Dermokosmetyki - co to jest i czym się różnią od tradycyjnych kosmetyków?

Dermokosmetyki zostały stworzone, by pomóc w leczeniu konkretnych problemów skórnych. Można je także stosować do codziennej pielęgnacji w przypadku wrażliwej skóry. Są polecane kobietom w ciąży i małym dzieciom. Czym różnią się od tradycyjnych kosmetyków i dlaczego warto ich używać?

Dermokosmetyki - co to jest?

Dermokosmetyki to specjalistyczne kosmetyki przygotowane do pielęgnacji skóry całego ciała - zarówno twarzy, włosów, jak i pozostałych części ciała. Ich produkcja odbywa się przy konsultacji lekarzy - m.in. dermatologów, pediatrów, oftalmologów, a także farmaceutów. Wszystkie dermokosmetyki muszą spełniać ściśle określone wymogi przemysłu farmaceutycznego.

Zobacz wideo

Wyróżniają się bezpieczeństwem stosowania i skutecznością w działaniu. Są testowane i przechodzą dokładne badania kliniczne. Docenia się je za brak chemicznych substancji, uczulających i podrażniających skórę. Mogą ich używać dzieci od pierwszych dni życia, młodzież, dorośli, osoby starsze - niezależnie od płci - i kobiety w ciąży.

Dermokosmetyki a normalne kosmetyki

Czy warto sięgać po dermokosmetyki? By odpowiedzieć na to pytanie, należy znaleźć odpowiedź na pytanie: czym różni się "dermokosmetyk" od kosmetyku? Dermokosmetyki produkuje się podobnie jak leki, gdzie już na samym początku tworzenia receptury każdy ze składników jest poddawany dokładnej analizie przy udziale dermatologów i kosmetologów. Ich ilość (proporcje) konsultuje się z ośrodkami chemicznymi. Podobny jest też proces produkcji - dermokosmetyki i leki wytwarza się w sterylnym środowisku. Dermokosmetyki mają pełnić określone funkcje, dlatego muszą mieć jasno określone właściwości.

Jakie właściwości powinny spełniać dermatologiczne kosmetyki?

Przede wszystkim dermokosmetyki muszą mieć odpowiedni skład, czyli:

  • Powinny być pozbawione sztucznych środków zapachowych oraz barwiących konserwantów, a także wszelkich substancji genetycznie modyfikowanych.
  • Muszą mieć jasno określony skład substancji bioaktywnych,
  • Mogą zawierać jedynie minimalną ilość konserwantów - bezpiecznych dla organizmu.
  • Powinny być pozbawione zapachu, koloru.
  • Muszą być hypoalergiczne i nie zawierać substancji powodujących uczulenia, a także jakichkolwiek
    potencjalnych alergenów.
  • Muszą przejść testy i badania dermatologiczne na skórze skłonnej do podrażnień. Testy muszą odbywać się pod okiem dermatologów.

Dermokosmetyki - dla kogo?

Ze względu na swój unikalny proces produkcji, dermokosmetyki przeznaczone są dla osób o skórze wrażliwej, skłonnej do podrażnień, alergii. Polecane są osobom, które mają problemy z cerą i borykają się np. z trądzikiem różowatym czy tez młodzieńczym. Warto dodać, że dorośli z atopowym zapaleniem skóry mogą w celach leczniczo-łagodzących używać produktów przeznaczonych dla dzieci i niemowląt.
Do używania dermatologicznych kosmetyków specjaliści zachęcają także rodziców, aby używali ich przy pielęgnacji swoich pociech.

Małe dzieci o atopowej skórze atopowej mogą przebierać w bogatej ofercie tak zwanych emolientów - kosmetyków odbudowujących warstwę lipidową naskórka. Emolienty dodatkowo zmniejszają ryzyko powstawania podrażnień oraz łagodzą uczucie swędzenia skóry. Dla najmłodszych są przygotowane specjalne preparaty na ciemieniuchę, kosmetyki zmniejszające ryzyko powstawania pieluszkowego zapalenia skóry, a także typowe kosmetyki do pielęgnacji.

Dermoskometyki to również świetna alternatywa dla przyszłych mam. Kobiety w ciąży szczególnie powinny zatroszczyć się o unikanie kontaktu ze szkodliwymi substancjami chemicznymi, dlatego radzi się, aby zrezygnowały z kosmetyków z dużą ilością takich czynników. Uwzględniając potrzeby przyszłych mam i zaleceń lekarzy, stworzono dermatologiczne kosmetyki bez substancji mogących wywoływać podrażnienia, przebarwienia, uczulenia, wysypki. Niezależnie jednak od rodzaju stosowanych kosmetyków, w ciąży niekiedy mogą powstać różne dolegliwości skórne, np. świąd ciężarnych, który jest związany wyłącznie z ciążą. By złagodzić objawy świądu, zaleca się stosowanie dermokosmetyków

Dermokosmetyki są przeznaczone nie tylko do stosowania na skórę twarzy czy do pielęgnacji ciała, ale też do skóry głowy. Mogą leczyć niektóre choroby skóry głowy, takie jak łupież, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, nadmierne wypadanie włosów. Mogą znaleźć zastosowanie w przypadku nadwrażliwość skóry głowy. Kosmetyki dermatologiczne mogą także poprawiać kondycję włosów w codziennym użyciu, zmniejszać tendencje do przetłuszczania czy odwrotnie - do przesuszania się włosów.

Więcej o: