Ugryzienie komara - jak wygląda i dlaczego swędzi? Łagodzenie dolegliwości

Ugryzienie komara to zazwyczaj niegroźna, ale niespecjalnie przyjemna pamiątka po spotkaniu z tym powszechnie występującym owadem. Jakie są jego objawy? Czy istnieją sposoby łagodzące dyskomfort ? Jakie są sposoby, by uniknąć ugryzienia komara?

Ugryzienie komara zostawia ślad na skórze - pojawia się rumień oraz czerwony i swędzący bąbel, który po pewnym czasie znika. Zdarza się, że w wyniku alergii na jad komara, miejsce po ugryzieniu również piecze i boli, jest opuchnięte. Choć zmiana goi się szybko, może się zdarzyć, że w efekcie intensywnego bądź częstego drapania, proces gojenia może się wydłużać.

Zobacz wideo

Komary wyczuwają ciepło ludzkiego ciała, pot i wyższe stężenie dwutlenku węgla w wydychanym przez człowieka powietrzu. To dlatego nie mają problemu z namierzeniem ofiary. Warto wiedzieć, że ludzką krwią żywią się wyłącznie samice komarów - potrzebują jej do prawidłowego rozwoju jaj. Sposób działania jest prosty - komary przekłuwają skórę i wpuszczają ślinę z substancją zapobiegającą krzepnięciu krwi.

Ugryzienie komara - alergia

Ugryzienie komara może wywołać uczulenie, które objawia się swędzącą pokrzywką i obrzękiem. Dzieje się tak, ponieważ w reakcji na jad komara w organizmie wydziela się histamina. Wskutek nagłego rozszerzenia naczyń krwionośnych pojawia się charakterystyczny bąbel, obrzęk, świąd i ból, czyli typowe objawy alergii. Jeśli uczulenie na komary ma gwałtowny przebieg, mogą pojawić się nudności czy gorączka. W skrajnych przypadkach ukąszenie komara może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Alergia na ugryzienie komara zdarza się coraz częściej.

Specjaliści wytypowali pięć stadiów uczulenia na ugryzienie komara:

  • stadium I - ukąszenie bezobjawowe, nie pojawia się nadwrażliwość,
  • stadium II - alergia opóźniona, swędząca grudka pojawia się po dobie od ugryzienia,
  • stadium III - alergia opóźniona utrzymuje się, po ugryzieniu pojawia się odczyn natychmiastowy,
  • stadium IV - ustępuje alergia opóźniona, utrzymuje się odczyn natychmiastowy,
  • stadium V - cofanie nadwrażliwości natychmiastowej. Pojawia się bezobjawowa tolerancja (przede wszystkim u osób, u których wskutek częstych ukąszeń komara wykształciła się naturalna tolerancja na jego jad).

Sposoby na ugryzienie komara

Kiedy ugryzienie komara daje się we znaki, ponieważ uporczywie swędzi i piecze, można sięgnąć zarówno po preparaty z apteki czy drogerii, które łagodzą świąd (żele przeciwhistaminowe i przeciwobrzękowe, wapno), ale i wypróbować jeden z domowych sposobów. Co zmniejszy obrzęk, złagodzi opuchliznę i uśmierzy ból? Co pomoże na ugryzienie komara? Sposobów jest wiele.

  • Natrzyj miejsce po ugryzieniu komara plastrem cytryny lub limonki. Sok likwiduje swędzenie oraz działa odkażająco, łagodzi stan zapalny i uśmierza ból.
  • Na skórę połóż świeży liść białej kapusty. Powinien złagodzić świąd.
  • Rozpuść łyżeczkę soli w kubku wody, w roztworze namocz wacik. Przyłóż do skóry.
  • Na swędzący bąbel po ugryzieniu komara nałóż kroplę miodu, który ma działanie przeciwzapalne. Przyspiesza gojenie.
  • W miejsce ugryzienia przyłóż plaster cebuli lub surowego ziemniaka.
  • Ulgę przyniesie chłodny okład, do którego możesz wykorzystać kostki lodu - obkurcza naczynia krwionośne, zmniejsza zaczerwienienie i świąd, hamuje wydzielanie się histaminy.
  • Skorzystaj z mocy olejków eterycznych, szczególnie eukaliptusowego, z drzewa herbacianego, olejku lawendowego. Nie tylko pięknie pachną, ale łagodzą świąd oraz podrażnienia, mają właściwości antybakteryjne.
  • Pomocny jest również ocet. Wystarczy, że przetrzesz nim ranę. Jego kwasowy odczyn niweluje świąd skóry.
  • Na ugryzienia komara, ale także poparzenia słoneczne czy problemy skórne, pomoże aloes, który nawilża, zmniejsza stan zapalny, łagodzi zaczerwienienie skóry. Jego sok (tak z rośliny doniczkowej, jak i preparat kupiony w aptece) ma działanie oczyszczające i przyspieszające gojenie.

Jak unikać ugryzienia komara?

Przed atakiem komarów możemy się bronić - na rożne sposoby. Można kupić repelenty w sprayu, urządzenia elektryczne, a także świece odstraszające komary. Możliwości, by uniknąć spotkania i ugryzienia komara, jest wiele. Są też inne, naturalne sposoby. Co skutecznie odstraszy komary i ochroni przed ugryzieniami?

Dobrym pomysłem jest otaczanie się roślinami, które wydzielają olejki eteryczne, których komary nie lubią. To pelargonia, bazylia, mięta, lawenda, kocimiętka.

Podobne działanie mają olejki eteryczne. Można je stosować zarówno bezpośrednio na skórę, jak i na ubranie (czy wózek bądź kocyk dziecka). Alternatywą dla sztucznych repelentów są naturalne, samodzielnie zrobione spraye odstraszające komary. Wystarczy do butelki z atomizerem wlać wodę oraz kilkadziesiąt kropli olejku eterycznego.

Więcej o:
Copyright © Agora SA