ciąży - jak ich uniknąć?

Nieprzyjemne skutki hemoroidów odczuwa się bardziej dotkliwie w przypadku zaparć (niekiedy to zaparcia je wywołują). Najlepszym pomysłem jest zatem eliminowanie przyczyn ich powstawania. Kolejną metodą, przynoszącą skuteczne efekty, są ćwiczenia mięśni Kegla, poprawiające krążenie właśnie w tej części ciała. Specjaliści zalecają spanie na boku w czasie ciąży, unikanie przebywania przez dłuższy czas w pozycji pionowej lub siedzącej (również spędzania czasu w toalecie, siedząc na muszli klozetowej). W przypadku trudności z oddawaniem stolca radzi się, by podczas prób wypróżnienia siadać ze stopami ułożonymi na niewielkim podwyższeniu.

Hemoroidy w ciąży - łagodzenie dolegliwości

Wśród metod polecanych na zmniejszanie dolegliwości związanych z hemoroidami, skuteczne okazują się okłady. Pieczenie spowodowane tą bolesną przypadłością łagodzi stosowanie okładów z oczaru, kory dębu, lodu. Rekomenduje się także branie ciepłej kąpieli. Aby niwelować ból podczas siedzenia, można użyć specjalnej poduszki z dziurką w środku, przypominającej oponę. 

Jeśli te sposoby okazują się mało skuteczne, można skonsultować się z lekarzem. W niektórych przypadkach zaleca on przyjmowanie lekarstw - do stosowania miejscowo, ale nie tylko. Zdecydowanie odradzane są babcine metody, czyli łyk oleju rycynowego. Zażywanie oleju wypłukuje z organizmu ważne i potrzebne składniki pokarmowe.

Hemoroidy a krwawienie

W niektórych sytuacjach może dojść do krwawienia wywołanego hemoroidami - szczególnie często zdarza się to podczas pochylania lub oddawania stolca. Krew można zauważyć również  w przypadku powstawania szczelin okołoodbytniczych (są to bolesne pęknięcia śluzówki odbytu, spowodowane próbą wypróżnienia się w czasie zaparcia). Niezależnie od tego, czy krwawienie zdarzyło się raz, czy powtórzyło się wielokrotnie, taką dolegliwość należy zgłosić lekarzowi. 

Żylaki w odbycie nie są groźne dla zdrowia i życia, jednak nie są przyjemne. Najczęściej samoistnie ustępują po urodzeniu dziecka.

Więcej o:
Copyright © Agora SA