1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

W Republice Vanuatu wprowadzono zakaz używania pieluch jednorazowych. Kraj "chroni swoją przyszłość"

Republika Vanuatu to pierwszy kraj na świecie, który zakazuje pieluch jednorazowych. Rząd zdecydował się na ten krok, ponieważ to właśnie one stanowią lwią część odpadów komunalnych.
Zobacz wideo

Republika Vanuatu to położone na 83 wyspach państwo w Oceanii. Jego władze zdecydowały podjąć decyzję, która sprawiła, że mały kraj liczący niecałe 300 tys. obywateli znalazł się na ustach większości mediów na świecie. W grudniu zacznie tam bowiem obowiązywać zakaz używania pieluch jednorazowych. I chociaż decyzja nie wszystkim się spodobała, władze mówią, że nie mają wyboru. Wraz ze wzrostem poziomu morza i zanieczyszczeń wód muszą to robić, aby chronić przyszłość państwa i jego mieszkańców.

- Vanuatu chroni swoją przyszłość. Tworzywa sztuczne trafiają do wody i do łańcucha pokarmowego, a na koniec mieszkańcy Vanuatu to konsumują - mówił Mike Masauvakalo z ministerstwa spraw zagranicznych Vanuatu podczas spotkania Wspólnoty Narodów w Londynie.

Republika Vanuatu walczy z plastikiem

W zeszłym roku zakaz objął plastikowe torby, słomki i polistyrenowe pojemniki, a w marcu tego roku zakazano korzystania z plastikowych jednorazowych przedmiotów, m.in. z talerzy, pojemników na jajka czy kwiatów. Pieluchy to kolejny krok w walce, którą Republika Vanuatu podjęła w związku ze zmianami klimatycznymi. A przeprowadzone przez Commonwealth Litter Program badania wykazały, że odpady organiczne i jednorazowe pieluszki stanowią trzy czwarte całkowitej masy wytwarzanych odpadów. Władze zdają sobie sprawę, że podjęte rozwiązania uderzą w rodziców, szukają więc alternatyw.

- Przed nami długa droga. Ale znając mój kraj, wypracujemy rozwiązanie. W Vanuatu jest głośno o kryzysie klimatycznym. Jest widoczny, żyjemy nim. Wpływa na nasze zaopatrzenie w żywność i na naszą populację ryb - mówił przedstawiciel ministerstwa.

"Nie wyobrażam sobie życia bez pieluch jednorazowych"

Swój sprzeciw wobec wprowadzonych decyzji wyraziły matki z Vanuatu. A gdyby taki zakaz miał obowiązywać w Polsce? Zapytałyśmy o to mamy, których temat dotyczy - ich dzieci używają aktualnie pieluch.

- Obecne pieluchy to wygoda i oszczędność czasu - mówi Monika. - Moja córka ma wrażliwą pupę i sądzę, że tetra mogłaby ją dodatkowo podrażnić.

Ola wylicza, na ile sposobów wspiera środowisko. Nosi ze sobą butelki wielokrotnego użytku czy kubki termiczne na kawę, aby nie brać tych jednorazowych z kawiarni. Segreguje śmieci, nie używa słomek do picia, chce przejść na "chemię" domowej roboty. Ale szczerze i świadomie przyznaje:

Nie wyobrażam sobie, jako matka 10-miesięcznego malucha, życia bez pieluch jednorazowych. To znaczne ułatwienie życia. Jestem przy tym pełna podziwu dla całych pokoleń kobiet, które były skazane na tetrę.

W podobnym tonie wypowiada się też Agnieszka. - Staram się dbać o środowisko: pijemy kranówkę i usiłujemy w ogóle nie marnować wody, np. podczas mycia zębów, segregujemy śmieci, jak się da, to najczęściej chodzimy na piechotę lub jeździmy komunikacją miejską, a nie autem i tłumaczymy dzieciom, dlaczego to robimy - mówi. - Ale szczerze mówiąc, nie wyobrażam sobie życia bez pieluch jednorazowych. Gdyby wprowadzono zakaz ich używania, musiałabym przerzucić się na tetrę, ale w niewielkim mieszkaniu, w którym przy dwójce dzieci i tak ciągle jest rozłożona suszarka na pranie, a czasu ciągle jest za mało, na pewno byłoby to mniej wygodne rozwiązanie niż jednorazówki.

