Olejowanie włosów - na czym polega i jakie przynosi korzyści?

Olejowanie włosów jest znane od stuleci. Pomaga w zachowaniu pięknych włosów, odżywia je i regeneruje. W jaki sposób należy olejować włosy, jakiego oleju powinno się używać i jak często trzeba powtarzać zabieg?

Olejowanie włosów - co to jest i na czym polega?

Ta znana i stosowana już w starożytnym Egipcie metoda polega na nanoszeniu na włosy oleju. Oczywiście, dobór oleju jest w tym przypadku kluczowy; olej powinien być odpowiedni do struktury włosów. Można go rozprowadzić na końcach włosów, od połowy ich długości lub od nasady głowy, po czym należy go pozostawić na co najmniej kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Dzięki zabiegom olejowania włosów, wykonywanym regularnie, włosy odzyskują blask, są mocniejsze, odżywione, nawilżone, a co za tym idzie - o wiele piękniejsze. Jest kilka metod olejowania: na mokro, na sucho, w misce, a także z dodatkiem odżywki do włosów.

Zobacz wideo

Oleje do olejowania włosów - podział

Oleje dzieli się w zależności od ich budowy. Wielkość cząstek wpływa na wnikanie danych substancji we włosy. Z tego względu wyróżnia się następujące oleje:

  • nasycone -  jest to np. olej palmowy czy masło kakaowe,
  • wielonienasycone - czyli np. olej słonecznikowy, olej z orzechów włoskich lub olej sojowy,
  • jednonienasycone - oliwa z oliwek, olej z migdałów i olej rzepakowy.

W zależności od rodzaju włosów, a dokładnie ich porowatości, należy dobrać odpowiedni rodzaj oleju. Włosy wysokoporowate wolą oleje o dużych cząstkach, zaś niskoporowate lepiej przyjmą cząstki małe. Wśród najczęściej stosowanych olejów wymienia się:

  • Olejek migdałowy o słodko-gorzkim zapachu i oleistej konsystencji. Polecany jest osobom z suchymi włosami, wymagającymi regeneracji. Powinny na niego uważać właściciele cienkich i przetłuszczających się włosów, ponieważ może przynieść efekt tłustych, polepionych kosmyków.
  • Stosowanie olejku arganowego zaleca się w przypadku każdego rodzajowi włosów, ponieważ działa przyspieszająco na ich porost. Wykorzystuje się go jako dodatek do masek i odżywek do włosów. Dobrze sprawdza się przy stylizacji fryzur, szczególnie przy użyciu gorącego powietrza.
  • Olej makadamia jest zalecany po zabiegu farbowania włosów - stanowi świetną ochronę koloru, jednocześnie zapewniając włosom blask. Korzystnie działa także na porost włosów. Jeśli zastosuje się go na włosy przed suszeniem, pozytywnie wpłynie na ich wysychanie.
  • Olej kokosowy, który bardzo skutecznie odżywia włosy, dodaje im blasku i regeneruje zniszczone końce. Olej ten jest łatwo dostępny, można go kupić niemal w każdym sklepie.

Olejowanie włosów - jaki olej wybrać?

Dobranie najlepszego oleju do włosów należy zacząć od określenia porowatości swoich włosów. W dalszej kolejności trzeba uwzględnić problemy, z którymi się zmagasz. Najbardziej zniszczone są włosy wysokoporowate, których łuski nie przylegają ściśle do siebie. Jeśli masz trudności z ustaleniem struktury swoich włosów, możesz wykonać test na porowatość. Zajmie ci zaledwie kilka minut i jest bardzo prosty. Zanurz w szklance wody jeden ze swoich włosów i odczekaj 5 minut. Jeśli po upływie tego czasu włos opadnie na dno, to sygnał, że włosy wchłaniają wodę czyli są wysokoporowate. Włosy niskoporowate zachowają się zupełnie inaczej - nie opadną i będą unosić się na powierzchni wody.

Drugą opcją, by sprawdzić strukturę włosów, jest wizyta u trychologa. Lekarz specjalista dokładnie określi, jakie mamy włosy.

Olejowanie włosów - w jaki sposób i jak często?

Najlepsze efekty i korzyści osiąga się olejując włosy minimum raz w tygodniu. Olej na włosach należy pozostawić na kilka godzin - najlepiej  nawet na 8 godzin. Jeśli zamierzasz olejować włosy w dzień, wybierz taki, w którym nie masz napiętego grafiku i możesz pozwolić sobie na spacerowanie po domu z natłuszczonymi włosami. Włosy z nałożonym olejem dobrze jest związać wysoko na czubku głowy lub owinąć ręcznikiem. Można także użyć czepka kąpielowego. Pamiętaj, że im gorszy jest stan twoich włosów, tym częściej powinny być olejowane.

Włosy można olejować również również przed snem, pozostawiając olej na całą noc. Wtedy nie trzeba specjalnie zmieniać planów, czy dostosowywać grafiku do pozostania w domu. Należy jednak uważać, by nie pobrudzić poduszki - dobrze jest użyć czepka kąpielowego, owinąć poduszkę ręcznikiem lub starą poszewką.

Ważne jest, by rozczesać włosy przed i po olejowaniu. W celu zmycia oleju należy starannie umyć głowę, w pierwszej kolejności nakładając odżywkę, a dopiero później umyć je szamponem.

Więcej o:
Copyright © Agora SA