Roztocza kurzu domowego - jedna z najczęstszych przyczyn alergii

Roztocza kurzu domowego, mikroskopijne pasożyty z rodziny pajęczaków, w warunkach naturalnych żywią się złuszczonym naskórkiem ludzkim i zwierzęcym. Są obecne wszędzie, co jest zarówno niekomfortowe, jak i groźne. Okazuje się, że odchody roztoczy to jeden z najsilniejszych alergenów, a co za tym idzie - jedna z najczęstszych przyczyn alergii. Co wiemy o roztoczach kurzu domowego? Jakie są objawy alergii na nie? Jak się ich pozbyć? Czy to w ogóle możliwe?

Roztocza (Acari) to szeroko rozpowszechnione pasożyty z rodziny pajęczaków. Liczą kilkadziesiąt tysięcy gatunków i zamieszkują wszystkie strefy klimatyczne, także obszary polarne. Żyją wszędzie: w glebie, w gorących źródłach, a także bardzo blisko nas - w domach, w naszych łóżkach, na zasłonach, dywanach i książkach. Mowa o roztoczach kurzu domowego.

Zobacz wideo

Roztocza kurzu domowego nie są widoczne gołym okiem, nie gryzą i nie roznoszą chorób. Żyją mniej więcej 2 miesiące, a w tym czasie samice składają po 20-30 jaj. Ich wielkość waha się od kilkuset mikrometrów do maksymalnie jednego milimetra. Ich ulubionym miejscem do życia jest sypialnia, ściślej mówiąc poduszki, kołdry, materace, tapicerka, dywany, zasłony, a także nasze piżamy. Roztocza kurzu domowego występują w każdym domu. Są jedną z najczęstszych przyczyn alergii.

Roztocza - objawy alergii

Szacuje się, że alergia na roztocza kurzu domowego dotyka co trzeciego Polaka, a najbardziej znanym i dokuczliwym dla ludzi roztoczem jest skórożarłoczek skryty. Alergia na odchody roztoczy kurzu domowego może dawać wiele objawów. Najczęściej są to:

  • napady kichania, katar sienny, nieżyt nosa, zatkany nos, wodnisty katar, świąd nosa,
  • wysypka na skórze, wyprysk atopowy,
  • łzawienie oczu, zaczerwienienie spojówek oczu,
  • migrenowe bóle głowy, uczucie zmęczenia, senność, zaburzenia koncentracji,
  • przewlekłe nieżyty błony śluzowej żołądka i dwunastnicy.

Istnieje ryzyko rozwoju ostrego i przewlekłego zapalenia zatok, w niektórych przypadkach alergia może przerodzić się w astmę. Wówczas pojawiają się napady duszności i świszczący oddech. Nasilenie objawów i przebieg alergii zależy od cech indywidualnych człowieka oraz od stężenia alergenów w mieszkaniu.
Alergia na roztocza kurzu domowego (potocznie mówi się o alergii na kurz, choć tak naprawdę znajduje się w nim wiele różnych alergenów) dotyka nawet niemowlęta, a jej dokuczliwe objawy zaostrzają się w okresie jesienno-zimowym.

Roztocza kurzu domowego - jak się ich pozbyć?

Roztocza kurzu domowego są wszędzie, bytują w każdym domu i mieszkaniu, a całkowite ich wyeliminowanie nie jest możliwe. Jedyne, co można robić, to zmniejszać ich liczbę.

Ponieważ roztocza to główny składnik kurzu odpowiedzialny za rozwój alergii, szalenie ważne jest systematycznie sprzątanie: zarówno wycieranie kurzu, jak i odkurzanie dywanów i podłóg. Mniejsza ilość kurzu to mniejsza ilość roztoczy, a co za tym idzie - mniej alergizujących substancji i łagodniejszy przebieg alergii. Ponieważ roztocza kurzu domowego rozwijają się w ciepłym środowisku o dużej wilgotności, a najlepsze warunki do ich rozmnażania panują w sypialniach, właśnie tym pomieszczeniom należy poświęcić najwięcej uwagi. O czym pamiętać? Podczas sprzątania warto używać mopów, mokrych ściereczek, odkurzaczy wodnych, a także maseczek na twarz.

Nie mniej ważne jest wietrzenie pomieszczeń i utrzymywanie optymalnej temperatury oraz wilgotności powietrza. Temperatura w domu powinna wynosić mniej 21 stopni Celsjusza, a wilgotność - poniżej 50%. Takie warunki utrudniają roztoczom rozmnażanie. Na liczbę roztoczy, poza wilgotnością i temperaturą, mają również wpływ inne czynniki, takie jak częstość wietrzenia mieszkań, czystość mieszkania, wiek i stan techniczny budynku, poziom socjalno-ekonomiczny rodziny. Warto wziąć to pod uwagę.

Jeśli któryś z domowników cierpi na alergię na roztocza kurzu domowego, warto usunąć z mieszkania te elementy wystroju, które są wyjątkowym siedliskiem kurzu. To zasłony, dywany, puchate maskotki, włochate poduszki i tym podobne. Książki i inne przedmioty, które gromadzą kurz, warto trzymać w zamkniętych regałach bądź kartonach.

Bardzo ważne jest, by często zmieniać pościel, trzepać materace, prać poduszki. Najlepiej wszystko, co można, prać w temperaturze powyżej 60 stopni i prasować, a także suszyć na słońcu. Należy unikać wełnianej i puchowej pościeli. Zalecane są produkty wykonane z syntetycznych tworzyw.
W usunięciu alergenów roztoczy kurzu domowego pomoże również zamrażanie pościeli i zabawek pluszowych (dobrym pomysłem jest wystawianie ich na działanie niskich temperatur zimą), jak również stosowanie środków roztoczobójczych oraz oczyszczaczy powietrza.

Więcej o:
Copyright © Agora SA