Emolienty - jak działają? Kiedy je stosować?

Emolienty to preparaty do pielęgnacji wymagającej skóry, które mają właściwości nawilżające, natłuszczające i uelastyczniające skórę. Ponieważ niwelują podrażnienia i odbudowują płaszcz hydrolipidowy naskórka, są kluczowym elementem terapii wielu chorób zapalnych skóry, które przebiegają z uszkodzeniem bariery naskórkowej. Jak działają emolienty? Kiedy i jak je stosować?

Emolienty to preparaty natłuszczające do pielęgnacji skóry, które wytwarzają na jej powierzchni film (warstwę okluzyjną) ograniczający odparowywanie wody z naskórka. Ponieważ poprawiają kondycję skóry, polecane są głównie osobom z atopowym zapaleniem skóry (AZS), choć wspomagają leczenie wielu innych przypadłości, takich jak łuszczyca czy wyprysk kontaktowy. Nazwa emolient pochodzi z języka łacińskiego (emolliere) i oznacza "zmiękczać".

Zobacz wideo

Emolienty to produkty do stosowania zewnętrznego. Zaleca się je osobom z uszkodzoną barierą naskórkową, skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień, a także niemowlętom i dzieciom, które potrzebują wyjątkowo delikatnej i skutecznej pielęgnacji. Emolienty można kupić pod postacią lotionów, kremów, balsamów i maści, a także emulsji do pielęgnacji twarzy i ciała. Emolienty do kąpieli to żele i emulsje do mycia oraz kąpieli, a także szampony.

Jak działają emolienty?

Emolienty natłuszczają skórę, nawilżają i uelastyczniają. Sprawiają, że ta staje się miękka i gładka. Jednym z mechanizmów ich działania jest przyciąganie cząsteczek wody z głębszych warstw naskórka, wiązanie jej i utrzymywanie w obrębie warstwy rogowej. Substancje po wniknięciu w głąb skóry zatrzymują wodę przez blokowanie kanałów, którymi jest wydalana.

Rolą emolientów jest odbudowa bariery naskórkowej przez dostarczanie składników lipidowych czy białkowych. Substancje tworzą na powierzchni skóry warstwę ochronną, która wpływa na zmniejszenie utraty wody przez naskórek. Inne zadanie to ochrona skóry przed negatywnym wpływem czynników środowiskowych, także alergenów. Emolienty wspierają naturalną barierę naskórkową. Mają przy tym działanie przeciwzapalne oraz przeciwświądowe.

Jakie składniki wchodzą w skład preparatów?

W składzie emolientów wyróżnia się substancje uzupełniające lipidy naskórka, składniki o działaniu okluzyjnym i humektanty. I tak:

  • humektanty są higroskopijne, co oznacza, że zatrzymują i wiążą wodę z otoczenia. To gliceryna (glicerol), mocznik, mleczany, sorbitol, glikol propylenowy, kwas hialuronowy, α-hydroksykwasy, nienasycone kwasy tłuszczowe,
  • fizjologiczne lipidy naskórka, substancje uzupełniające lipidy naskórka. Ich zadaniem jest rekonstrukcja lipidów naskórka. To ceramidy, cholesterol, trójglicerydy, kwas linolowy i linolenowy oraz oleje roślinne cholesterol, skwaleny, fosfolipidy, kwasy tłuszczowe,
  • substancje okluzyjne, które na powierzchni naskórka tworzą cienką warstwę ochronną, co zapobiega utracie wody. To wazelina, kwasy tłuszczowe, parafina i fosfolipidy.

Emolienty to dermokosmetyki, które najczęściej nie zawierają sztucznych barwników, substancji zapachowych i pieniących oraz środków konserwujących. Są delikatne, łagodne i bezpieczne. Niemniej zawsze przed zakupem preparatu z emolientami należy przeanalizować jego skład i wybrać optymalne rozwiązanie.

Emolienty dla niemowląt i dzieci

Emolienty powinny być stosowane przez osoby w każdym wieku, które mają problemy ze skórą suchą, wymagającą, skłonną do podrażnień. Szczególnie ważne są w przypadku atopowego zapalenia skóry (AZS), choć są pomocne w leczeniu różnych schorzeń skóry. Dzięki nim skóra jest nawilżona, odżywiona, gładka, miękka oraz natłuszczona.

Emolienty sprawdzają się także jako kosmetyki dla najmłodszych. Warto ich używać do pielęgnacji skóry dzieci, zwłaszcza że ciałko noworodka i niemowlęcia powinno być traktowane w szczególny sposób. Skóra małego dziecka jest cienka, delikatna i bardzo wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Trzeba również pamiętać, że noworodek nie ma wykształconej bariery naskórkowej.

By chronić delikatną skórę dziecka warto sięgać po emolienty do mycia i kąpieli oraz do smarowania twarzy i ciała. Dzięki substancjom o działaniu natłuszczająco-nawilżającym skóra staje się nawilżona, gładka i odpowiednio natłuszczona. Dermokosmetyki, w zależności od potrzeb, można stosować z różną częstotliwością. Ważne jest, by skórę smarować od razu po kąpieli. To zapobiega utracie wody przez naskórek oraz odbudowuje warstwę ochronną skóry. Emolienty dla niemowląt mogą być zwykle stosowane od pierwszych dni życia dziecka.

Więcej o: