Ból brzucha po lewej stronie - co może oznaczać?

Ból brzucha po lewej stronie, choć jest powszechną przypadłością, powinien być potraktowany poważnie. To niepokojący objaw, który może mieć wiele przyczyn. Co może oznaczać ból brzucha po lewej stronie? Dlaczego nie wolno go bagatelizować?

Ból brzucha po lewej stronie może dokuczać tak w dole brzucha, jak i pod żebrami. Dolegliwości mogą być również rozlane, wówczas ich źródło trudno zlokalizować. Ból brzucha po lewej stronie może towarzyszyć łagodnym dolegliwościom, ale i chorobom oraz poważnym stanom, które wymagają szybkiej interwencji - farmakologicznej bądź chirurgicznej.

Zobacz wideo

Ból brzucha po lewej stronie - przyczyny

Ponieważ zwykle ból lokalizuje się w okolicy chorego narządu, ból brzucha po lewej stronie może wskazywać na kilka przyczyn. Zdarza się, że ich powodem są uchyłki jelita grubego, tzn. wgłębienia w ścianie jelita. Zapalenie uchyłków jelita grubego wywołuje gorączkę, nudności, zaparcia i cienkie stolce.

Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami może wywołać powiększona śledziona, która uciska sąsiadujące z nią narządy. Jej powiększenie mogą powodować torbiele, choroby zakaźne czy autoimmunologiczne, jak również przeziębienie. Jeśli dojdzie do pęknięcia śledziony, ból staje się gwałtowny, pojawia się masywny krwotok. Przewlekłe bóle po jedzeniu, w okolicy lewego podżebrza lub dołka podsercowego, mogą wskazywać na przewlekłe zapalenie trzustki.

Ból brzucha po lewej stronie na górze, któremu towarzyszy niestrawność i uczucie pełności w jamie brzusznej, może oznaczać zapalenie błony śluzowej żołądka (pojawia się, gdy doszło do uszkodzenia wewnętrznej warstwy ściany żołądka), wrzody żołądka lub dwunastnicy, które najczęściej jest spowodowane są przez Helicobacter pylori lub długotrwałe stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych NLPZ. Ból brzucha po lewej stronie spowodowany przez zapalenie błony śluzowej żołądka może być także wywołany przez czynniki autoimmunologiczne (wówczas organizm produkuje przeciwciała, które uszkadzają błonę śluzową żołądka). Nieleczone zapalenie błony śluzowej żołądka i innych jego schorzeń jest groźne - może prowadzić do powikłań.

Bardzo silne bóle w górnej części brzucha po stronie lewej, który promieniuje do pleców, może świadczyć o ostrym zapaleniu trzustki. Wówczas ból jest stały i trwa długo, nawet kilka dni. Zmniejsza się przy przyjęciu pozycji siedzącej. Zwykle pojawiają się nudności i wymioty.  Ból brzucha po lewej stronie może także wywołany przez ropień podprzeponowy. Jego inne objawy to: gorączka, czkawka, spłycenie i przyspieszenie oddechu.

Ból brzucha po lewej stronie - charakter

O bólu brzucha wiele mówi jego charakter. Ból może być:

  • silny i ostry, mieć charakter napadowy. Uniemożliwia normalne funkcjonowanie i wymusza przyjęcie pozycji, w której słabnie,
  • mieć charakter nawracający. Wówczas dolegliwości pojawiają się co jakiś czas, po czym mijają, by znów powrócić. Określa się je wówczas jako pobolewanie brzucha. Mogą świadczyć zarówno o przeżywanym stresie, jak i o stanie zapalnym.

Jak również:

  • pulsujący ból brzucha z lewej strony, który promieniuje do krzyża oraz krocza. Może być objawem tętniaka aorty brzusznej,
  • kurczowy ból brzucha, który jest bardziej dokuczliwy z lewej strony i nasila się przy ucisku. Może wskazywać na zapalenie uchyłków jelita grubego. Zwykle towarzyszą mu nudności, gorączka, dreszcze, biegunka, zaparcia. Ból po lewej stronie brzucha na dole, kiedy ma charakter skurczowy, u kobiet może być objawem zapalenia przydatków. Ból może być rozlany, zmienny, promieniuje na plecy. Mogą się pojawić upławy o nieprzyjemnym zapachu, gorączka, nudności, wymioty, wzdęcia,
  • kłujący. Może zwiastować przepuklinę pachwinową.

Ból brzucha po lewej stronie - diagnostyka i leczenie

Jeśli ból brzucha po lewej stronie brzucha jest dokuczliwy bądź nawracający, należy skontaktować się z lekarzem, który zleci stosowne badania bądź skieruje na konsultację - na przykład do gastrologa. Do postawienia diagnozy niezbędny jest wywiad, badanie fizykalne, a i inne badania: laboratoryjne i obrazowe, ponieważ lokalizacja i charakter bólu nie są zwykle specyficzne i nie wskazują konkretnej jednostki chorobowej.

Nie należy leczyć się na własną rękę, ponieważ środkami przeciwbólowymi można zamaskować chorobę, a przyczyna bólu brzucha po lewej stronie będzie trudniejsza do ustalenia. Wiele dolegliwości bólowych zwiastuje poważne choroby, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia. Niektóre z nich wymagają leczenia szpitalnego i fachowej, natychmiastowej pomocy. To dlatego bólu brzucha nie wolno bagatelizować.

Więcej o:
Copyright © Agora SA