Suchy zębodół - przyczyny, objawy, leczenie

Suchy zębodół to termin stomatologiczny, oznaczający jedno z najczęstszych powikłań po ekstrakcji zęba. Jego istotą jest brak skrzepu krwi w zębodole, z czym wiążą się nieprzyjemne dolegliwości, takie jak dotkliwy ból. Przyczyną suchego zębodołu może być niewytworzenie się skrzepu krwi w ranie po usuniętym zębie lub jego zbyt wczesne wypłukanie. Jakie są inne przyczyny i objawy schorzenia? Jak je leczyć? Czy domowe sposoby pomogą? Czy suchy zębodół zawsze wymaga konsultacji z lekarzem?

Suchy zębodół (pusty), czyli poekstrakcyjne zapalenie zębodołu, jest powikłaniem po usunięciu zęba. To przypadłość, która dotyka nie więcej niż 4 procent pacjentów. Mówi się o nim, kiedy prawidłowy proces gojenia ran zostaje zaburzony. Do powikłania dochodzi, ponieważ nie powstał bądź rozpadł się skrzep krwi po ekstrakcji zęba. W procesie gojenia zmiany zachodzące wewnątrz skrzepu wpływają na odtworzenie ciągłości kości oraz błony śluzowej. Jeśli nie ma skrzepu, rana nie ma naturalnego opatrunku.

Zobacz wideo

Choć pusty zębodół może pojawiać się w każdej lokalizacji, najczęściej rozwija się po usunięciu zębów trzonowych dolnych. Poekstrakcyjne zapalenie zębodołu występuje częściej wśród kobiet, zwłaszcza po 40. roku życia.

Suchy zębodół - przyczyny

Przyczyna powstawania pustego zębodołu nie została w pełni wyjaśniona. Uznaje się, że mogą być one różne. Błędnie lub niedokładnie wykonany zabieg dentystyczny, na przykład nadmierne łyżeczkowanie zębodołu, to tylko jeden z nich. Porodem powikłania mogą być także:

  • problemy krzepliwości, hemofilia,
  • niestosowanie się do zaleceń dentysty: palenie papierosów, picie gorących napojów natychmiast po ekstrakcji, wypłukanie skrzepu z dołu po zębie podczas mycia oraz płukania jamy ustnej. (Bezpośrednio po zabiegu usunięcia zęba przez pierwsze dwie godziny nie powinno się nic jeść ani pić),
  • mechaniczny uraz ściany kostnej zębodołu,
  • niedokrwienie tkanek spowodowane środkiem znieczulającym,
  • infekcje, infekcje w obrębie jamy ustnej, stan zapalny w zębodole,
  • niedożywienie, niedobór witamin, spadek odporności,
  • kłopoty z krążeniem, nadciśnienie, cukrzyca, otyłość, choroby ogólnoustrojowe, choroba nowotworowa, zaburzenia hormonalne,
  • niewłaściwa pielęgnacja jamy ustnej po przeprowadzeniu zabiegu ekstrakcji.

Suchy zębodół - objawy

Jak wygląda suchy zębodół? Jego objawy są dość charakterystyczne. Kilka dni po zabiegu pacjent zaczyna odczuwać dolegliwości bólowe w miejscu usuniętego zęba.

Głównym objawem jest ból - silny i pulsujący, który promieniuje wzdłuż gałęzi nerwu trójdzielnego. Z czasem narasta i staje się bardzo uciążliwy. Może mu towarzyszysz nieprzyjemny zapach z ust oraz zaburzenia smakowe. Ściany zębodołu są wrażliwe na dotyk i pokryte szarym nalotem. W jamie ustnej widoczny jest pusty zębodół - wewnątrz może dostrzec kość. Węzły chłonne pod żuchwą mogą być nieznacznie powiększone, ale nie pojawia się gorączka czy objawy grypopodobne.

Suchy zębodół - leczenie

Leczenie suchego zębodołu wymaga konsultacji z lekarzem i specjalistycznego wsparcia dentystycznego. Domowe sposoby, takie jak popijanie herbaty z rumiankiem, płukanie jamy ustnej środkami odkażającymi czy zażywanie tabletek przeciwbólowych, mogą przynieść chwilową ulgę, ale nie rozwiążą problemu.

Jeżeli po zabiegu usunięcia zęba pojawiają się niepokojące objawy, bezzwłocznie należy udać się do gabinetu dentystycznego, gdzie lekarz stomatolog - po przeprowadzonym badaniu i postawieniu diagnozy - rozpocznie leczenie. Charakterystyczne dla tego powikłania jest, że objawy pojawiają się między 2. a 4 dniem po zabiegu.

Leczenie suchego zębodołu polega na wyłyżeczkowaniu rozpadłego skrzepu z zębodołu, przepłukaniu zębodołu roztworem NaCl lub roztworem dwuwęglanu sodu, a także na założeniu preparatów przeciwzapalnych i przeciwbólowych (w kształcie dostosowanym do kształtu zębodołu). Bywa, że konieczne jest zszycie dziąsła lub antybiotykoterapia, jeśli doszło do zakażenia (nie jest to bowiem pierwotnie typowa choroba związana z rozwojem mikroorganizmów). Leczenie dentystyczne jest skuteczne, łagodzi dolegliwości, ale nie przyspiesza gojenia. Jak długo trwa leczenie zębodołu? Zwykle około 7-10 dni, choć może się przeciągnąć i do trzech tygodni. W leczeniu można wspomagająco zastosować laseroterapię lub ozonoterapię.

Leczenie suchego zębodołu nie powinno się ograniczać wyłącznie do gabinetu dentystycznego. W warunkach domowych należy dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, w szczególności okolicy chorego zębodołu. Oprócz mycia zębów wskazane jest płukanie jamy ustnej. Pomogą zarówno gotowe roztwory do płukania jamy ustnej, jak i ziołowe napary - na przykład z rumianku.

Więcej o: