W San Diego urodziło się najmniejsze dziecko na świecie. "Po urodzeniu ważyło tyle, co duże jabłko"

Saybie po urodzeniu ważyła zaledwie 245 gramów - o połowę mniej niż średnia waga w 23. tygodniu ciąży. To najmniejsze dziecko na świecie, które przeżyło narodziny jako tak skrajny wcześniak.
Zobacz wideo

Najmniejsze dziecko na świecie opuściło szpital

O narodzinach dziewczynki - za zgodą jej rodziców - poinformował Sharp Mary Birch Hospital, szpital w San Diego (Kalifornia), w którym przyszła na świat. Saybie (tak nazywał dziewczynkę personel szpitala) urodziła się w grudniu 2018 roku, w 23. tygodniu i 3. dniu ciąży, poprzez cesarskie cięcie. Lekarze podjęli decyzję o natychmiastowym rozwiązaniu powikłanej ciąży - dziecko nie przybierało na wadze, a życie matki było zagrożone.

"To był najstraszniejszy dzień w moim życiu. Czułam się bardzo nieswojo, myślałam, że to może część ciąży. Powiedzieli, że mam stan przedrzucawkowy*. Moje ciśnienie krwi było bardzo, bardzo wysokie, ponad 200, musieli wyjąć ją naprawdę szybko" - wspomina mama Saybie w nagraniu udostępnionym przez szpital.

Dziewczynka ważyła 245 gramów, mierzyła 23 centymetry. "Dla porównania, Saybie po urodzeniu ważyła tyle, co duże jabłko" - napisano na stronie szpitala. W połowie maja, po prawie pięciu miesiącach pobytu na oddziale intensywnej opieki neonatologicznej, dziewczynka została wypisana do domu. Ważyła niewiele ponad dwa kilogramy, mierzyła 41 centymetrów.

Najmniejsze dziecko, najmniejszy skrajny wcześniak

Saybie została uznana za najmniejsze dziecko na świecie, które przeżyło. Ważyła siedem gramów mniej niż noworodek, który urodził się w Niemczech w 2015 roku. Dziewczynka została wpisana do rejestru najmniejszych dzieci świata (Tiniest Babies Registry), prowadzonego przez Uniwersytet Iowa.

Dziewczynka jest skrajnym wcześniakiem, a przedwcześnie urodzone dzieci narażone są na wiele zdrowotnych powikłań. Im wcześniejszy tydzień ciąży, tym mniejszy wskaźnik przeżywalności. "Powiedzieli mojemu mężowi, że ma godzinę z nią, a później ona umrze. Ale ta godzina zamieniła się w dwie godziny, które zmieniły się w dzień, a on w tydzień" - mówi na nagraniu mama dziewczynki. Jak podaje szpital, Saybie nie doświadczyła praktycznie żadnych komplikacji, takich jak krwawienia śródczaszkowe czy problemy z płucami i sercem.

Szpital, w którym urodziła się Saybie, ma oddział intensywnej terapii noworodków na najwyższym, trzecim poziomie referencyjności. Jak słyszymy w nagraniu, dziewczynka znalazła się we właściwym miejscu, gdzie została jej zapewniona najlepsza opieka.

Poród przedwczesny a poronienie

Dzieci urodzone pomiędzy 22. a 28. tygodniem ciąży są skrajnymi wcześniakamiWedług WHO o porodzie przedwczesnym mówi się, gdy dzieci rodzą się przed 37. tygodniem ciąży. Zakończenie ciąży przed 22. tygodniem ciąży uznaje się za poronienie. Tzw. granica przeżywalności, kiedy dziecko ma szanse na samodzielne życie poza organizmem matki - wraz z rozwojem medycyny - z roku na rok jest coraz wyższa.

Jak podkreśla Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników w swojej rekomendacji, noworodki o identycznym wieku ciążowym mogą znacząco różnić się dojrzałością biologiczną. Ten fakt należy brać pod uwagę podczas podejmowania wszelkich działań - czy to odnośnie do działań resuscytacyjnych po urodzeniu, czy przy ocenie indywidualnego ryzyka zachorowania i zgonu.

"Zwiastuny przedwczesnego porodu nie są najczęściej tak oczywiste jak skurcze. Dlatego żaden drobny objaw, którego nie było do tej pory, a który jest związany z ciążą np. zwiększone napięcie mięśni macicy czy nawet przeczucie, że coś się złego dzieje, nie powinien zostać zlekceważony" - mówił nam prof. dr hab. n. med. Ryszard Lauterbach. Całą rozmowę przeczytacie tutaj: Czy można uniknąć przedwczesnego porodu? Neonatolog, prof. Lauterbach: W sytuacji niepewności jechać do szpitala i nie przejmować się ich reakcją.

Przeczytajcie także naszą rozmowę z mamą Wiktorii, która urodziła się w tym samym tygodniu ciąży, co Saybie, ważyła jednak o połowę więcej - 590 gramów: Mama Wiktorii, urodzonej w 23 tyg.: Ważyła tyle, co pół paczki cukru [ROZMOWA].

*) Stan przedrzucawkowy to zespół objawów, z których najbardziej charakterystycznym jest podwyższone ciśnienie (od 140/90 mm Hg), najczęściej towarzyszy mu białkomocz. Stan przedrzucawkowy może  pojawić się po 20. tygodniu ciąży, w czasie porodu lub połogu. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA