Rozstępy - co to jest? Jak się ich pozbyć?

Rozstępy, wrzecionowate pasma na skórze, powstałe wskutek rozerwania głębokich warstw skóry, to problem większości kobiet. Mogą pojawić się niemal wszędzie, nie tylko na brzuchu, udach, biodrach czy piersiach. Powodem ich tworzenia się jest osłabienie włókien kolagenu i elastyny, do którego dochodzi z różnych przyczyn. Zdecydowanie sprzyjają im wahania wagi, wiek dorastania i intensywnego wzrostu, a także okres ciąży. Co warto wiedzieć o rozstępach? Jak się och pozbyć?

Rozstępy (łac. striae distensae) to nieestetyczne, białe lub czerwone, wrzecionowate pasma, które pojawiają się najczęściej na skórze brzucha, piersi, ud, pośladków, choć zdarza się, że występują na łydkach, pod pachami czy wewnętrznej stronie ramion.

Rozstępy - przyczyny powstawania

Rozstępy tworzą się w wyniku nadmiernego rozciągania się skóry lub jej osłabienia, a także zerwania sieci włókien kolagenowych i elastynowych, które tworzą strukturę skórną. Ta, mocno naciągana w niesprzyjających dla siebie okolicznościach, na przykład w związku ze zmianami wagi bądź kształtu sylwetki, nie nadąża z produkcją włókien kolagenowych i ulega osłabieniu - pojawiają się rozstępy.
Przyczyn powstawania rozstępów jest kilka. Najczęściej odpowiadają za nie:

 • czynniki hormonalne,
 • znaczny i gwałtowny wzrost masy ciała w krótkim czasie,
 • znaczny i gwałtowny spadek masy ciała w krótkim czasie,
 • ciąża,
 • dojrzewanie - okres intensywnego wzrostu,
 • czynniki genetyczne,
 • zaburzenie funkcjonowania tkanki łącznej,
 • długotrwałe przyjmowanie substancji bogatych w kortykoidy.

Początkowo rozstępy są ciemnoczerwone bądź czerwone (faza zapalna). Wówczas często swędzą i pieką, a skóra staje się napięta. Z czasem rozstępy bledną, stają się białe lub perłowe i wklęsłe (faza zanikowa). Przyjmują swoją ostateczną formę. Rozstępy zdecydowanie częściej powstają u kobiet niż u mężczyzn.

U kogo najczęściej powstają rozstępy?

Rozstępy w ciąży to powszechny problem. Są skutkiem zaburzeń gospodarki hormonalnej, nadmiernego rozciągania się skóry na brzuchu i na piersiach, a także innych częściach ciała, jeśli przyszła mama szybko i dużo przybiera na wadze bądź jej ciało zatrzymuje wodę. W ciąży najczęściej pojawiają się rozstępy na brzuchu i piersiach, ale również biodrach.

Zobacz wideo

Kolejną grupą narażoną na powstawanie rozstępów są młodzi ludzie w okresie dojrzewania płciowego. Wówczas u dziewcząt pojawiają się rozstępy na piersiach i biodrach. U chłopców - zwykle na plecach.
Rozstępom sprzyja szybki przyrost masy ciała, ale i masy mięśniowej u osób, które wyczynowo uprawiają sport (kulturystyka, pływanie). Odwrotną sytuacją, która również naraża na pojawienie się pęknięć w skórze, jest szybka utrata masy ciała bądź mięśni - wskutek ograniczenia bądź zaniechania aktywności fizycznej, schudnięcia czy choroby.

Jak się pozbyć rozstępów?

Rozstępy są problemem większości kobiet w różnym wieku. Niestety zapobieganie im, jak i pozbycie się problemu jest sporym wyzwaniem. Co robić, by pozbyć się rozstępów? Przede wszystkim szybko zareagować i rozpocząć leczenie, ponieważ tylko wtedy, zanim rozstępy zmienią barwę z czerwonej na białą, może być ono satysfakcjonujące.

Najskuteczniejszym sposobem są zabiegi laserowe, ponieważ tak głęboki i poważny ubytek skóry wymaga radykalnych rozwiązań (laser między innymi stymuluje produkcję kolagenu). Aby uzyskać zadowalające rezultaty, należy poddać się kilku, zwykle od 3 do 6, zabiegom laserowym. Zabieg laseroterapii bywa wzmacniany zabiegiem fototerapii.

Inna metodą walki z rozstępami jest mezoterapia, polegająca na wstrzykiwaniu w skórę substancji pobudzających tworzenie się kolagenu. Kolejny sposób to wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego, które przyspiesza przebudowę blizn w zdrową tkankę.

Inne metody i domowe sposoby mogą jedynie zmniejszyć widoczność rozstępów. Co pomoże?

 • kremy na rozstępy, zawierające lecznicze składniki w wysokich stężeniach. To na przykład kwas glikolowy czy retinoidy (nie wolno ich stosować w ciąży, gdyż są szkodliwe dla płodu), witaminy A, E, C oraz witaminy z grupy B,
 • olej z kiełków pszenicy - poprawia wygląd rozstępów, ale tylko we wczesnej fazie,
 • witamina C, podawana doustnie, stosowana razem z kremami na rozstępy,
 • oliwa z oliwek, peelingi z kawy, sok z cytryny, a także aloes - przede wszystkim poprawiają kondycje skóry.

Bardzo ważne, zarówno w profilaktyce, jak i usuwaniu rozstępów jest optymalne nawilżanie skóry oraz pielęgnacja, która zapewnia jej elastyczność i wspomaga produkcję włókien kolagenowych. Szalenie ważna jest aktywność fizyczna - regularna i umiarkowana, a także dieta bogata w witaminy i minerały.

Więcej o: