Dieta dr Dąbrowskiej - na czym polega i czy może być niebezpieczna? Poznaj zasady, efekty i przeciwwskazania
Dieta dr Dąbrowskiej - spis treści:
- Dieta dr Dąbrowskiej - co to jest?
- Przeciwwskazania do przejścia na dietę
- Zasady diety dr Dąbrowskiej - etap pierwszy
- Dieta dr Dąbrowskiej - co jeść?
- Dieta dr Dąbrowskiej - etap drugi
- Dieta dr Dąbrowskiej - efekty, opinie
Dieta dr Dąbrowskiej - co to jest ?
Dieta dr Dąbrowskiej to dieta owocowo-warzywna, której głównym celem jest odtrucie organizmu oraz wzmocnienie jego mechanizmów samoleczących. Dodatkowym efektem jest utrata zbędnych kilogramów. W ostatnim czasie metoda ta cieszy się sporą popularnością. Wpłynęła na to m.in. spektakularna metamorfoza dziennikarki Karoliny Szostak, która otwarcie mówiła, że to właśnie tej diecie zawdzięcza utratę sporej liczby kilogramów.
Autorką diety jest Ewa Dąbrowska - doktor nauk medycznych, autorka wielu prac naukowych, przez lata związana z Akademią Medyczną w Gdańsku (obecnie jest to Uniwersytet Medyczny). Dzięki wieloletniemu doświadczeniu udało jej się stworzyć dwuetapowy program odchudzania, który oprócz utarty zbędnych kilogramów, ma zapewnić także organizmowi wewnętrzną równowagę.
Przeciwwskazania do przejścia na dietę
Dieta dr Dąbrowskiej jest niewskazana w przypadku osób cierpiących na jakiekolwiek zaburzenia odżywiania lub chorujących na depresję czy nerwicę. Przeciwwskazaniem są też choroby nowotworowe, gruźlica i nadczynność tarczycy. Poza tym na dietę nie powinny przechodzić osoby w wieku nastoletnim, a także kobiety w ciąży lub karmiące piersią.
Zasady diety dr Dąbrowskiej - etap pierwszy
Dieta składa się z dwóch etapów. Pierwszy jest znacznie trudniejszy, gdyż wiąże się zazwyczaj ze sporymi zmianami w naszych codziennych nawykach. To lecznicza głodówka, która trwa od kilku do nawet kilkudziesięciu dni. Wówczas nasz organizm oczyszcza się z toksyn, a także pozbywa się zbędnej tkanki tłuszczowej. Zalecana dawka kalorii spożywanych w ciągu dnia wynosi wówczas około 600 kcal.
Warto wspomnieć o tym, że w czasie głodówki mogą pojawić się objawy takie jak osłabienie, nudności, biegunki, wymioty, czy bóle głowy. Jeśli będą utrzymywały się jedynie przez trzy dni, nie jest to powód do niepokoju. Jednak gdy trwają dłużej, należy udać się do lekarza.
Dieta dr Dąbrowskiej - co jeść, PRZEPISY
W trakcie pierwszego etapu diety musimy wyeliminować z jadłospisu produkty wysoko przetworzone, zawierające cukier, a także białą mąkę. Możemy spożywać jedynie warzywa cebulowe, kapustne, korzeniowe, dyniowate, liściaste i psiankowate. Do tego dochodzą także owoce niskocukrowe, czyli m.in. cytryny, jabłka, grejpfruty, jagody. Warzywa najlepiej jest jeść w formie sałatek, surówek, zup, czy lecza (jednak bez dodatku jogurtu, tłuszczu, śmietany).
W czasie leczniczej głodówki powinniśmy wypijać 2-3 litry płynów. Może być to woda niskomineralizowana, herbaty ziołowe, soki i koktajle warzywno-owocowe. PRZEPISY na pyszne dania, które możemy jeść w trakcie dwóch etapów diet, znajdziesz na specjalnej grupie miłośników tego sposobu odchudzania na Facebooku.
Dieta dr Dąbrowskiej - etap drugi
Rozpoczęcie etapu drugiego diety dr Dąbrowskiej oznacza wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych. Nasz jadłospis, oprócz produktów z pierwszego etapu, powinien zawierać także inne warzywa i owoce, chleb razowy, produkty mleczne, kaszę i ziarna.
Unikać należy:
- produktów z białej mąki
- słodyczy
- kawy
- herbaty
- alkoholu
- napojów gazowanych
- żółtego sera
- mięsa
- kiełbasy
- kabanosów
Dieta dr Dąbrowskiej - efekty, opinie
Opinie na temat diety dr Dąbrowskiej są przeważnie pozytywne. Wielu osobom dzięki tej metodzie udało się znacznie schudnąć. Popularność jej wzrosła dzięki spektakularnej metamorfozie Karoliny Szostak. W rozmowie z "Vivą" dziennikarka zdradziła, że ma za sobą już kilka postów. - Robię go zawsze raz do roku, a potem zgodnie z zasadami przez dwa tygodnie z niego wychodzę. Raz na pięć miesięcy przez dwa tygodnie robię także tzw. przypominajkę - zdradziła.
Nie da się jednak ukryć, że metoda ta wzbudza spore kontrowersje. Oprócz pozytywnych opinii pojawiają się także liczne głosy krytyki. Wielu lekarzy niepokoją skutki uboczne, które mogą pojawić się w czasie głodówki oczyszczającej. To m.in. osłabienie, bóle głowy, wypadanie włosów i bóle stawów. Dlatego przed rozpoczęciem postu warto wykonać podstawowe badania. Z kolei w razie wystąpienia niepożądanych objawów, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.
Zobacz także:
- Dieta ketogeniczna - zasady, efekty, zagrożenia
- Dieta cukrzycowa - zasady, produkty zalecane i zakazane
- Źródła żelaza w diecie. Skąd je pozyskiwać?
- Żelazo w diecie ciężarnej i karmiącej - o czym warto wiedzieć?
- Dieta odchudzająca - o czym pamiętać podczas odchudzania?
- Dieta lekkostrawna dla dzieci. Zastosowanie i zasady
-
Ulga na dziecko 2021. Rodzice mogą dostać nawet 4 tys. złotych
-
W powrocie do szkoły mają pomóc programy Ministerstwa Edukacji. Czarnek: "Dzieci zostaną przebadane z uwagi na problemy psychologiczne"
-
Nową Miss Niemiec została 33-letnia matka dwójki dzieci. Ma "dodawać siły autentycznym kobietom"
-
Nietrafione zabawki dla dziecka. "Z mężem wyjmowaliśmy je 20 godzin. To był koszmar"
-
Kiedy 13. i 14. emerytura 2021? Wypłata trzynastki już wkrótce, ale wyniesie mniej niż minimalna emerytura
- Coraz mniej uczniów klas 1-3 chodzi do szkół? Minister Czarnek: Notujemy spadek frekwencji
- Lektury do matury 2021 to tylko osiem książek. "Nie jesteśmy w stanie przekazać wiedzy, jak w edukacji stacjonarnej"
- Dziecko dobrze rozwiązało z matematyki, nauczycielka odjęła punkty. Powód może dziwić
- CKE matury próbne 2021. "Niech próbne matury będą tym, czym są: diagnozą"
- Wielkanoc 2021. Najlepsze ciasto na Wielkanoc, które możesz przygotować razem z dzieckiem