Z praniem wielorazowych pieluszek wiąże się nie tylko konieczność posiadania miejsca do ich suszenia. Trzeba pamiętać o tym, że samo pranie też nie jest bez znaczenia.

- A detergenty z tego prania nie są szkodliwe? - zauważa Wiktoria. - Trafiają przecież do rzek. Brak w tym logiki i spójnego planu.

Inna rozmówczyni zauważa, że zapewne marnowalibyśmy wtedy więcej wody, bo raczej nikt nie zbierałby deszczówki, aby w niej później prać pieluchy. - Zresztą, przydałoby się je wygotować, a do tego przecież potrzebna jest energia - stwierdza Paula. - Przy dzieciach i tak brakuje czasu, nie rozumiem, czemu odbierać coś, co pozwala go zaoszczędzić. Zakazać można wszystkiego, ale chyba nie o to w tym wszystkim chodzi. Jednego zakażemy, a zaraz problem pojawi się w innym miejscu.

Wymagające rozwiązanie

- Przewaga pieluch jednorazowych nad tetrowymi jest oczywista i wynika z wygody rodziców. Zdejmujesz, wyrzucasz i zapominasz, zakładasz świeżą - zauważa dr Bartosz Pawlikowski, dermatolog, pediatra z łódzkiej Kliniki Pawlikowski, konsultant ds. dermatologii w ICZMP. Wskazuje również plusy pieluch tetrowych: są ekologiczne, przewiewne, nie podrażniają skóry i nie powodują odparzeń.

- Warunkiem jest odpowiednie pranie - mówi lekarz. - Zabrudzoną pieluchę trzeba od razu wypłukać. Powinno się ją prać w temperaturze 90 stopni Celsjusza, przy użyciu płatków mydlanych lub delikatnych, specjalnych proszków do ubranek niemowlęcych. Nie powinno się ich zmiękczać w płynach do płukania - zaznacza dr Pawlikowski. Zauważa także, że decydują się na nie tylko nieliczni, ponieważ ich stosowanie jest dużo bardziej wymagające dla rodzica.

- Niedawno rozmawiałam z mamą koleżanki, która opowiadała, że odpieluchowała dzieci, kiedy te miały po siedem-osiem miesięcy. To bardzo wcześnie - mówi Ola. - W tej chwili rodzice przechodzą ten proces najwcześniej, gdy dziecko ma półtora roku. Standardem są skończone dwa lata, dwa i pół roku. Kiedy zapytałam, dlaczego tak wcześnie i jak jej się to udało, usłyszałam: "jakbyś musiała prać tetrę, tobyś miała silną motywację".

***

Do oceanów co minutę trafia ciężarówka plastikowych odpadów, które zabijają żółwie, ptaki, ryby, wieloryby i delfiny. Jedną z organizacji działającą na rzecz zatrzymania plastikowej epidemii jest Greenpeace. Nawet niewielka wpłata wzmacnia skuteczność ich działań. Możesz jej dokonać pod tym linkiem >>

Więcej o:
Komentarze (155)
W Republice Vanuatu wprowadzono zakaz używania pieluch jednorazowych. Kraj "chroni swoją przyszłość"
Zaloguj się
 • harksaba

  Oceniono 156 razy 122

  Jestem przerażona poziomem tego artykułu. Nikt już chyba nie stosuje tetry i nie trzeba prać w 90 stopniach. Teraz pieluchy wielorazowe to kolorowe, miłe w dotyku "wielo-pampki", które można używać spokojnie dla co najmniej trójki dzieci. Są różne rodzaje w zależności od preferencji. Używa się wkładów, np. z bambusa czy mikrofibry. Pierze w 40 lub 60 stopniach z dodatkiem biodegradowalnego odkażacza. Spłukiwać trzeba tylko po większej dwójce, poza tym stosuje się "papierki", które w razie dwójki wrzuca się do sedesu.
  Dziennikarz nie odrobił pracy domowej - ta wiedza jest dostępna na każdej stronie producenta pieluch wielorazowych, poza tym są setki for internetowych na ten temat.
  I najważniejsza, wg mnie, informacja: każde dziecko pieluchowane standardowo (pampersy) generuje równowartość ok. WAGONA TOWAROWEGO zużytych pieluch, które nigdy - ani za naszego życia, ani naszych dzieci, ani wnuków - nie ulegną biodegradacji. Będą z nami na zawsze. Komplet pieluch wielorazowych to równowartość objętościowa sporej reklamówki - która przechodzi z dziecka na dziecko.

