Włókniak miękki - jak wygląda? Czy jest groźny?

Włókniak miękki, łagodny nowotwór powstający z tkanki łącznej, jest zmianą, która przyjmuje najczęściej kolor skóry i jest miękka w dotyku. Ma postać grudkowatych narośli i występuje powszechnie, często licznie. Jej typowa lokalizacja to szyja i kark, okolice pachowe oraz pachwiny. Zmiany nie wywołują żadnych dolegliwości, takich jak ból czy świąd. Jak wygląda włókniak miękki? Jakie są jego przyczyny? Czy jest groźny? Jak się go pozbyć?

Włókniak miękki - jak wygląda?

Włókniak miękki jest łagodnym nowotworem skóry, związanym ze zmianami przerostowymi tkanki łącznej. Jak wygląda? Najczęściej jak tworem miękkim, zwykle workowato zwisającym. Da się go wprowadzić wgłąb skóry przez ucisk palcem. Ma kształt kulistego guzka, który wyrasta ze skóry (włókniak nieuszypułowany) lub jest z nią połączony cienkim pasmem tkankowym (włókniak uszypułowany). Jego wielkość waha się od kilku milimetrów nawet do kilku centymetrów. Zwykle włókniaki miękkie występują licznie. Umiejscawiają się na szyi i karku, okolicach pachowych oraz pachwinach.

Zobacz wideo

Kolor włókniaka miękkiego jest cielisty, zbliżony do barwy skóry, choć może być nieco ciemniejszy. Zwykle nagromadzenie barwnika (melaniny) obserwuje się na zmianach w okolicy pachwin oraz w dołach pachowych, na skórze wokół szyi oraz w okolicach zgięciowych u osób z nadmierną masą ciała.

Włókniaki miękkie są uwarunkowane genetycznie, a wraz z wiekiem ich ilość na skórze zwykle rośnie. Choć mogą występować u obu płci, najczęściej spotyka się je u kobiet w starszym wieku. Zmiany, które nie są usuwane, pozostają przez całe życie. Dobra wiadomość jest taka, że włókniak miękki nie stanowi zagrożenia dla życia, ponieważ nie ulega zezłośliwieniu. Włókniaki miękkie nie swędzą, nie bolą i nie krwawią, choć może się zdarzyć, że wskutek urazów mechanicznych (podrażnienia, otarcia) może rozwinąć się stan zapalny.

Włókniak - przyczyny

Włókniak miękki, w odróżnieniu od włókniaka twardego, jest zmianą o charakterze wrodzonym, choć może się pojawić w różnym wieku. Prawdopodobieństwo to wzrasta wraz z otyłością, cukrzycą, akromegalią oraz innymi zaburzeniami gospodarki hormonalnej.

Włókniaki miękkie często występują u kobiet w okresie ciąży. Mnogie włókniaki miękkie są obecne w przebiegu choroby Recklinghausena - jest to tzw. neurofibromatoza typu I. Predyspozycje do ich powstawania odnotowuje się u osób, którego bliscy mieli lub mają włókniaki.

Zmianami nabytymi są włókniaki twarde. Najczęściej powstają w wyniku urazu, zranienia, ukąszenia i przebytego miejscowego stanu zapalnego.

Włókniak miękki - rozpoznanie i usuwanie

Włókniak miękki może być zdiagnozowany jedynie przez dermatologa, który odróżni go od brodawczaka albo tłuszczaka, które ten przypomina. Rozpoznanie włókniaka miękkiego stawia się na podstawie badania lekarskiego. Jest ono ważne, ponieważ wyklucza rozwój poważniejszych zmian i stanów zapalnych skóry,
Włókniaki miękkie nie ulegają zezłośliwieniu, dlatego też nie ma konieczności ich usuwania. Wielu osobom ich obecność przeszkadza zarówno ze względów estetycznych, jak i z powodu nawracających stanów zapalnych. Podrażniany i zaogniony włókniak może być i bolesny, i uciążliwy. Usuwanie włókniaków miękkich jest zalecane jedynie ze względów kosmetycznych, a nie medycznych.

Jak się pozbyć włókniaka miękkiego? Ponieważ ten nie znika samoistnie, w celu jego usunięcia należy podjąć leczenie. Przeprowadza się je głownie ze względów estetycznych oraz gdy zmiana zlokalizowana jest w miejscu, które podlega drażnieniu. Zwykle stosuje się metody chirurgiczne, elektrochirurgiczne lub kriochirurgiczne.

Najczęściej stosowaną metodą usuwania włókniaków miękkich jest:

  • elektroresekcja (nie można jej wykonywać u osób z wszczepionym rozrusznikiem serca, kobietom w ciąży oraz chorym z zaburzeniami krzepnięcia krwi), czyli usuwanie zmiany za pomocą prądu elektrycznego,
  • usuwanie laserowe, czyli usuwanie zmiany wiązką lasera. Zaletą tej metody jest brak blizn.

Inne, rzadziej stosowane metody wykorzystywane w leczeniu włókniaków miękkich to krioterapia, czyli zamrażanie zmiany za pomocą ciekłego azotu oraz wycięcie chirurgiczne. Niestety włókniaki po usunięciu mogą odrosnąć.

W internecie krąży wiele porad i domowych sposobów na pozbycie się włókniaka miękkiego, jednak należy zachować ostrożność. Pominięcie wizyty specjalisty i podjęcie leczenia na własną rękę może zaszkodzić. Włókniaki miękkie zawsze powinny być zdiagnozowane i usuwane przez specjalistę.

Więcej o: