Przetłuszczające się włosy - czy da się z tym coś zrobić? Znamy kilka sprawdzonych sposobów

Przetłuszczające się włosy to bardzo powszechne zjawisko. Często nie wiemy, jak sobie z tym poradzić. Jest jednak dobra informacja: przetłuszczające się włosy to problem, który da się pokonać.

Przetłuszczające się włosy - spis treści:

 1. Przetłuszczające się włosy - dokuczliwy problem
 2. Przetłuszczające się włosy - przyczyny
 3. Sposoby na przetłuszczające się włosy

Przetłuszczające się włosy - dokuczliwy problem

Większość z nas marzy o pięknych i zadbanych włosach. Niestety często mimo starań trudno nam osiągnąć wymarzony efekt. Zdarza się na przykład, że włosy bardzo szybko stają się przetłuszczone, co zazwyczaj wygląda nieestetycznie.

Przetłuszczające się włosy to problem, który spotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Walka z nim często jest bardzo frustrująca, gdyż różne metody nie przynoszą oczekiwanych efektów. Wówczas wydaje nam się, że nic nie jest w stanie nam pomóc i jesteśmy skazani na wiecznie przetłuszczające się włosy.

Farbowanie włosów w ciąży - porady i opinie. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ >>

Przetłuszczające się włosy - przyczyny

Walkę z tym utrapieniem powinniśmy rozpocząć od rozpoznania jego przyczyny. Zdarza się na przykład, że popełniamy jakiś błąd w trakcie codziennej pielęgnacji, który wpływa na przetłuszczanie się włosów. Może być to na przykład niewłaściwa aplikacja odżywek i masek do włosów. Należy nakładać je w niewielkich ilościach od połowy długości włosów - ich nasadę w trakcie takich zabiegów pomijamy (skórę głowy myjemy jedynie szamponem). Nanoszenie odżywek lub masek na nasadę włosów może skutkować ich przetłuszczaniem się. 

Inne przyczyny to m.in. :

 • Problemy hormonalne (np. zaburzenia hormonów tarczycy wpływają na to, że skóra głowy bardzo szybko staje się sucha).
 • Łojotokowe zapalenie skóry głowy (ŁZS), które objawia się m.in. wypadaniem włosów, swędzeniem skóry głowy, występowaniem podrażnień. 
 • Regularne korzystanie z suchych szamponów.
 • Stosowanie niewłaściwych kosmetyków, które np. zawierają szkodliwe dla skóry głowy silikony.
 • Zanieczyszczenia powietrza.

W dwóch pierwszych przypadkach przetłuszczające się i wypadające włosy powinny zmobilizować nas do konsultacji z lekarzami. Jeśli chodzi o choroby tarczycy, przyjmowanie leków z reguły poprawia stan skóry głowy. Z kolei łojotokowe zapalenie skóry głowy jest przypadłością nieuleczalną. Warto jednak skonsultować się z dermatologiem, aby wybrać jak najlepsze sposoby pielęgnacji skóry głowy. Dzięki temu zazwyczaj udaje się znacząco załagodzić objawy związane z przypadłością.

Zobacz wideo

Jednak jeśli żadna z tych przyczyn nas nie dotyczy, a włosy mimo to ciągle się przetłuszczają, taka jest po prostu nasza uroda. Jednak i w takim przypadku sytuacja nie jest bez wyjścia. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na złagodzenie lub całkowite wyeliminowanie problemu przetłuszczających się włosów.

Sposoby na przetłuszczające się włosy

Które metody warto wypróbować, jeśli chcemy wyeliminować problem przetłuszczających się włosów? Oto kilka propozycji, które mogą okazać się pomocne:

 • Przynajmniej raz w tygodniu wykonuj peeling skóry głowy. W drogeriach i aptekach znajdziesz specjalistyczne peelingi, które kosztują zazwyczaj od 15 do 25 złotych. Jedno opakowanie starcza zazwyczaj na kilka miesięcy. Regularne peelingi skóry głowy zahamują wzmożoną pracę gruczołów łojowych, a także wyeliminują nadmiar sebum. To po pewnym czasie zmniejszy przetłuszczanie się włosów.
 • Kolejna metoda jest nieco kontrowersyjna. To dlatego, że u części osób sprawdza się rewelacyjnie, a u innych nie przynosi oczekiwanych efektów. Mowa o terapii domowej opartej na occie jabłkowym. Z wielu publikacji możemy dowiedzieć się, że ten naturalny kosmetyk usunie z naszej głowy nadmiar sebum. Ocet jabłkowy (25 procent szklanki) należy zmieszać z 450 mililitrami wody. Mieszankę wcieramy w skórę głowy zaraz po umyciu włosów szamponem i pozostawiamy na kilka minut. Na koniec spłukujemy ją letnią wodą. Zabieg wykonujemy 2-3 razy w tygodniu.
 • W walce z przetłuszczającymi się włosami możemy skorzystać także z dobroczynnych właściwości aloesu, który słynie z działania odświeżającego. Należy wymieszać ze sobą 1 łyżkę soku z aloesu z 1 łyżką soku z cytryny, a następnie dodać do tego porcję szamponu. Taką mieszanką myjemy włosy.

Zobacz także:

Więcej o: