Objawy zatrucia grzybami - co powinno nas zaniepokoić? Czy małe dzieci mogą jeść grzyby?

Objawy zatrucia grzybami to m.in. zimne poty i nudności. Co jeszcze powinno nas zaniepokoić? I co należy zrobić, jeśli rozpoznamy u siebie takie symptomy? Czy objawy zatrucia grzybami są zawsze takie same? Wyjaśniamy.

Objawy zatrucia grzybami - spis treści:

 1. Objawy zatrucia grzybami - co powinno niepokoić?
 2. Co robić w takich sytuacjach?
 3. Zachowaj ostrożność w czasie grzybobrania
 4. Dzieci i grzyby - o czym należy pamiętać?

Objawy zatrucia grzybami - co powinno zaniepokoić?

Mimo licznych ostrzeżeń przed niebezpiecznymi gatunkami, co roku słyszymy o zatruciach grzybami. Niestety bardzo często kończą się one tragicznie. Najczęstszymi przyczynami takich zatruć są brak doświadczenia i lekkomyślność. Osoby, które nie znają się na grzybach, mogą na przykład pomylić niegroźną kanię z trującym muchomorem sromotnikowym. 

Objawy zatrucia grzybami nie zawsze są taki same. Zazwyczaj jednak pojawia się szereg podobnych do siebie symptomów, które po zjedzeniu takiej potrawy powinny nas zaniepokoić i zmobilizować do wezwania pomocy lekarskiej. 

Oto lista najpowszechniejszych objawów zatrucia grzybami:

 • wymioty;
 • bóle brzucha;
 • nudności;
 • zimne poty;
 • uczucie gorąca;
 • nagłe osłabienie organizmu;
 • zawroty głowy;
 • bóle głowy;
 • zaburzenia widzenia.

Warto jednak wspomnieć, że w przypadkach zatruć muchomorem sromotnikowym po pojawieniu się wymienionych objawów, często następuje okres poprawy, który może trwać nawet kilka dni. Przez to wiele osób bagatelizuje problem. Jest to jednak bardzo niebezpieczne, gdyż w takich sytuacjach zlekceważenie pierwszych symptomów skutkuje zazwyczaj uszkodzeniem nerek i wątroby.

Co robić w takich sytuacjach?

W przypadku zatruć grzybami nie należy czekać. Im szybciej podejmiemy działanie, tym lepiej. Musimy pamiętać, że takie zatrucia niestety bardzo często kończą się śmiercią. Jedynie szybka reakcja i pomoc specjalistów są w stanie nam pomóc. W żadnym wypadku nie powinniśmy podejmować się leczenia zatrucia na własną rękę. 

Jeśli po spożyciu grzybów pojawiła się u nas przynajmniej część z wymienionych objawów, jak najszybciej należy wezwać karetkę pogotowia. W trakcie czekania na pomoc w domu możemy sprowokować wymioty (wymiociny najlepiej zabezpieczyć do późniejszych analiz). Do lekarza należy zabrać ze sobą resztki potrawy z grzybów. To umożliwi identyfikację toksyny, która nas zatruła. 

Zachowaj ostrożność w czasie grzybobrania

Każdego roku słyszymy o tragicznych skutkach zatruć grzybami. Dlatego, jeśli nie jesteśmy doświadczonymi grzybiarzami, dla bezpieczeństwa naszego i naszych bliskich, sprawdźmy zbiory z kimś, kto się na tym zna. Zbyt wiele gatunków trujących przypomina niegroźne dla zdrowia okazy, dlatego warto zachować ostrożność.

Zobacz wideo

Dzieci i grzyby - o czym należy pamiętać?

Czy małe dzieci mogą jeść grzyby? To dosyć kontrowersyjna kwestia. Mimo wielu ostrzeżeń specjalistów rodzice często lekceważą wszelkie zagrożenia i podają małym dzieciom grzyby. Jest to jednak niewłaściwe z dwóch względów.

Po pierwsze, układ trawienny najmłodszych nie jest jeszcze przystosowany do tak ciężkostrawnych dań. Przez to nawet gatunki nietrujące mogą być dla nich niebezpieczne - posiłek może skończyć się bólem brzucha, nudnościami i problemami ze snem. Po drugie, dziecięce zatrucia gatunkami trującymi są znacznie cięższe niż te z udziałem dorosłych.  Aż połowa przypadków kończy się śmiercią. 

Kiedy więc możemy już bez wyrzutów sumienia podawać dzieciom grzyby? Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej wypowiedzi. Część ekspertów twierdzi, że mogą je już jeść siedmiolatki. Inni z kolei nalegają, by wstrzymać się z tym aż do dziesiątego roku życia.

Objawy zatrucia grzybami - o tym pamiętaj

 • Objawy zatrucia grzybami nie zawsze są taki same.
 • Szczególnie powinno zaniepokoić nas, gdy po zjedzeniu grzybów wystąpią u nas wymioty, nudności, silne bóle brzucha.
 • Inne powszechne objawy to m.in. ogólne osłabienie, uczucie gorąca, zimne poty, bóle głowy i zaburzenia widzenia.
 • W przypadku zatruć grzybami nie należy czekać. Im szybciej podejmiemy działanie, tym lepiej.
 • Jak najszybciej należy wezwać karetkę pogotowia.
 • Do lekarza należy zabrać ze sobą resztki potrawy z grzybów. To umożliwi identyfikację toksyny, która nas zatruła.
 • W żadnym wypadku nie powinniśmy podejmować się leczenia zatrucia na własną rękę.

Od kiedy dzieci mogą jeść grzyby? Wielu rodziców popełnia błąd i karmi nimi za wcześnie. Więcej na temat przeczytasz TUTAJ >>

Zobacz także:

Więcej o: