Wniosek o urlop wychowawczy - jak napisać i kiedy złożyć?
Urlop wychowawczy - zasady
Wniosek jest niezbędny, by pracownikowi został przyznany urlop wychowawczy, który przysługuje w maksymalnym wymiarze 36 miesięcy na obojga rodziców. Może z niego skorzystać zarówno matka, jak i ojciec, jeżeli oboje są pracownikami. Urlop wychowawczy można wykorzystać najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6. rok życia.
Urlop wychowawczy przysługuje osobie, która zawarła z pracodawcą umowę o pracę i ma co najmniej sześciomiesięczny staż pracy. Co istotne uwzględnia się w nim wszystkie okresy zatrudnienia na podstawie stosunku pracy - nie tylko czas przepracowany u obecnego pracodawcy.
Urlop wychowawczy jest bezpłatny, osoba na nim przebywająca ma prawo do opieki zdrowotnej, a składki emerytalne i zdrowotne pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym pokrywa ZUS.
Kiedy złożyć wniosek o urlop wychowawczy?
Wniosek o urlop wychowawczy należy złożyć na co najmniej 21 dni przed jego rozpoczęciem. W przypadku niezachowania ustawowego terminu (pracownik złoży wniosek później niż 21 dni przed przewidywaną datą jego rozpoczęcia), pracodawca udziela urlopu z upływem 21 dni od daty złożenia wniosku.
Warto pamiętać, że wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego można wycofać, jednak nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu poprzez złożenie pracodawcy pisemnego oświadczenia w tej sprawie.
Jak napisać wniosek o urlop wychowawczy?
Wniosek o urlop wychowawczy powinien zawierać takie informacje jak:
- imię i nazwisko pracownika (oraz jego podpis),
- nazwę i adres pracodawcy, do którego adresowany jest wniosek,
- imię i nazwisko dziecka, na które ma być udzielony urlop wychowawczy,
- okres, na jaki ma zostać udzielony urlop wychowawczy albo jego część na dane dziecko,
- okres urlopu wychowawczego, który dotychczas został wykorzystany na dane dziecko,
- liczbę części urlopu wychowawczego, z których dotychczas skorzystano na dane dziecko.
Wniosek o urlop wychowawczy - o czym warto wiedzieć?
Planując złożyć wniosek o urlop wychowawczy, warto pamiętać o kilku kwestiach:
- Pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu wychowawczego na okres wskazany we wniosku. Odmowa pracodawcy stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, co jest zagrożone karą grzywny.
- Warto pamiętać, że na każde kolejne dziecko przysługuje osobny urlop wychowawczy.
- Urlop wychowawczy nie musi być udzielony od razu w całości. Pracownik może wykorzystać go w maksymalnie 5 częściach.
- Rodzice mogą jednocześnie korzystać z całego urlopu wychowawczego. Wówczas czas jego trwania skraca się do 16 tygodni dla każdego z nich.
- Okres urlopu wychowawczego, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
- Pracownicy korzystający z urlopu wychowawczego podlegają ochronie. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego - wzór
Przykładowy wzór wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego może przyjąć następujące brzmienie:
Zwracam się z prośbą o udzielenie mi urlopu wychowawczego od dnia … do dnia … w celu sprawowania opieki nad dzieckiem (imię i nazwisko) urodzonego (data urodzenia).
Dotychczas nie korzystałam z urlopu wychowawczego przysługującego mi na … (imię i nazwisko dziecka). Do tej pory wykorzystałam … miesięcy/dni urlopu wychowawczego przysługującego mi na opiekę nad dzieckiem… (imię i nazwisko dziecka). [WYBRAĆ WŁAŚCIWE].
W załączeniu oświadczenie ojca dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu wychowawczego przez okres wskazany w moim wniosku.
Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego - załącznik
Pracownik powinien dołączyć do wniosku o urlop wychowawczy oświadczenie drugiego rodzica o braku zamiaru korzystania z urlopu w czasie wskazanym we wniosku. Nie ma takiej potrzeby, jeśli drugi rodzic jest pozbawiony władzy rodzicielskiej lub mu ją ograniczono, drugiego opiekuna dziecka zwolniono z opieki lub ograniczono ją, zachodzą przeszkody, które uniemożliwiają dołączenie takiego oświadczenia.
-
Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego? Rodzice: To może wyrządzić dzieciom krzywdę
-
Kiedy zaczynają się wakacje? MEN: Dzisiaj trudno powiedzieć, jaką będziemy mieli sytuację w czerwcu w lipcu czy sierpniu
-
Mama 22 dzieci była w ciąży bez przerwy przez ponad 16 lat. "Najkrótszy poród trwał 45 minut"
-
Czy warto walczyć o powrót do szkoły? Sławomir Broniarz: Nie ma powodu, aby dla próbnej matury ryzykowali zdrowie
-
Kiedy wracamy do szkoły 2021? Andrusiewicz: "Na pewno teraz nie może zapaść decyzja o powrocie wszystkich dzieci do szkół"
- Płaskostopie - poznaj rodzaje i przyczyny deformacji, a także skuteczne ćwiczenia stóp
- Złudzenie optyczne, czyli jak mózg potrafi nas oszukać
- Alergia na roztocza - jakie są objawy i co można zrobić? Czy można się odczulić?
- Mama uczy córkę, że dziewictwo nie istnieje. Wideo obejrzało ponad 2 miliony ludzi. Ma w tym ważny powód
- "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza - szczegółowe streszczenie lektury i główne motywy