Fitoestrogeny - skuteczny sposób na menopauzę?

Fitoestrogeny cieszą się coraz większą popularnością w medycynie i kosmetologii. Ze względu na swoje właściwości nazywane są naturalnymi hormonami. Jednak czy to określenie nie zostało nadane na wyrost? Czy fitoestrogeny rzeczywiście mogą zahamować proces starzenia? Wyjaśniamy.

Fitoestrogeny - spis treści:

  1. Fitoestrogeny - co to jest?
  2. Działanie fiotestrogenów - czego możemy się spodziewać?
  3. Fitoestrogeny na menopauzę - pomoc w czasie klimakterium?
  4. Fitoestrogeny a osteoporoza 
  5. Źródła fitoestrogenów

Fitoestrogeny - co to jest?

Fitoestrogeny to związki organiczne zawarte w roślinach. Ich działanie jest podobne do działania estrogenów - hormonów płciowych, które odgrywają bardzo ważną rolę w organizmach kobiet. Z tej przyczyny fitoestrogeny nazywa się "naturalnym hormonami".

Fitoestrogeny mogą być dostarczone na dwa sposoby. Pierwszy to wzbogacenie naszego jadłospisu o zawierające je produkty spożywcze (najbardziej znanym przykładem jest soja). Drugi to przyjmowanie specjalnych tabletek lub ziół.

Działanie fiotestrogenów - czego możemy się spodziewać?

Jaki wpływ mogą mieć fitoestrogeny? To m.in. zmniejszenie ryzyka zachorowania na osteoporozę i miażdżycę. Dochodzi do tego wydłużenie cyklu miesiączkowego, a także łagodzenie objawów przekwitania. Niektóre badania sugerują także, że dostarczanie organizmowi fitoestogenów zmniejsza ryzyko zachorowania na raka sutka.

Ich działanie przypomina działanie estrogenów. Dlatego często możemy usłyszeć, że fitoestrogeny mogą być pomocne w razie ich niedoboru, gdyż wpływają na pracę jajników. Podobnie jak wspomniane hormony wiążą się one z receptorami estrogenowymi neuronówpodzwgórza.

Zobacz wideo

Fitoestrogeny na menopauzę - pomoc w czasie klimakterium?

Klimakterium to okres, który poprzedza menopauzę. Wielu kobietom dokucza wówczas rozdrażnienie, stany depresyjne, zmęczenie, kłopoty z koncentracją i snem. Objawy te są efektem zmniejszenia produkcji przez jajniki hormonów - progesteronu i estrogenów.

W okresie klimakterium wiele kobiet skarży się na zaburzenia miesiączkowania. Okres może być krótki lub bardzo długi. Zdarza się także, że jest znacznie bardziej obfity niż dotychczas, lub staje się wyjątkowo skąpy.

Czy fitoestrogeny mogą być skutecznym wsparciem dla kobiecego układu hormonalnego? Zdania na ten temat są podzielone. Część ekspertów uważa, że dostarczanie ich może rzeczywiście złagodzić objawy przekwitania. Z kolei inni twierdzą, że ich działanie nie jest spektakularne i pomaga jedynie, gdy symptomy związane z klimakterium nie są zbytnio dokuczliwe. Dlatego dla kobiet, które przyjmowały fitoestrogeny i nie przyniosło to oczekiwanych skutków, zalecana jest HTZ (hormonalna terapia zastępcza).

Fitoestrogeny a osteoporoza

Osteoporoza to przewlekła układowa choroba szkieletu, która objawia się m.in. upośledzoną gęstością tkanki kostnej oraz niską masą kostną. Skutkuje to podatnością na złamania i łamliwością kości. Rozwój tej choroby wiąże się wielkością szczytowej masy kostnej i stanem hormonalnym. 

Coraz częściej możemy usłyszeć o pozytywnej roli fitoestrogenów w profilaktyce osteoporozy. To dlatego, że estrogeny stabilizują metabolizm kostny oraz wpływają na utrzymanie masy kostnej. Z tej przyczyny, podobnie jak w przypadku okresu przekwitania, fitoestrogeny mogą pomóc w walce z tym problemem.

Źródła fitoestrogenów

Jednym ze sposobów na dostarczenie fitoestrogenów jest wzbogacenie diety o produkty, które są ich  źródłem. Do najczęściej zalecanych należą soja oraz rośliny strączkowe. Znajdziemy je także w ziołach (np. w kozieradce). Dostępne są także w tabletkach jako suplementy diety. Co ciekawe, ich działanie doceniła także kosmetologia. Fitoestrogenty możemy znaleźć coraz częściej w kremach pielęgnacyjnych.

Fitoestrogeny - o tym pamiętaj:

  • Fitoestrogeny to związki organiczne zawarte w roślinach.
  • Ich działanie przypomina działanie estrogenów. Dlatego często możemy usłyszeć, że fitoestrogeny mogą być pomocne w razie ich niedoboru, gdyż wpływają na pracę jajników. Z tej przyczyny mogą być pomocne kobietom, którym w okresie klimakterium towarzyszą dokuczliwe objawy.
  • Coraz częściej możemy usłyszeć o pozytywnej roli fitoestrogenów w profilaktyce osteoporozy.
  • Fitoestrogeny mogą być dostarczone na dwa sposoby. Pierwszy to wzbogacenie naszego jadłospisu o zawierające je produkty spożywcze (najbardziej znanym przykładem jest soja). Drugi, to przyjmowanie specjalnych tabletek lub ziół.

FITOESTROGENY - czy zahamują objawy przekwitania? Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ >>

Zobacz także:

Więcej o:
Copyright © Agora SA