Ból gardła - przyczyny, objawy i leczenie. Domowe sposoby na ból gardła

Ból gardła, który dokucza przy przełykaniu, zarówno ostry, jak i przewlekły, zna prawie każdy. To powszechna dolegliwość, którą można łagodzić zarówno produktami z apteki, jak i domowymi sposobami. Niemniej zawsze warto dociec, co jest przyczyną dyskomfortu, ponieważ nie zawsze ból gardła wywołują infekcje wirusowe bądź bakteryjne. Jakie są jego przyczyny i objawy? Jak go leczyć? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Ból gardła, który może być objawem wielu chorób, utrudnia funkcjonowanie - mówienie, jedzenie, picie. Najczęściej nasila się podczas łykania. Jest odczuwalny bardzo rożnie: jako swędzenie, drapanie, kłucie, pieczenie. Ból gardła może mieć charakter ostry bądź przewlekły.

Zobacz wideo

Ostry ból gardła - przyczyny

Ból gardła to zwykle jeden z pierwszych objawów infekcji wirusowej lub bakteryjnej, zarówno przeziębienia, jak również grypy czy anginy. Pojawia się także w przebiegu odry czy mononukleozy zakaźnej. Bywa, że dokucza przy grzybiczym zapaleniu gardła wywołanym przez Candida albicans.

Najczęściej ból gardła pojawia się podczas infekcji wirusowych czy bakteryjnych. Rzadko jest jej jedynym objawem. Zwykle towarzyszy mu kaszel - suchy i mokry, gorączka, ból mięśni, katar czy chrypa, złe samopoczucie, rozbicie. Ból gardła może mieć różne nasilenie - od lekkiego pobolewania pojawiającego się podczas przełykania, po silny, stały, ostry i trudny do zniesienia ból. Zainfekowane gardło jest rozpulchnione i przekrwione, bolesne mogą być również węzły chłonne na szyi.

Jeszcze inną przyczyną ostrego bólu gardła może być zatrzymanie się ciała obcego w przełyku lub gardle. Pojawia się nagły i ostry ból gardła, który nasila się przy przełykaniu.

Przewlekły ból gardła - przyczyny

Przewlekły ból gardła bywa objawem poważniejszej choroby, stąd może mieć wiele przyczyn. Może być konsekwencją przewlekłych stanów zapalnych, takich jak ropne przewlekłe zapalenie gardła i migdałków czy przewlekłe zapalenie zatok przynosowych.

Często dokucza dyskomfort pojawiający się przy przewlekłym zapaleniu błony śluzowej gardła wywołany jest przez czynniki zewnętrzne, takie jak suche bądź klimatyzowane powietrze, dym tytoniowy, pyły i związki drażniące, jak i czynniki wewnętrzne, takie jak niedoczynność tarczycy, przewlekły nieżyt nosa i zatok, cukrzyca, alergie, przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych czy skrzywienia przegrody nosa.

Zdarza się, że ból gardła - tak przewlekły, jak i nawracający - pojawia się z powodu zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego lub refluksowego zapalenia gardła i krtani w przebiegu przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka. Przewlekły ból gardła może być również wywołany przez stosowane leki, a jeśli dokucza jednostronnie, może stać za nim nowotwór gardła lub krtani.

Leki na ból gardła

Co pomoże na ból gardła? Z pewnością tabletki do ssania na ból gardła, syropy, preparaty w sprayu, płukanki - aptecznych kół ratunkowych na ból gardła jest naprawdę wiele. Specyfiki różnią się między sobą nie tylko formą, ale również składem, choć zwykle zawierają wyciągi roślinne lub olejki eteryczne oraz substancje lecznicze. Leki na ból gardła mają za zadanie:

  • koić podrażnioną śluzówkę,
  • uśmierzyć ból,
  • złagodzić stan zapalny w gardle,
  • zmniejszać obrzęk,
  • działać znieczulająco,
  • ułatwiać przełykanie,
  • poprawić odporność błon śluzowych gardła,
  • działać przeciwzapalnie i bakteriobójczo

Domowe sposoby na zapalenie gardła

Na ból gardła, który towarzyszy zwłaszcza infekcjom wirusowym, pomogą również domowe sposoby. Co robić?

Przede wszystkim należy dużo pić. Z pewnością pomogą naturalne preparaty, które zawierają witaminę C oraz składniki przeciwzapalne. To miód, cytryna, sok malinowy czy sok z czarnego bzu. Bardzo ważne jest, by napoje były utrzymane w temperaturze pokojowej. Zarówno zbyt zimne, jak i zbyt ciepłe, podrażniają gardło.

Dobre rezultaty przynosi płukanie gardła roztworem soli lub naparami ziołowymi (rumianek, szałwia, kora dębu - działają odkażająco i przeciwzapalnie). Z pewnością pomogą ciepłe okłady na szyję. Warto także sięgać po syrop z cebuli. Pomoże również czosnek.

Ból gardła - kiedy zgłosić się do lekarza?

Ból gardła z reguły można złagodzić łatwo i szybko, w prosty sposób. Zwykle nie jest to objaw do niepokoju. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy ból gardła jest sygnałem alarmującym. Do lekarza należy zgłosić się, jeżeli ból gardła:

  • trwa długo bądź pojawia się nagle i nie towarzyszą mu objawy infekcji,
  • jest bardzo silny,
  • pojawia się krwawienie,
  • jest jednostronny,
  • nie przechodzi pomimo leczenia.
Więcej o:
Copyright © Agora SA