Co się stanie, jeśli w krótkim czasie nie wyjmiesz z ciała drzazgi? Ekspertka: Ryzykujesz infekcją

Drzazga wbita w skórę jest zwykle tak dokuczliwa, że staramy się ją od razu wyjąć. Nie zawsze jednak jest to łatwe zadanie. Czy można ją zostawić, a organizm sam się jej pozbędzie? Nie. Lekarze apelują, aby jak najszybciej usuwać ciało obce.
Zobacz wideo

Eksperci zalecają, aby nie zostawiać drzazgi w skórze. Okazuje się, że choć kawałek drewna, który tkwi w naszym ciele, wydaje się stosunkowo niegroźny, może się stać przyczyną problemów zdrowotnych.

Skóra to fizyczna bariera, której zadaniem jest zapobieganie infekcjom. Drzazga narusza ją i tym samym ułatwia bakteriom z zewnątrz przedostanie się do środka. Co więcej, zarazki mogą się znajdować już na samej drzazdze

- wyjaśnia w rozmowie z Live Science Ashley Jones, dyplomowana pielęgniarka z The Ohio State University Wexner Medical Center.

Co nam grozi, jeśli nie wyjmiemy drzazgi?

Jedną z infekcji, która grozi nam w efekcie kontaktu z drzazgą, jest zakażenie bakterią tężca (clostridium tetani). Te namnażające się zarazki produkują bardzo trujące toksyny. Jedną z nich jest tetanospazmina - neurotoksyna, która atakuje komórki nerwowe. W efekcie jej oddziaływania na układ nerwowy może dojść do stałego pobudzenia neuronów, które wywołuje napady skurczów oraz nieustanne napięcie mięśni szkieletowych.

Ze względu na ryzyko infekcji, Ashley Jones zaleca usuwanie drzazgi pęsetą. Jeśli to się nie uda, rekomenduje udanie się do lekarza, który zrobi to przy pomocy czystych i sterylnych narzędzi. Również dr Jefry Biehler, pediatra ze Szpitala Dziecięcego Nicklaus w Miami, apeluje, aby nie pozostawiać drzazgi w skórze. Jeśli nie zostanie usunięta, ciało raczej nie da rady samo się jej pozbyć.

Ludzki organizm prawdopodobnie będzie próbował jakby "odepchnąć" obce ciało (...). Czasami może być w stanie naturalnie wydalić drzazgę ze skóry, nie wywołując przy tym reakcji zapalnej. Innym razem kawałek drewna może jednak utkwić w ludzkim ciele na zawsze

- opisuje Jefry Biehler. w rozmowie z Live Science.

Lekarz przypomina, że ciało obce w skórze może powodować zaczerwienie, stan zapalny i obrzęk, w którego obrębie może się zbierać ropa. Jeśli taka reakcja zapalna trwa przez kilka dni lub tygodni, może doprowadzić do powstania trwałego guza. Jest to rodzaj ochronnej bańki, która zbudowana jest z komórek odpornościowych. Otaczają one ciało obce, którego organizm nie był w stanie sam usunąć.

Więcej o: