Zwyczajna babeczka z makiem? Przypatrzcie się dobrze, jest na niej pięć kleszczy

Kleszcze mogą być naprawdę małe i trudne do zauważenia, a przez to jeszcze bardziej niebezpieczne. Doskonale widać to na babeczce, na której, wśród ziarenek maku, ukrytych zostało kilka tych pajęczaków.
Zobacz wideo

Kleszcz jak ziarenko maku

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) przypomina o tym, że kleszcze mogą być naprawdę małe, łatwo ich nie zauważyć na ciele. Na ich profilu na Facebooku pojawiło się zdjęcie babeczki pokrytej makiem. Gdy przyjrzymy się ziarenkom, dostrzeżemy, że nie wszystkie wyglądają tak samo - wśród nich znajduje się pięć kleszczy.

"Kleszcze mogą być małe jak mak. Na tym zdjęciu znajduje się pięć kleszczy. Potrafisz je dostrzec? Dowiedz się, jak zapobiegać ukąszeniom kleszczy i jak się chronić" - napisano.

Pajęczaki zostały umieszczone na babeczce celowo, aby pokazać, jak małe i niepozorne mogą być. Często wydaje nam się, że bez problemu dostrzeżemy kleszcza na naszej skórze - zazwyczaj jednak nie zdajemy sobie sprawy, jak niewielki może być. A to "ziarenko maku" bardzo łatwo przegapić.

Kleszcze są nie tylko w lasach

Wciąż powtarzane są mity o kleszczach, w które wierzymy. Kleszcze żyją wyłącznie w lasach, spadają z drzew, a jeśli ubierzemy się na biało, to nas nie "dopadną" - o tych stwierdzeniach powinniśmy zapomnieć. Te pajęczaki możemy spotkać również w środku miasta, na trawniku przed blokiem, nie wspinają się wyżej niż 1-1,5 metra, najczęściej występują w trawach, chwastach i krzewach, są ślepe, więc nie ma dla nich znaczenia, jakiego koloru są nasze ubrania. Jasne barwy mogą pomóc w czym innym - łatwiej na nich dostrzec tego pajęczaka.

Ważne jest, aby wyrobić w sobie nawyk sprawdzania ciała, szczególnie gdy odwiedzamy miejsca, w których bytują te pajęczaki. Możemy być nieświadomi, że po nas "spaceruje" lub już się żywi. Gdzie szukać kleszcza? Tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza, m.in. w zgięciach stawów, w pachwinach, za uszami.

Które miejsca na ciele lubią kleszcze?Które miejsca na ciele lubią kleszcze? Grafika MK

Powinniśmy także sprawdzić nasze ubrania i inne rzeczy (buty, plecak) - często przenosimy na nich kleszcze do domu. Po spacerze w terenach, które upodobały sobie te pajęczaki (lasy iglaste i mieszane, trawy, gęste zarośla, paprocie, zieleń miejska) wziąć prysznic, woda spłucze wędrujące po nas osobniki. Gdy jesteśmy nadzy, łatwiej będzie nam także dostrzec te wbite.

Aby ustrzec się przed kleszczami, gdy wybieramy się do lasu lub w inne "kleszczowe" tereny, pamiętajmy, aby spacerować po głównych ścieżkach. Załóżmy długie spodnie, a nogawki wciągnijmy w skarpetki. Należy także stosować preparaty odstraszające te pajęczaki.

Jak się pozbyć kleszcza?

  1. Kleszcza usuniemy specjalnym przyrządem lub pęsetą.
  2. Chwytamy go tuż przy skórze, za wystający odwłok i zdecydowanym ruchem pociągamy ku górze.
  3. Ważne, aby wyciągnąć kleszcza w całości (żywy będzie poruszał odnóżami, a jeśli pajęczak jest już martwy, powinniśmy dokładnie obejrzeć miejsce wkłucia).
  4. Nie możemy zapomnieć o zdezynfekowaniu miejsca po ugryzieniu oraz o umyciu rąk.
  5. O czym jeszcze musimy pamiętać? Kleszcza nie należy niczym smarować, a miejsce po wkłuciu, nawet jeśli pasożyta usuniemy w całości, dokładnie obserwować. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na pojawienie się charakterystycznego rumienia.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.