Dziurawiec - poznaj jego korzystne dla zdrowia właściwości

Dziurawiec rośnie właściwie wszędzie. Stanowi jedno z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych ziół. Ma bardzo wszechstronne właściwości - działa przeciwzapalnie, ściągająco, rozkurczająco, przeciwbólowo, przeciwdepresyjnie i odprężająco. Poznaj właściwości, które kryje w sobie ta roślina.

Dziurawiec - ogólna charakterystyka

Dziurawiec zwyczajny (łac. Hypericum perforatum L.) to roślina wieloletnia, rosnąca w wielu częściach świata. W Polsce można go spotkać właściwie wszędzie - na łąkach polanach i na terenach podmiejskich. Liście dziurawca mają kształt elipsy, a wyróżniają je kropki, od których dziurawiec wziął swoją nazwę. Kropki to małe gruczoły z olejkami eterycznymi. Czas kwitnięcia dziurawca przypada na ciepłe miesiące - od początku czerwca do końca sierpnia.

Zobacz wideo

Dziurawiec ma wiele cennych właściwości, a swoje korzystne działanie zawdzięcza takim substancjom, jak:

  • hypercyna (czerwony barwnik), będąca flawonoidem,
  • hyperozyd, działający moczopędnie,
  • kwercetyna i rutyna, które potrafią uszczelniać naczynia włosowate,
  • hyperforyna, wykazująca działanie antybiotyczne,
  • garbniki bakteriostatyczne o właściwościach przeciwbiegunkowych.

Poza tym dziurawiec zawiera olejki eteryczne, witaminę A i C, kwasy organiczne, sole mineralne, cukry, żywice, pektyny i choliny.

Dziurawiec właściwości

  • W przypadku dolegliwości żołądkowych

Dziurawiec bardzo dobrze działa w leczeniu schorzeń dróg żółciowych oraz żołądka, łagodzi stany zapalane błony śluzowej. Można go z powodzeniem stosować w przypadku kłopotów trawiennych (gazy wzdęcia, biegunki), w bólach brzucha, a nawet podczas zaniku apetytu. Dziurawiec rozkurcza bowiem mięśnie znajdujące się w przewodzie pokarmowym.

  • W przypadku problemów skórnych

Dziurawiec to także skuteczna pomoc przy podrażnieniach skóry. Ma antybakteryjne, antyseptyczne i ściągające działanie, w związku z tym jest polecany do oczyszczania niepokojących zmian na skórze wywołanych infekcją lub zaburzeniami hormonalnymi (trądzik, wrzody czy ropnie) oraz w leczeniu i przyspieszeniu gojenia się różnych ran.

Obecność hyperycyny mającej właściwości fotouczulające, sprawia, że wyciąg z dziurawca jest często stosowany przy produkowaniu kosmetyków - np. samoopalaczy czy leków na bielactwo. Olejek eteryczny z tej rośliny jest także niekiedy składnikiem balsamów oraz kremów, przeznaczonych do regeneracji skóry (np. Dermilen) i maści do leczenia hemoroidów (FitoroiD).

  • Uspokaja i relaksuje

Wyciąg z dziurawca polecany jest osobom, które prowadzą stresujący tryb życia oraz chorują na depresje. Pozytywnie działa na nerwy, łagodzi stany niepokoju, uspokaja i odpręża.

Dziurawiec pozytywnie działa  na problemy o podłożu psychicznym - w przypadku kobiet przechodzących menopauzę oraz w czasie PMS (zespołu napięcia przedmiesiączkowego). Znajduje się w rozmaitych preparatach ziołowych, np. Nervomix Forte, Tinctura Hyperici, Sedomix, Deprim, Hyperherba.

Warto wspomnieć także o pozytywnym działaniu tej rośliny na uciążliwe migreny - dziurawiec zmniejsza intensywność bólu.

Dziurawiec - jak zrobić napar z dziurawca?

Zaparzenie naparu z dziurawca nie jest ani trudne, ani czasochłonne. Aby przyrządzić napar, można kupić gotowe w sklepie herbaty, opakowane w oddzielne saszetki (są to np. herbaty Fix Dziurawiec czy Ziele Dziurawca). Druga opcja to zakup sypkiego suszu ziela dziurawca.

Jest także opcja trzecia - dla tych którzy mają czas i warunki - dziurawiec można zebrać samemu na polu i ususzyć. Zasuszone liście należy zalać gorącą wodę, ale nie wrzątkiem. Potem powinno się odczekać około 5-8 minut, by herbata się zaparzyła.

Na problemy żołądkowe najlepiej jest pić napar od razu po spożytym posiłku. Dzięki temu działa pobudzająco na układ trawienny, zapobiega powstawaniom wzdęć. Tak przygotowany napar zaleca się pić do 3 razy w ciągu dobry.

 Jeśli chcemy skorzystać z relaksujących i wyciszających właściwości tej rośliny, to warto pić napar w godzinach wieczornych.

Dziurawiec i jego korzystne działanie na dzieci

Stosowanie dziurawca zaleca się również młodym pacjentom, którym doskwierają lęki i niepokoje w nocy - budzą się, moczą, nie mogą ponownie zasnąć. Pozytywne działanie w tym aspekcie zawdzięcza się hypercynie, hamującej rozkład serotoniny. Brak odpowiedniej ilości serotoniny w organizmie może wywoływać lęki, smutek, nadwrażliwość i zły nastrój.

Dziurawiec jest bezpieczny dla dzieci, w naturalny sposób działa na nie uspokajająco i wyciszająco.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.