 • tojakiloginniejestzajety

  Oceniono 83 razy 59

  a jeszcze co do zużycia wody - do wyprodukowania JEDNEJ pieluchy jednorazowej potrzeba więcej wody, niż do prania całego stosu. Więc z ekologicznego punktu widzenia wielopieluchowanie i tak się opłaca

 • zwyklaosoba

  Oceniono 58 razy 56

  Problem polega na tym, że Vanuatu nie ma gdzie zakopywać śmieci. A topić w oceanie nie chcą.

 • kasiamamaani

  Oceniono 56 razy 48

  Trochę słabo się to czyta, mam dziecko, które nigdy nie miało na pupie jednorazówki. Nowoczesne pieluchy wielorazowe to nie jest gotowana w garze z płatkami mydlanymi tetra, którą stosowano 50 lat temu. Teraz są wkłady, otulacze w pięknych wzorach, dobre ekologiczne proszki i płyny do prania bez fosforanów... W domu nic nie śmierdzi, w przeciwieństwie do cuchnącego kosza pełnego pampersów. Sugeruję bardziej się przyłożyć przed napisaniem kolejnego artykułu :/

 • sztucznypolak

  Oceniono 55 razy 41

  Biorac pod uwage dostepnosc pieluch jednorazowych na Vanuatu (kilka lat temu odwiedzilismy kilkanascie wysp; duza czesc ludzi nie ma dostepu do zadnych mediow), niezadowolonie wyrazila tylko drobna czesc populacji.
  Ale nie po raz pierwszy okazuje sie, ze kraje trzeciego swiata wykazuja sie wieksza swiadomoscia ekologiczna niz te rozwiniete.

 • naturelovers

  Oceniono 41 razy 37

  Brawa dla rządu Vanuatu! Gdyby taki zakaz wprowadzić na całym świecie, nie minęłoby pół roku, gdy opracowanoby pieluchy biodegradowalne. Na razie decyduje siła rozpędu i kosztów. Gdyby się okazało, że to biznes warty miliardy dolarów, to naprawdę nie trzebaby długo czekać na rezultaty.
  Sam byłem przerażony ilością pieluch zużywanych przez mojego syna.

 • akle2

  Oceniono 41 razy 35

  A nie da się zrobić jednorazówek biodegradowalnych? Poważnie pytam. Rozkładałyby się razem z zawartością. Poza tym problem jest szerszy, co z osobami niepełnosprawnymi, starszymi, ludźmi w domach opieki, co sie załątwiają pod siebie, kto będzie stał przy tarze? Haha, a co z damskimi podpaskami? Wrócimy do płukania szmatek, jak 100 lat temu?

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 75 razy 31

  Ale papierosy moznaby zdelegalizowac. Przynajmniej te z filtrem. To produkt, ktory istnieje po nic, a setki milionow plastikowych filtrow zanieczyszczaja srodowisko. A palacze niech pala bez filtra. Beda szybciej umierac, ale przeciez przeludnienie tez jest jednym z problemow planety.

 • tojakiloginniejestzajety

  Oceniono 37 razy 27

  akurat stawianie sprawy na zasadzie "pampers lub tetra" było dobre na początku lat 90ych, czyli prawie 30 lat temu. Moje dziecko jest na wielorazówkach, ale gdybym miała stosować tetrę, poddałabym się po jednym dniu. Polska nie musi nikogo zmuszać do rezygnacji z jednorazówek, ale niech przynajmniej nie utrudnia życia tym, którzy wybierają bardziej ekologiczne alternatywy (vide wyższy vat na wielorazówki, niż jednorazówki, przepisy dot. wywozu śmieci w niektórych miastach uzależniające wywóz śmieci od zużycia wody - tak, że bardziej opłaca się kupować naczynia jednorazowe, niż zapuszczać zmywarkę itp.)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX