Hilary Duff przekłuła ośmiomiesięcznej córce uszy. Niektórzy twierdzą, że to znęcanie się nad dzieckiem

Uwadze internautów nic nie umknie, a każda rzecz podlega ocenie. Przekonała się o tym Hilary Duff, która wywołała lawinę komentarzy, publikując zdjęcie, na którym widać, że jej córka ma kolczyki.

Hilary Duff to amerykańska aktorka i piosenkarka, która zasłynęła rolą w młodzieżowym serialu "Lizzie McGuire". Mama dwojga dzieci na swoim Instagramie publikuje kadry z rodzinnego życia. Na jednym z nich widać, że jej ośmiomiesięczna córka ma kolczyki. I się zaczęło.

Zobacz wideo

Mamy kontra mamy

W sieci oceniane jest wszystko, również wybory, których dokonują matki. W komentarzach u Hilary również tego nie zabrakło. Od razu znaleźli się tacy, którzy uważają, że aktorka zrobiła swojej córce wielką krzywdę. Niektórzy twierdzą nawet, że to znęcanie się nad dzieckiem.

Biedne dziecko, takie małe.
Powinnaś się wstydzić, że zakolczykowałaś dziecko. Nie żyjemy w średniowieczu. Pozwól jej zrobić ze swoim ciałem, co chce, gdy dorośnie. Prezentowanie biżuterii na dziecku jest głupiutkie.
Czy możemy nie robić dzieciom blizn tylko po to, aby je dekorować?
Obrzydliwe. Przepraszam, ale myślę, że to okropne i brutalne.
To znęcanie się.

Komentujący, którym nie spodobała się decyzja Hilary, stwierdzili, że przestają ją obserwować. Równie szybko zaczęły pojawiać się komentarze pełne wsparcia, kobiety dzieliły się swoimi przeżyciami - wiele z nich, często ze względów kulturowych, miało przekłute uszy bardzo wcześnie i nie wspominają tego jako traumy.

Mam 51 lat, ja i moja siostra miałyśmy przekłute uszy, gdy byłyśmy dziećmi, zrobiono to igłą. Mam się dobrze, nie mam traumy i nie pamiętam tego, ponieważ byłam dzieckiem. Ludzie muszą przestać oceniać innych i skupiać się na tym, co dzieje się w ich własnym domu.
Dziecko ma się dobrze, a przekłuwanie uszu jest dalekie od znęcania się! Ale hej, promujmy oczerniane matek i internetowe znęcanie się przez wojowników znad klawiatury. Znajdź coś innego do robienia. To nie wpływa na twoje życie, idź dalej.
Miałam przekłute uszy, gdy byłam dzieckiem i nie mam żadnej traumy.
Ludzie tak dorastają! Przebiłam córce uczy w szpitalu, w którym się urodziła, tego samego dnia. Moja mama zrobiła to samo.
Jestem Hiszpanką, uszy przekłuwamy od razu po urodzeniu. Ludzie muszą zacząć martwić się o własne dzieci. Dziecko zapomina o bólu dwie minuty później i wraca do bycia szczęśliwym dzieckiem.

Niektórzy żałują, że ich mamy nie zdecydowały się na ten krok.

Mama nie przekłuła mi uszu, kiedy byłam dzieckiem i teraz wypominam jej, dlaczego tego nie zrobiła.
 

Z kolczykami warto się wstrzymać

Przekłuwanie uszu niemowlętom to temat, który wraca jak bumerang. W ubiegłym roku rozmawialiśmy o tym z pediatrą, dr Ewą Miśko-Wąsowską, przy okazji kolczyków u wówczas pięciomiesięcznej córki Kylie Jenner. Pediatra zwróciła uwagę na fakt, że zakładanie kolczyków w pierwszych latach życia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem alergii po szóstym roku życia. Ma to związek z tym, że większość kolczyków, nawet te opisywane jako ze srebra czy złota, ma domieszki innych metali, a najbardziej dotkliwa jest alergia na nikiel.

- Holenderscy naukowcy wykazali, że u dziewczynek, które nosiły kolczyki w pierwszych latach życia, a następnie w późniejszych latach miały zakładany aparat ortodontyczny, zdecydowanie częściej rozwijała się alergia na metale. W przeciwieństwie do dziewczynek, które najpierw miały założony aparat, a dopiero potem przekłute uszy - mówiła nam dr Miśko-Wąsowska.

Ale nie tylko z tego powodu powinniśmy wstrzymać się z przekłuwaniem uszu. Pediatra wskazywała m.in. na fakt, że uszy po przebiciu długo się goją, czasem też ropieją. Może pojawić się infekcja. Małe dzieci często manipulują przy kolczykach brudnymi rękami, są bardziej narażone na powikłania wynikające z przekłucia uszu. Dr Miśko-Wasowska zwróciła także uwagę, że nie mamy stuprocentowej pewności, że dziecko nie zdejmie czy nie wyszarpie sobie kolczyka i nie włoży go do buzi. Jeśli już przekłuliśmy dziecku uszy, zdejmujmy kolczyki na czas drzemki czy snu.

Kiedy przekłuć dziecku uszy? Najlepiej wtedy, gdy będzie samo tego chciało, gdy będzie to jego własna, świadoma decyzja. Powinno potrafić samo zadbać o higienę zakolczykowanych uszu - pamiętać, aby nie dotykać ich brudnymi rękami, przekręcać itp. Dobrze, aby uszy zostały przekłute w sprawdzonym salonie piercingu.

Więcej o: